Vitajte na AGENTÚRA AUTO DATA, spol. s r.o.
rss správy | rss magazín | aad.sk | shop.aad.sk | ocenit.eu | download.aad.sk
AGENTURA AUTO DATA, spol. s r.o. eShop

Partneri

Sociálne siete
 

správy
automobily osobné: Najvýkonnejší roadster - BMW Z4 sDrive35is
16. december 2009 @ 08:42:15 CET, poslal p.hron

BMW Kombinácia klasických proporcií v modernom športovom kabáte - nové BMW Z4 mieri na absolútny vrchol vo svojom segmente. Teraz charizmatický roadster otvára novú dimenziu jazdnej dynamiky, nový BMW Z4sDrive35is ponúka ešte vyšší výkon s modifikovaným radovým šesťvalcom s BMW Twin Turbo technológiou a vysokotlakovým priamym vstrekovaním benzínu.

zväčšiť obrázok

Ruka v ruke s nimi spolupracuje BMW sedemstupňová športová robotizovaná dvojspojková prevodovka a M športový balík s adaptívnym M podvozkom. Optimalizáciou riadiacej jednotky sa dosiahol maximálny výkon trojlitrového motora 250 kW (340 k). Vrchol krútiaceho momentu je 450 Nm, s funkciou overboost je to až 500 Nm. Roadster akceleruje z pokoja na rýchlosť 100 km/h len za 4,8 s. Pri priemernej spotrebe 9,0 l/100 km a 210 g CO2 to sú presne tie isté údaje ako má BMW Z4 sDrive35i so športovou automatickou prevodovkou.
Svetový debut si BMW Z4 sDrive35is odbije na severoamerickom autosalóne NAIAS v Detroite, pričom sa do predajní dostane na jar roku 2010. Spolu s ním bude športový balík M Sport predstavený aj pre ďalšie verzie BMW Z4.

Viac vzduchu, viac tlaku, viac krútiaceho momentu, viac potešenia z jazdy
Dvoma turbodúchadlami preplňovaný radový šesťvalec prepožičiava modelu BMW Z4 sDrive35is pôsobivú živosť a pružnosť, spontánnu a živelnú odozvu na stlačenie plynového pedála, zároveň je však najúspornejší vo svojej triede. Kombináciou BMW Twin Turbo technológie – dve paralelné turbodúchadlá - a vysokotlakového vstrekovania paliva sa dosiahol podobne vysoký výkon ako majú väčšie viacvalcové motory, tie však majú vyššiu hmotnosť a aj vyššie konzumné nároky. Motor BMW Twin Turbo je osadený dvoma malými turbodúchadlami, ktoré majú nízku zotrvačnosť aj pri nízkych otáčkach motora pričom každé z nich plní stlačeným vzduchom tri valce. Maximum krútiaceho momentu 450 Nm je k dispozícii už pri otáčkach 1 400 min-1 a je kontinuálne až po otáčky 4 500 min-1. Maximálny výkon 250 kW (340 k) je dosahovaný pri otáčkach 5 800 min-1.

Overboost je základ dynamickej akcelerácie
Modifikácia riadiacej jednotky tiež umožnila použiť funkciu Overboost, čiže krátkodobé zvýšenie plniaceho tlaku. Maximum krútiaceho momentu tak stúplo pri prudkej akcelerácii o 50 Nm. Vrchol maximálneho krútiaceho momentu preto narástol na 500 Nm, čo prepožičiava autu obzvlášť dynamické zrýchlenie. BMW Z4 sDrive35is šprintuje z pokoja na rýchlosť 100 km/h len za 4,8 s. Pri akcelerácii vodič vždy cíti prebytok krútiaceho momentu, pri nízkych a vysokých otáčkach motora. Maximálna rýchlosť je elektronicky obmedzená na 250 km/h.

Vysokotlakové vstrekovanie paliva: účinná cesta k vysokému výkonu
zväčšiť obrázok BMW Z4 sDrive35is ponúka v každom momente dostatok energie, no bez zvyšovania spotreby a emisií. Naopak, priemerná spotreba je len 9,0 l/100 km a hodnota CO2 je len 210 g/km, čo sú totožné hodnoty ako dosahuje BMW Z4 sDrive35i. Neobyčajne vyváženú rovnováhu medzi výkonom motora a priemernou spotrebou má na svedomí preplňovanie BMW Twin Turbo s priamym vstrekovaním paliva. Piezoelektrické vstrekovače umiestnené blízko ventilov a sviečky zaisťujú presné dávkovanie paliva a čisté horenie zmesi. Palivo je vstrekované pod tlakom 200 barov v špeciálnom kónickom lúči – patent BMW. Tým je zaistená doprava paliva do celého spaľovacieho priestoru. Ďalšou výhodou priameho vstrekovania paliva je chladenie spaľovacieho priestoru aj pri vysokom kompresnom pomere. Aj preplňovanie znižuje spotrebu paliva. Turbíny turbodúchadiel sú zhotovené zo špeciálnych zliatin odolných voči vysokým teplotám - sú schopné znášať teploty vyššie ako 1 000 °C. Na ich chladenie sa pri plnom zaťažení nemusí používať tzv. chladenie palivom pri veľkom prekrytí sacích a výfukových ventilov, čo má za následok ďalšie šetrenie paliva.
Ďalšou použitou štandardnou technológiou je BMW EfficientDynamics využívajúci Brake Energy Regeneration, čiže dobíjanie akumulátora energiou vznikajúcou pri brzdení a elektrický posilňovač riadenia EPS Elektric Power Steering – obe tieto položky tiež pomáhajú znižovať spotrebu paliva a emisie.

Charakteristický zvuk motora doprevádza dynamickú jazdu
Výfukové potrubie BMW Z4 sDrive35is bolo špeciálne vyvinuté pre tento model tak, aby produkovalo v nízkych otáčkach typický dunivý zvuk. Úpravami prešli zvukové klapky a aj zadný tlmič.

Sedemstupňová športová prevodovka s upravenou mapou radenia a optimalizovaným dvojhmotovým zotrvačníkom
Sedemstupňová robotizovaná dvojspojková prevodovka v BMW Z4 sDrive35is taktiež poskytuje vodičovi pocítiť excelentnú dynamiku nového modelu BMW Z4 sDrive35is. Tu treba vyzdvihnúť dvojhmotový zotrvačník navrhnutý pre hladký chod motora aj pri vysokých otáčkach a hlavne pri veľkej porcii krútiaceho momentu. Sedemstupňová robotizovaná dvojspojková prevodovka pracuje pri radení bez prerušenia toku krútiaceho momentu a energie motora. Ponúka vodičovi možnosť automatického, ale aj manuálneho radenia. Rýchlosť a hlavne rýchla zmena prevodových stupňov zabezpečuje neobyčajne plynulú akceleráciu pričom znižuje spotrebu paliva aj emisie. Nová mapa riadiacej jednotky prevodovky ponúka viac zážitkov najmä pri manuálnom radení a v spojení s režimom SPORT a SPORT+ (Dynamic Driving Control) má prevodovka upravený moment preradenia. Prevodovka má taktiež režim Lanuch Control pre maximálnu neprerušovanú akceleráciu. Zmenu prevodových pomerov umožňuje elektronický volič na centrálnej konzole a pádla pod volantom.

Štandardná výbava modelu BMW Z4 sDrive35is: M športový balík a adaptívne M pruženie
zväčšiť obrázok BMW Z4 sDrive má v štandarde M športový balík vrátane M aerodynamického balíka a adaptívny M podvozok s elektronickou kontrolou tvrdosti pruženia pre veľkú agilitu bez straty komfortu. M športový balík podčiarkuje dynamický charakter auta s aerodynamicky optimalizovaným exteriérom a prispôsobeným interiérom. Špeciálne 18-palcové ľahkozliatinové päťlúčové disky kolies s rozdielnou veľkosťou vpredu a vzadu zvýrazňujú športový charakter BMW Z4 sDrive35is. Ako opcia sa ponúkajú 19-palcové kolesá. Adaptívne M zavesenie kolies nielenže znížilo svetlú výšku o 10 mm, ale zabezpečuje rýchlu reakciu pri nepredvídateľných jazdných situáciách a precízne vedenie stopy v zákrutách vďaka štyrom plynule nastaviteľným dvojplášťovým tlmičom s vyrovnávaním svetlej výšky a útlmu. Centrálna riadiaca jednotka zbiera údaje z troch snímačov zrýchlenia a podľa toho prispôsobuje činnosť tlmičov. Tvrdosť tlmiča je v zákrute regulovaná externým ventilom regulujúcim prietok kvapaliny v tlmiči. Taktiež je regulovaná v súlade s vodičovými požiadavkami a podmienkami na ceste. Reakčný čas systému je veľmi krátky – tvrdosť zadných tlmičov je okamžite regulovaná keď predné kolesá prejdú cez nerovnosť na ceste.
Elektrický posilňovač riadenia v BMW Z4 sDrive35is dáva presnú kontrolu a jasnú spätnú väzbu vodičovi prostredníctvom rôzneho nastavenia posilňovacieho elektromotora. To umožňuje vodičovi prejsť zákrutu s extrémnou precíznosťou a pri každých otáčkach motora.

M športový balík podporuje zážitok s dynamického potenciálu – a ako opcia tiež pre ostatné modely
zväčšiť obrázok Štandardne dodávaný exteriérový aj interiérový M balík pre BMW Z4 sDrive35is zvyšuje dynamiku a jazdný potenciál modelu. Po predstavení na tomto top modeli bude k dispozícii aj pre ostatné verzie Z4. Malým rozdielom bude vzor diskov kolies - BMW Z4 sDrive35is má špeciálny vzor, ostatné budú mať 18-palcové M kolesá z balíku M Sports. Zmeny sa dotkli aj predného nárazníka s horizontálne delenou mriežkou prívodu vzduchu ku chladiču z matného hliníka, podobne ako na typických obličkách. Zadný nárazník má zvýraznenú sekciu okolo výfukov a dvojitý difúzor vytvorený špeciálne pre model BMW Z4 sDrive35is – vrchná časť je vo farbe karosérie, spodok je čierny. M aerodynamický balík je zahrnutý ako opcia v M športovom balíku aj pre ostatné modely Z4.
Vnútri je charizma BMW Z4 sDrive35is zvýraznená takými položkami ako je M kožený volant s radiacimi pádlami, M športovými pedálmi a športovými sedadlami. Združené ukazovatele pred vodičom majú číselníky vyvedené v šedej farbe s nápisom sDrive35is. Ďalším zvýraznením jedinečnosti je antracitový strop a prístrojová doska s karbónovou dekoráciou. BMW Z4 sDrive35is prichádza súčasne aj s novou farbou (opcia) koženého čalúnenia - Kansas Walnut.
Na výber bude šesť farieb laku: okrem alpskej bielej a metalických farieb Titanium strieborná, Sapphire čierna, Space šedá a Deep Sea modrá, roadster bude k dispozícii prvýkrát aj vo farbe Melburne červená metalíza. Bez ohľadu na vybratú farbu laku, sú kryty vonkajších spätných zrkadiel lakované vo farbe Oxide strieborná.

Zdroj: BMW Group Slovakia, Milan Stupka, Marketing manager


Súvisiace správy

Najčítanejšie /BMW/