Partneri

správy
motoršport: Opel na čele v rallykrosse
12. december 2001 @ 13:29:19 CET, poslal j.čík

OPEL Už viac ako dvadsať rokov patrí Nór Martin Schanche k najvýraznejším postavám európskeho rallycrossu. Do svojej tretej sezóny s unikátnym vozidlom Opel Astra 4x4 T16 vstúpil Schanche s cieľom vybojovať svoj siedmy titul majstra kontinentu. Svoje ambície potvrdil i víťazstvom v severočeskej Sosnovej.

Po prvých piatich závodoch prestížnej prvej divízie (vozidlá skupiny A, vrátane WRC s motormi o výkonoch cez 500 k, ktoré dokážu šprintovať z kľudu na 100 km/h za 2,4 sekundy) strácal Martin Schanche na vedúceho Hansena osem bodov. Vývoj šampionátu teda sľuboval dramatický súboj až do posledného závodu. Zvlášť, keď s jedným z rallycrossov pôjde Schanche na domácej pôde, kde vlani získal prvé víťazstvo s Oplom. Už prvé tohtoročné závody naznačili, že by Schanche mohol bojovať o najvyššie priečky, ale často mu chýbala štipka štastia. Karta sa však obrátila pri štvrtom podniku ME v Sosnovej, i keď spočiatku to vyzeralo hrozivo: V prvom rozjazde musel "Mr. Rallycross", ako Schancheho s rešpektom titulujú súperi i športoví komentátori, v poslednom kole vzdať pre poruchu motora. Našťastie sa začalo závodiť už v sobotu a mechanici tak stihli v priebehu noci vymeniť celý motor. Od tejto chvíle bol Schanche v Sosnovej k neporazeniu - nielenže obe svoje ďalšie rozjazdy vyhral, ale ako raketa odštartoval i vo finále a až do cieľa pred seba nikoho nepustil!

Opel má v rallycrossovom ohni ešte jedno "želiezko" - o medailové umiestnenie tento rok bojuje v druhej divízii (automobily skupiny N s motormi do dvoch litrov a jednou poháňanou nápravou) i Holanďan Marc-Jan Vlassak na Opli Astra OPC. S týmto vozidlom hneď pri prvom závode nečakane vypálil konkurentom rybník: Pred rekordnou tridsaťtisícovou návštevou dokázal v bretaňskom mestečku Loheac poraziť všetkých svojich súperov. Ďalší závod vynechal, ale v ďalších už zase bodoval a v polovici roka mu patrila výborná štvrá priečka v priebežnom poradí, pričom bodové rozdiely na prvých miestach boli skutočne nepatrné.