Vitajte na AGENTÚRA AUTO DATA, spol. s r.o.
rss správy | rss magazín | aad.sk | shop.aad.sk | ocenit.eu | download.aad.sk
AGENTURA AUTO DATA, spol. s r.o. eShop

Partneri

správy
ekológia: Barum postavil labyrint z ojazdených pneumatík
01. júl 2019 @ 11:32:44 CEST, poslal k.zechmeister

CONTINENTAL Cieľom výrobcov pneumatík, majiteľov pneuservisov a všetkých spotrebiteľov by malo byť ekologické nakladanie s pneumatikami po uplynutí ich životnosti. Na Slovensku platí zákon, podľa ktorého musí každý predajcia zapezpečiť bezplatný odber ojazdených pneumatík bez ohľadu na značku, alebo kúpnu zmluvu.

Životný cyklus pneumatiky je zavŕšený recykláciou, ktorá opotrebovaným plášťom „dá novú podobu“. Práve znovuvyužívanie opotrebovaných vecí a nevytváranie nového odpadu je správnou ekologickou cestou, ktorú ako zodpovedný výrobca razí aj koncern Continental a jeho značky na Slovensku a v Česku.

V posledných mesiacoch sú médiá plné ekologických tém, ktoré sa postupne dostávajú do uší širokej verejnosti. Jednou z dominantných tém je nadmerný vyprodukovaný odpad, ktorý sa hromadí v našej prírode. Výnimkou nie sú ani ojazdené pneumatiky, ktoré sa môžu rozkladať všade inde – pri riekach, v lesoch no nie na určených miestach.

Už viac ako tri roky platí na Slovensku zákon o odpadoch, ktorý zabezpečuje zákazníkovi právo na bezplatný odber použitých pneumatík. Zákazník má možnosť vrátiť pneumatiky aj na miesto, kde neboli kúpené, ale iba prezúvané. Z čoho vyplýva, že každý pneuservis, autoservis a predajňa pneumatík sa stáva odberným miestom. Majitelia opotrebovaných pneumatík na takéto miesta môžu priniesť aj tie, ktoré nepoužívajú.Životný cyklus pneumatiky
Kaučuk je jednou zo základných surovín pneumatiky. Získava sa z kaučukového stromu na južnej pologuli, alebo v továrňach, ktoré produkujú umelý kaučuk. Syntetický kaučuk sa inovuje prostredníctvom nových prísad, a tým sa z neho vytvára odolný a kvalitnejší materiál. Avšak prírodný kaučuk je v niektorých prípadoch veľmi náročné nahradiť tým syntetickým.

Continental tiež skúma nové obzory v odvetví získavania kaučuku. Cieľom tohto spoločného projektu je vývoj priemyselného postupu využitia púpav ako zdroja gumovej suroviny. Kvalita gumy z koreňa púpavy je rovnocenná s gumou získavanou z kaučukovníkovej suroviny. V spoločnosti Continental sa použitie prírodnej gumy z koreňov púpavy už osvedčilo v prototypoch pneumatík a úchytov motorov. Produkty by mali byť pripravené na veľkovýrobu v priebehu piatich až desiatich rokov.

Najdôležitejšou fázou života pneumatiky je jej používanie. Každá pneumatika sa počas používania opotrebuje. Aj napriek fámam, ktoré sa často šíria medzi vodičmi, každá pneumatika začína starnúť až používaním – takže obutím na vozidlo, kedy naňho pôsobí slnko, teplo a samotné používanie za určitého tlaku. Nepoužité pneumatiky, ktoré sú skladované správnym spôsobom, si zachovávajú svoje vlastnosti po dobu 5 rokov. Continental doporučuje maximálnu dobu použitia pneumatiky na vozidle do 10 rokov.

Bludisko z viac ako 2500 pneumatík na Tyršovom nábreží
Environmentálny problém nepotrebných pneumatík pohodených v prírode nebol ľahostajný ani slovenskému fotografovi Lousy Auberovi, ktorý v spolupráci so značkou Barum vytvoril bludisko z viac ako 2500 pneumatík určených na recykláciu a 50 z nich reprezentuje letnú novinku Barum Bravuris 5. Z nich umelec vytvoril totem v strede labyrintu. Exponát sa nachádza na Tyršovom nábreží v Bratislave a je prístupný verejnosti do polovice júla. "Projekt labyrintu zo starých ojazdených pneumatík, ktorý realizujem s podporou značky pneumatík Barum ma presvedčil najmä z dvoch dôvodov. V prvom rade ide o jeho ekologickú podstatu, nakoľko ako materiál používame už vyradené plášte. Tie okrem toho po rozobratí labyrintu pôjdu na skutočnú recykláciu, a vďaka tomu budú teda slúžiť ďalej na rôzne účely. Nevytvárame tak žiadnu neekologickú stopu a ani netvoríme žiadny odpad. Druhým dôvodom je využitie labyrintu. Okrem estetickej funkcie ide naozaj o úžitkové a najmä zážitkové dielo. Inštalácia od postavenia 23. júna teší najmä najmenších obyvateľov či návštevníkov Bratislavy, ktorí zavítajú na Tyršovo nábrežie,“ hovorí Lousy Auber.

Zdroj: Continental Barum s.r.o.


Súvisiace správy

Najčítanejšie /CONTINENTAL/