Vitajte na AGENTÚRA AUTO DATA, spol. s r.o.
rss správy | rss magazín | aad.sk | shop.aad.sk | ocenit.eu | download.aad.sk
AGENTURA AUTO DATA, spol. s r.o. eShop

Partneri

správy
štúdie a prototypy: Toyota Aygo X prologue - nová vízia segmentu A
23. marec 2021 @ 15:30:51 CET, poslal k.zechmeister

TOYOTA Model Aygo je trvalo uznávaný v segmente A pre svoj odvážny a výnimočný dizajn. Teraz je európske dizajnérske centrum spoločnosti Toyota ED² odhodlané priniesť záujemcom o kúpu malých vozidiel ešte viac odvahy s „trochou korenia“.

ED² je Európske štúdio dizajnu spoločnosti Toyota, ktoré sa nachádza v blízkosti mesta Nice na francúzskom Azúrovom pobreží. Spoločnosť Toyota je po väčšinu 21. storočia lídrom segmentu A v Európe. V rámci svojej angažovanosti pre jeho budúcnosť poverila štúdio ED² úlohou, aby uviedlo do života jej európsku víziu tohto segmentu. Požiadavka na dizajnérov znela, aby sa na to pozreli sviežimi očami. Aby definovali a predstavili si, čím by mohol byť segment A pre európskych zákazníkov, keď im splníme ich potreby a túžby. A aby dokázali, že automobily, ktoré sa tradične nazývajú „vstupným bodom“, stále dokážu vynikať svojím dizajnom.

„Verím, že s modelom Aygo X prologue sme názorne ukázali, že aj malé vozidlo dokáže mať veľkú a odvážnu osobnosť,“ - Ken Billes, asistent hlavného dizajnéra štúdia ED²).

Základom je štýlová ikona
Aygo, najdostupnejšie vozidlo značky Toyota, od svojho uvedenia na trh v roku 2005 očarilo mladých progresívnych zákazníkov svojím zmyslom pre hravosť a zábavu.

„Srdcom modelu Aygo bola vždy hravosť a zábava. Teraz sme do jeho DNA pridali ešte štipku korenia, aby sme zvýšili jeho atraktívnosť,“ - Lance Scott, dizajnový riaditeľ štúdia ED².

Živý charakter a podmanivá jazdná dynamika modelu Aygo, ktorý priťahuje ľudí so zmyslom pre štýlovosť, prilákali k značke Toyota už mnohých nových kupcov v Európe. Jedinečná DNA a výnimočné postavenie modelu Aygo však závisia od toho, aby si stále udržiaval náskok pred konkurenciou. Noví zákazníci spoločnosti Toyota dnes viac ako inokedy požadujú eleganciu, osobitosť a možnosť individuálneho prejavu. Štúdio dizajnu ED² preto vychádzalo z vedúceho postavenia tejto štýlovej ikony v segmente A a rozhodlo sa navrhnúť auto špeciálne pre nich.Špecializovaný tím s jasným poslaním
Štúdio dizajnu ED² vyčlenilo špecializovaný tím, ktorý sa mal od začiatku do konca zamerať na jednotný odkaz – a členovia tímu rýchlo pochopili, že majú príležitosť vytvoriť odvážnejší a výraznejší dizajn. Z tohto ich presvedčenia sa zrodil model Aygo X prologue.

Pridáme do segmentu trochu korenia
Názov Aygo vždy symbolizoval osobnú slobodu a mobilitu. A model Aygo X prologue k tomu teraz pridáva ešte trochu šibalskej drzosti. Je rovnako zábavný ako doposiaľ, len je ešte trochu ostrejší. Z každého uhla vyjadruje svoju úroveň, silnú osobnosť a rovnako pevný postoj. Vďaka väčším kolesám si vodič môže vychutnávať jazdu vo vyššej polohe očí, ktorá mu zaisťuje lepší výhľad na cestu, ako aj väčšiu vôľu a svetlú výšku na lepšie zdolávanie rôznych situácií na ceste.

Výnimočný štýl
Či už spredu, zozadu alebo zboku, šibalský Aygo X prologue sa vyníma v každom ohľade. Odvážne dvojfarebné vyhotovenie vytvára jedinečný grafický profil, ktorý na ulici upúta pozornosť, pretože zvýrazňuje pripravenosť vozidla vrhnúť sa rovno do akcie. Nová klinovitá línia strechy zvyšuje dynamický charakter a dodáva vozidlu dravší športový imidž, zatiaľ čo špičkové predné svetlomety obopínajú hornú kapotu a vytvárajú tvar podobný krídlu. Nižšie je veľká mriežka chladiča, hmlové svetlá a ochranná doska, ktoré spája šesťuholníkový motív – a všetky tieto prvky dávajú svetu na známosť, že toto auto je pripravené vyraziť. Kamkoľvek.

Model Aygo X prologue, praktický a pripravený pre ľudí so slobodným duchom zajtrajška, ponúka aj prvky, ktoré prispejú k ďalšiemu obohateniu ich voľnosti. Zadná ochranná doska ukrýva držiak na bicykle, vďaka ktorej budete môcť útek z každodennosti kedykoľvek premeniť na dobrodružstvo. Na dokonalé zachytenie týchto bádateľských okamihov je k dispozícii akčná kamera ukrytá vo vonkajšom spätnom zrkadle.

A napokon, integrovaný strešný nosič zvýrazňuje profil vozidla a súčasne vytvára vizuálne prepojenie so šesťuholníkovými koncovými svetlami, ktoré sú jemnou pripomienkou DNA modelu Aygo.Farby emócií
Farby sú v živote ústredným bodom našich emócií. Platí to aj pre model Aygo X prologue. Aby priniesol stelesnenie „korenistej príchute“, niektoré zložky prirodzene vystúpili do popredia aj samy. Vedúcu štvorku tvorilo čili, zázvor, wasabi a čierne korenie. Najkorenistejšie zo všetkých je čili. Použitie dvojfarebného vyhotovenia navyše predstavovalo výzvu, ako posunúť vyváženosť farieb na novú úroveň. V modeli Aygo X prologue získava farba ďalšiu kvalitu, keď sa do zmesi farebného laku pridali jemné trblietavé vločky modrej metalízy. Výsledný efekt je taký oslnivý, že farba si plným právom zaslúži svoj názov – trblietavá čili červená, „Sparkling Chilli Red“.

„Som zákazníčka aj dizajnérka v jednom. A tak som pomáhala pri tvorbe dizajnu modelu Aygo X prologue, aby som z neho vytvorila auto, aké som chcela… pre seba,“ - Momoko Otawara, dizajnérka farebných materiálov a povrchových úprav v štúdiu ED².

Spolupráca inak a lepšie
Náročný projekt, ktorým bola tvorba modelu Aygo X prologue za súčasných podmienok, bol veľkou skúškou dizajnového centra ED² a jeho svižného procesu rýchleho a plynulého vývoja dizajnu. Či už spoločne alebo na diaľku, dizajnérsky tím ED² plynulo spolupracoval vo všetkých fázach vývoja, od ručných náčrtov cez digitálne modelovanie a simulácie virtuálnej reality až po 3D „rýchlostné tvary“ a nakoniec samotný automobil.

Navrhnutý v Európe, určený pre Európanov
„Každý si zaslúži skvelé auto. Keď sa pozriem na Aygo X prologue, môžem naozaj s hrdosťou povedať, že Tím ED² vytvoril presne to. Som nadšený, že do segmentu priniesol revolúciu,“ -Ian Cartabiano, prezident štúdia dizajnu ED²).

Aygo X prologue je odvážnou ilustráciou toho, aký charakter sa môže ukrývať v malom vozidle. Spoločnosť Toyota s týmto prológom predstavuje nové poňatie segmentu A a ukazuje, ako by sa dal okoreniť.

Zdroj: TOYOTA CENTRAL EUROPE - SLOVAKIA s. r. o.


Súvisiace správy

Najčítanejšie /TOYOTA/