Vitajte na AGENTÚRA AUTO DATA, spol. s r.o.
rss správy | rss magazín | aad.sk | shop.aad.sk | ocenit.eu | download.aad.sk
AGENTURA AUTO DATA, spol. s r.o. eShop

Partneri

Sociálne siete
 

správy
automobily osobné: Dopyt po Lexuse LFA rastie
22. január 2010 @ 14:23:21 CET, poslal k.zechmeister

LEXUS Len tri mesiace po svetovej premiére modelu LFA na Tokijskom autosalóne presahuje dopyt po tomto superšporte avizovanú produkciu 500 kusov. Vážni záujemcovia, ktorí ešte nezaregistrovali svoj záujem o kúpu vozidla, však nemusia byť sklamaní. Ako bolo oznámené už skôr, Lexus zatiaľ nepotvrdzuje objednávky, ale iba generuje vážnych záujemcov.

Uzávierka predpredajnej fázy je stanovená na polovicu marca 2010. Nie náhodou sa tento termín zhoduje s koncom Ženevského autosalónu, po ktorom sa začne proces alokácie 500 kusov z limitovanej edície LFA medzi celkovo 56 krajín celého sveta, v ktorých sa tento superšport ponúka.

Finálne rozhodnutie o alokácii jednotlivých kusov medzi vybraných zákazníkov je stanovené na apríl a individuálne objednávky s konkrétnymi zákazníkmi budú potvrdené koncom mája.

Lexus LFA LFA je vozidlo, ktoré si pripisuje hneď niekoľko prvenstiev. Ide o prvé superšportové vozidlo vyvinuté firmou Lexus, ktoré spĺňa a dokonca prekračuje najnáročnejšie štandardy tejto značky. Zároveň je to prvý superšport, ktorý je rovnako dynamický a zábavný na severnej slučke okruhu Nürburgring ako v serpentínach obľúbeného horského priesmyku. LFA s motorom uprostred za prednou nápravou spája ľahkú konštrukciu s ideálnym vyvážením podvozka, a tak umožňuje vychutnať si maximálnu rýchlosť 325 km/h. Uplatnenie tu nájdu najmodernejšie technológie spracovania uhlíkových vlákien, vysokootáčkový vidlicový desaťvalec 4,8 l bez prepĺňania s výkonom 412 kW (560 k) a vzadu umiestnená šesťstupňová sekvenčná prevodovka.

„LFA je čistokrvný superšport, ľahký, výkonný a vyvážený stroj vyvinutý s jediným cieľom – zaistiť prvotriedny pôžitok z jazdy,“ vysvetľuje Haruhiko Tanahaši, hlavný konštruktér zodpovedný za projekt vývoja LFA. „V priebehu poslednej dekády sme v snahe o splnenie tohto cieľa posunuli všetky mysliteľné hranice vrátane vývoja našej vlastnej špeciálnej konštrukcie podvozka a karosérie z uhlíkových vlákien. Verím, že sme vytvorili vozidlo s najvyššou možnou orientáciou na vodiča,“ hovorí Tanahaši.

Lexus LFA LFA priťahuje maximálnu pozornosť k označeniu F, ktoré je určené tým najvýkonnejším vozidlám značky. Jeho vývoj od úplnej nuly zaistil malý tím nadšených konštruktérov, ktorým sa podarilo posunúť všetky mysliteľné hranice dynamiky. Modely Lexus s označením F mali tvoriť protipól a zároveň doplnok k základnej DNA značky Lexus tým, že zdôrazňujú skutočný výkon pri súčasnom znížení dôrazu na tradičné atribúty tejto značky, kam patrí nízka hladina hluku a vysoká úroveň pohodlia. LFA teda nielenže mení definície japonského superšportu pre 21. storočie, ale zároveň vytvára nový základný rámec značky Lexus a jej pokrokového prístupu k vývoju automobilov.

„Keď sme v roku 2000 s projektom LFA začínali, už od prvej chvíle ma hnala dopredu túžba vytvoriť superšport svetovej triedy, na ktorý by značka Lexus mohla byť pyšná,“ hovorí Tanahaši. „Vývoj superšportu svetovej triedy pýšiaceho sa dramatickým vzhľadom bol pre Lexus nevyhnutným krokom, pretože ide o značku, ktorá chce zákazníkom ponúkať príjemné životné okamihy a aj nezabudnuteľné zážitky.“

V roku 2000 sa Tanahaši so svojím najužším tímom pustil do jednej z najnáročnejších konštrukčných úloh v histórii značky Lexus. V rámci tohto projektu sa tím musel zamerať na nové technológie, nové materiály a nové postupy, pretože jedine tak mohlo vzniknúť vysnívané vozidlo, bez ohľadu na všetky prekážky, ktoré sa počas realizácie tohto projektu postavili do cesty. V rámci vývoja tím prišiel s novým dynamickým prístupom, ktorý nastavil nové meradlo využiteľné pri návrhu všetkých ostatných modelov značky.

Lexus LFA V každom kroku vývoja LFA sa aplikovali opatrenia na zníženie hmotnosti. Patrí sem špeciálna konštrukcia podvozka a karosérie z uhlíkového kompozitu, značkou Lexus použitá vôbec po prvý raz, alebo keramické brzdové kotúče (CCM). Ďalej ide o maximálne využívanie hliníka, titánu a horčíka v rámci celého pohonného systému a prevodovky. Dokonca samotný volant je čiastočne vyrobený z uhlíkových vlákien, aby bol ľahší a zaistil prirodzenejšiu odozvu. To je typická ukážka maximálnej orientácie na vodiča, ktorá LFA charakterizuje. Vďaka svojej nízkej pohotovostnej hmotnosti 1480 kg tak môže LFA sebaisto vstúpiť do arény superšportov, pretože vykazuje vynikajúci pomer 378 k (278 kW) na tonu hmotnosti.

„LFA je vozidlo s neuveriteľne silným ťahom vo všetkých otáčkach a náležitým zvukovým sprievodom, z ktorého vám naskakuje husia koža,“ vysvetľuje s nadšením Tanahaši. „Dokáže úspešne skĺbiť merateľný výkon vykazovaný pomocou tabuliek a grafov s čistými emóciami – teda číslami neopísateľným výkonom, ktorý možno vnímať len srdcom a dušou. Zatiaľ čo bežné vozidlá smerujú k cieľu cesty, pri LFA je najdôležitejšia cesta samotná.“

Je naplánovaná výroba iba 500 vozidiel LFA, ktoré budú ručne zostavovať skúsení technici tempom maximálne 20 vozidiel mesačne. „Aj keď si tento inšpirujúci sen za volantom bude môcť vyskúšať len niekoľko málo vyvolených,“ hovorí Tanahaši, „pevne verím, že duch LFA naplní hrdosťou každého obdivovateľa vozidiel značky Lexus.“

Zdroj: LEXUS CZECH & SLOVAK REPUBLIC


Súvisiace správy

Najčítanejšie /LEXUS/