Vitajte na AGENTÚRA AUTO DATA, spol. s r.o.
rss správy | rss magazín | aad.sk | shop.aad.sk | ocenit.eu | download.aad.sk
AGENTURA AUTO DATA, spol. s r.o. eShop

Partneri

Sociálne siete
 

správy
formula 1: Tím McLaren-Honda predstavil jazdcov pre sezónu 2015
15. december 2014 @ 11:46:08 CET, poslal k.zechmeister

HONDA McLaren-Honda s radosťou oznamuje zloženie svojho tímu jazdcov pre rok 2015: tvoria ho Fernando Alonso a Jenson Button. Kevin Magnussen ostane i naďalej dôležitou súčasťou tímu ako testovací a rezervný jazdec.

Všetci traja jazdci budú zohrávať kľúčové úlohy v opätovnom nastolení nadvlády jedného z najkultovejších partnerstiev v rámci tohto globálneho športu, pretože McLaren a Honda už vytvorili jedno z najdominantnejších partnerstiev v histórii automobilového športu: spoločnosť Honda bola priekopníkom už v 80. rokoch minulého storočia, keď vytvorila preplňovaný motor, ktorý nemal konkurenciu v oblasti výkonu a úspornosti. Medzi rokmi 1998 až 1992 získal tím McLaren-Honda osem majstrovských titulov, 44 víťazstiev vo veľkých cenách, 53 pole positions a zaznamenal aj tridsať najrýchlejších kôl. A to všetko len v priebehu 80 veľkých cien.

V roku 1988 vzišlo z tohto partnerstva nepochybne najúspešnejšie vozidlo v histórii motoristickej súťaže Formuly 1: neprekonateľný monopost McLaren-Honda MP4/4, s ktorým Ayrton Senna a Alain Prost vyhrali 15 zo 16 veľkých cien v sezóne majstrovstiev sveta Formuly 1.

Túžba dosiahnuť rovnaké úspechy opäť raz posunula legendárnu japonskú spoločnosť Honda späť na vrchol svetových motoristických pretekov. A tá istá spoločnosť znova vyvíja svoj nový revolučný prepĺňaný motor v priestoroch svojej úplne novej, unikátnej a najmodernejšej továrne v japonskej Sakure.

Na pozadí týchto udalostí sa spoločnosti McLaren a Honda zaväzujú obnoviť najsilnejšie možné partnerstvo vo Formule 1.

Vyššie spomenutý Ayrton Senna, podľa názoru mnohých najlepší jazdec v histórii nášho športu, vyhral 30 zo 44 veľkých cien, ktoré McLaren a Honda ovládli medzi rokmi 1988 až 1992. Ayrton raz povedal: „Nepotrebujeme mýty. Potrebujeme príklady hodné nasledovania – príklady odvahy, odhodlania a nádeje. Potrebujeme veriť, že je možné zvíťaziť a našou povinnosťou je toto presvedčenie realizovať.“

Všetci v spoločnostiach McLaren a Honda súhlasia s každým jedným slovom tohto podnetného vyjadrenia, počnúc opätovne získaným jazdcom Fernandom Alonsom.

Ako povedal Fernando Alonso: „Nikdy som neskrýval svoj hlboký obdiv k Ayrtonovi Sennovi, môjmu obľúbenému jazdcovi, môjmu idolu, môjmu vzoru. Stále si spomínam na plagáty, ktoré som ako dieťa mal na skrini i na moje hračkárske autá, v ktorých som sníval o tom, ako jedného dňa napodobním Ayrtona. Pamätám si aj na motokáru, ktorú otec postavil pre moju staršiu sestru, a do ktorej som sa nakoniec zaľúbil. Tá motokára bola nalakovaná rovnako ako jedno z najlegendárnejších partnerstiev v histórii Formuly 1, ako McLaren-Honda. Ako auto, s ktorým jazdil Ayrton. A som poctený, že k rovnakému partnerstvu sa teraz pripájam aj ja a že sa s ním môžem zúčastniť najbližšieho svetového šampionátu Formuly 1.

K tomuto projektu sa pripájam s obrovským nadšením a odhodlanosťou. No uvedomujem si, že chvíľu potrvá, kým dosiahneme výsledky, ktoré sme si stanovili ako cieľ. To však pre mňa nepredstavuje žiadny problém.

V priebehu minulého roku som dostal niekoľko ponúk, pričom niektoré z nich boli naozaj lákavé, vzhľadom k súčasnej výkonnosti tímov, ktoré prejavili záujem. Ale stajňa McLaren-Honda ma kontaktovala už viac ako pred rokom a opýtali sa ma, či by som nechcel zohrať veľmi aktívnu rolu pri obnovení ich spolupráce. Ich partnerstva, ktoré bolo na scéne Formuly 1 dominantné tak dlho.

Opakovaná a otvorená túžba, vytrvalosť a odhodlanie tímu McLaren-Honda umožniť mi pripojiť sa k ich vzrušujúcemu obnovenému partnerstvu patrili k hlavným faktorom, vďaka ktorým som urobil toto rozhodnutie. Ale nezabudol som pritom na ten najpodstatnejší prvok, že zdieľame spoločné ciele a očakávania a že máme pred sebou veľmi slušnú a smelú budúcnosť.

Viedol som detailné rozhovory so všetkými vysoko postavenými ľuďmi v McLarene i v Honde. Pozrel som si ich fantastické továrne vo Veľkej Británii i v Japonsku a je mi jasné, že McLaren a Honda sú spoločne na začiatku procesu, z ktorého vznikne dlhá a úspešná spolupráca. A chcem sa stopercentne zasadiť o to, aby som im s tým pomohol.

Na záver by som sa chcel poďakovať za vytrvalosť všetkým tým, ktorí tak silno bojovali, aby sa toto mohlo stať skutočnosťou. Urobím všetko čo bude v mojich silách, aby som splnil očakávania všetkých a nesklamal náš tím. Budem sa riadiť tým, čo u mňa vždy fungovalo: usilovnosťou, obetavosťou, húževnatosťou a vierou.

Máme dostatok času, nádej a potrebné zdroje. Umožnime, aby sa vrátila legenda – to je naša výzva,“
dodal Fernando Alonso.

Jenson Button skonštatoval: „Som nesmierne vzrušený, že začínam svoju 16. sezónu vo Formule 1 a šiestu sezónu v tíme McLaren.

Podobne ako Fernando som si istý, že McLaren a Honda spoločne dosiahnu veľké veci. Som tiež presvedčený o tom, že pri vzájomnej spolupráci zaberieme všetci mimoriadne tvrdo a vytvoríme úžasne efektívny víťazný tím.

Nesmierne som obdivoval Ayrtona Sennu, ale ako chlapca ma najviac inšpirovali kúsky Alaina Prosta, jeho tímového kolegu v stajni McLaren-Honda. Spôsob, akým tieto nádherné a divoké červeno-biele autá privádzal k víťazstvám na veľkých cenách a k svetovým titulom, bol podľa mňa poéziou v pohybe. Od toho okamihu som sa pokúšal napodobniť jeho jazdecký štýl.

Byť súčasťou nového tímu McLaren-Honda je úžasnou príležitosťou pre nás všetkých a veľmi ma teší, že som bol pozvaný, aby som sa toho zúčastnil. A pravdu povediac dychtím po tom, aby sa to všetko už začalo.

Som takisto veľmi rád, že Kevin ostáva súčasťou tímu. Je to veľmi rýchly jazdec a skutočne dobrý chalan.

Ľudí z Hondy poznám dobre, veď na autách Formuly 1 poháňaných ich motormi som jazdil v rokoch 2003 až 2008. Ohromne ich rešpektujem a obdivujem. Sľubujem, že pôjdem do toho na 100 percent, aby ich spolupráca s McLarenom bola úspešná.

No a zároveň sa veľmi teším na to, že za kolegu budem mať takého rýchleho a skúseného jazdca akým je Fernando. Som si istý, že sa nám bude spolu veľmi dobre spolupracovať.“Rod Dennis, predseda a výkonný šéf tímu McLaren, povedal: „Som neskutočne nadšený z toho, že stojím na prahu počiatku novej éry spolupráce medzi McLarenom a Hondou, a hovorím o tom aj v mene všetkých, čo pracujú pre McLaren. A som rovnako presvedčený, že naši kolegovia v Honde zdieľajú s nami toto odhodlanie a vášeň víťaziť.

Čo sa týka jazdcov, snahou McLarenu bolo vždy poskladať najsilnejšie možné zloženie jazdcov, pričom som pevne presvedčený o tom, že v prípade Fernanda a Jensona sa nám to aj podarilo presne dosiahnuť.

Zmluvu s Fernandom sme podpísali už pred niekoľkými týždňami, ale rozhodli sme sa ju nezverejniť až do okamihu, kým nepodpíšeme zmluvu aj s jeho tímovým kolegom Jensonom. Naše rokovania s Jensonom trvali z mnohých dôvodov pomerne dlho, ale teraz sme ich už ukončili. Veríme, že naša spolupráca s ním bude naďalej rozkvitať aj v budúcnosti tak dobre, ako tomu bolo v minulosti. Niet ani najmenších pochýb o tom, že Jenson je tímu McLaren-Honda, seriálu Formuly 1 a víťazstvám oddaný na 100 percent.

Jenson a Fernando sú mimoriadne skúsení jazdci. Fernando má za sebou štart na 234 veľkých cenách, z ktorých vyhral 32 a dosiahol na nich 97 pódiových umiestnení, pričom titul svetového šampióna získal nie raz, ale dvakrát. Je to prvotriedny jazdec.

Má 33 rokov, čo pre športovca v jeho výbornej fyzickej kondícii znamená, že ako jazdec Formuly 1 je na vrchole profesionálnej kariéry. Navyše má dostatočný vek na to, aby bol skúseným odborníkom, no zároveň je dosť mladý na to, aby bol oduševnený a plný energie. Som preto pevne presvedčený, že uplatní svoje skúsenosti, znalosti, zapálenie a energiu, aby dopomohol k úspechu tímu McLaren-Honda na trati v nasledujúcej sezóne a potom aj počas mnohých ďalších.

Čo sa týka Jensona, ten je vo veku 34 rokov rovnako fyzicky zdatný ako Fernando a dokonca je aj skúsenejší – štartoval na 266 veľkých cenách, vyhral ich 15 a na pódiu sa v rámci nich ocitol 50-krát. Aj on je bývalý svetový šampión a je jeden z najobratnejších a najrýchlejších jazdcov na trati.

Suma sumárum, Fernando a Jenson spolu odjazdili presne 500 veľkých cien Formuly 1 - úctyhodný počet - a vyhrali 47 z nich.

Preto môžem pokojne vyhlásiť, že z hľadiska tejto kvality máme najlepšie zloženie jazdcov spomedzi všetkých súčasných tímov Formuly 1.

Na záver sa chcem poďakovať a vzdať poklonu Kevinovi Magnussenovi, ktorý v tejto sezóne odviedol skvelú prácu a aj naďalej bude integrálnou súčasťou nášho tímu. Bude naším testovacím, rezervným a tretím jazdcom, pričom do budúcnosti má excelentnú perspektívu.“


Yasuhisa Arai, výkonný manažér spoločnosti Honda R&D Co Ltd a výkonný riaditeľ spoločnosti Motorsport Honda, povedal:
„Naša spolupráca s McLarenom sa stále viac a viac posilňuje a som naozaj nadšený, že ako súčasť nášho jazdeckého tímu Formuly 1 môžem privítať dvoch skvelých majstrov sveta, Fernanda a Jensona. No už len dôležitosť tejto informácie ma rýchlo vracia na zem, aby som sa na nadchádzajúce sezóny lepšie a dôraznejšie koncentroval.

Kevin ukázal v priebehu ročníka 2014 pozoruhodný rast a sme veľmi radi, že s ním budeme pokračovať v spolupráci tak v roku 2015, ako aj v ďalšom období. Sme si istí, že toho príde ešte oveľa viac.

Po nedávnych testoch v Abú Dhabí a na základe získaných poznatkov chce spoločnosť Honda zrýchliť vývoj pohonnej jednotky.

Vďaka spolupráci s týmito mimoriadne skúsenými jazdcami vyladíme a dokončíme naše pohonné jednotky do konkurencieschopnej dokonalosti pred začiatkom novej sezóny.“
Zdroj: Honda Motor Europe Limited Slovensko, organizačná zložka


Súvisiace správy

Najčítanejšie /HONDA/