Partneri

správy
motoršport: Majstrovstvá Európy „Slovakia Matador“ na Pezinskej Babe
01. august 2002 @ 09:05:38 CEST, poslal m.solárik

CITROËN Horúce letné počasie rámovalo 8. preteky 11-dielneho seriálu ME v jazde automobilov do vrchu Slovakia-Matador 2002. V sobotu a v nedeľu 20. a 21. júla sa na Pezinskej Babe zišlo spolu 108 štartujúcich, z ktorých sa v cieli klasifikovalo presne 100.

Celkovým víťazom sa stal maďarský jazdec László Szász na vozidle Reynard 93 D (skupina E-3000), ktorý dosiahol najrýchlejší čas 4:04,04. Zo slovenských účastníkov bol najrýchlejší Jaroslav Krajči (AMK Motor Sport) na špeciáli Lolla F 3000 časom 4:12,70, ktorý obsadil celkové 6. miesto. V kategórii cestovných automobilov dominoval Andrej Studenič (Motorsport RT OMV) na Audi A4 Quattro časom 4:44,60 pred vlaňajším majstrom Európy Nicom Puličom z Chorvátska na BMW M3 4:46,52. V súboji skupiny N nad 3000 cm3 medzi Jiřím Vovesom (Czech National) a Petrom Jureňom (Matador Pneusport) bol úspešnejší český jazdec, ktorého Subaru Impreza prešlo cieľom o 42 stotín sekundy skôr ako Jureňovo Mitsubishi Lancer (5:13,65).

Na štarte nechýbal ani Jaro Homola a jeho Citroën Xsara II, ktorý bojuje o body v skupine A, v triede A–2000. Pretekársky tím Citroën však mal okrem predštartového napätia aj milú návštevu. Na úroveň slovenského pretekania automobilov do vrchu sa prišiel na Babu pozrieť aj pán Jean-Francois Lienere, v minulosti aktívny spolujazdec a navigátor posádok automobilových súťaží v svetovom šampionáte, dnes šéf oddelenia služieb zákazníkom v divízii Citroën Sport v parížskej centrále tejto značky. A bol veľmi príjemne prekvapený kvalitnou organizáciou Teamu Citroën Slovakia ako aj počtom pretekárov a divákov.

Medzi najväčších konkurentov Jara Homolu v triede A-2000 v tejto sezóne určite patrí Seat Ibiza Kit Car s mladým a talentovaným Jozefom Bérešom ml. za volantom. Seat Ibiza Kit Car – silnejší od Citroëna Xsara II o niekoľko desiatok koní výkonu – sa počas sobotňajších tréningových jázd trápil s technickými problémami a druhú tréningovú jazdu dokončil iba s veľkými problémami. Výborne pripravená Xsara fungovala ako hodinky a vyzeralo to, že v nedeľných pretekoch by sa konečne mohla karta obrátiť. Mechanici ST Rallye teamu však dokázali do nedele odstrániť poruchu a hoci Seat Ibiza Kit Car „nefungoval“ v nedeľu na 100 percent, aj tých 95 stačilo na prvé miesto v triede A-2000 a štvrté v skupine A. Druhé miesto Jara Homolu majú na svedomí aj dve malé technické chybičky, ktoré sa vyskytli na vozidle v prvej ostrej jazde. Jaro Homola sa chcel pred francúzskym hosťom „vytiahnuť“ najlepším možným výsledkom a keď človek veľmi chce, nie vždy to vyjde... V absolútnom poradí tak skončil Jaro Homola na dobrom 35. mieste, keď porazil napríklad aj Jiřího Vovesa alebo Petra Jureňu – ten prvý jazdí na Subaru Impreza a ten druhý na Mitsubishi Lancer Evo VII.