Vitajte na AGENTÚRA AUTO DATA, spol. s r.o.
rss správy | rss magazín | aad.sk | shop.aad.sk | ocenit.eu | download.aad.sk
AGENTURA AUTO DATA, spol. s r.o. eShop

Partneri

Sociálne siete
 

správy
automobily osobné: Vzhľad modelu Toyota Aygo získal nový rozmer
21. december 2021 @ 11:24:13 CET, poslal k.zechmeister

TOYOTA Úplne nová Toyota Aygo X je jedinečný crossover z kategórie minivozidiel. Návrh a výroba prebieha v Európe, aby tento model spĺňal požiadavky mestského a prímestského zákazníka z Európy. Aby sa nové Aygo X zaradilo medzi najlepšie produkty v segmente, Toyota vykonala celoeurópsky prieskum požiadaviek týkajúcich sa jazdy v meste a vypočula priania zákazníkov hľadajúcich štýlové, kompaktné a sebavedomé auto.

Výsledkom je najnovší kompaktný automobil v modelovom rade Toyota, postavený na úspešnej platforme GA-B v rámci novej globálnej architektúry Toyota (TNGA), ktorá sa po prvýkrát predstavila v podobe nového modelu Yaris – držiteľa aktuálneho ocenenia Auto roka 2021 v Európe – a nedávno aj Yarisu Cross.

Skutočne skvelé auto z tohto segmentu musí vynikať kompaktnosťou a agilitou, aby mal vodič dôveru, či už v meste alebo na okresných cestách. V rámci úsporného a kompaktného balíka musí okrem toho podnecovať a sprostredkovať emócie a zároveň integrovať tie najlepšie technologické prvky.

Úplne nové Aygo X prináša toto všetko a ešte viac, takže dokonale spĺňa všetky požiadavky, ktoré európski zákazníci očakávajú od auta zo segmentu minivozidiel.

„Segment minivozidiel je pre nás veľmi dôležitý a spoločnosť Toyota v ňom získala veľa nových zákazníkov. Okrem toho nám aj dláždi cestu pri plnení nášho poslania poskytnúť každému správne riešenie mobility,“ povedala Andrea Carlucci, viceprezident, produktové a marketingové oddelenie, Toyota Motor EuropeŠtipka korenia
Počnúc prvotným koncepčným modelom Aygo X prologue, ktorý bol vyvinutý v európskom dizajnovom a vývojovom centre Toyota (ED2) vo francúzskom Nice, chceli dizajnéri spoločnosti Toyota priniesť európskym záujemcom o kompaktný automobil štipku odvahy a pikantnosti.

Od prvého uvedenia na trh v roku 2005 je Aygo nielen najdostupnejším vozidlom značky Toyota v Európe, ale zákazníkov teší aj svojím mladistvým a zábavným charakterom. Tieto vlastnosti prilákali k značke Toyota mnoho nových európskych kupcov, pre ktorých je ich štýl dôležitý.

Noví zákazníci Toyoty viac ako kedykoľvek predtým hľadajú eleganciu, osobitosť a možnosť prejaviť svoju osobnosť. Návrhári z tímu ED² nadviazali na postavenie štýlovej ikony v triede minivozidiel s cieľom navrhnúť koncepčné vozidlo presne pre takýchto zákazníkov.

„Každý si zaslúži skvelé auto. Keď sa pozriem na model Aygo X prologue, naozaj s hrdosťou môžem povedať, že tím ED² vytvoril presne taký model. S nadšením vidím, že prináša revolúciu do svojho segmentu,“ povedal Ian Cartabiano, riaditeľ pre dizajn, európske dizajnové a vývojové centrum Toyota.

Po úspešnom predstavení a pozitívnom prijatí pútavého prototypu Aygo X prologue v červenej farbe „Sparkling Chilli Red“ sa projekt Aygo X presunul do štylistického centra spoločnosti Toyota Motor Europe v Belgicku, kde dizajnérske tímy úzko spolupracovali s oddelením plánovania produktov a výskumným a vývojovým tímom, aby nový automobil zo segmentu minivozidiel premenili z konceptu na reálne vozidlo.

Výrazné dvojfarebné prevedenie modelu Aygo X spolu s novým konceptom farieb inšpirovaných korením vytvára jedinečný grafický profil, ktorý upúta pozornosť publika vďaka dôrazu na postoj nového modelu, pripraveného vyraziť vpred do akcie.

Nová, klinovitá línia strechy ešte viac zdokonaľuje dynamický pocit a športovejší imidž. Špičkové svetlomety vpredu akoby obopínali hornú časť kapoty a vytvárajú tvar krídla, zatiaľ čo veľká mriežka chladiča o niečo nižšie spolu s hmlovými svetlometmi a spodným ochranným krytom vytvárajú motív dvojitého lichobežníka, ktorý je súčasťou identity modelu Aygo v štýle „pripravený ísť kamkoľvek“.

Nový farebný koncept sa inšpiroval rôznymi koreniami. Pre Aygo X bola pripravená jedinečná paleta farieb, pričom každá z nich zachytáva charakteristiky a osobitosti tohto auta.

Odtieň Cardamom (kardamóm) vyvoláva dojem štýlu a elegancie a prináša rafinovanú a nenápadnú estetiku s efektom stredne sýtej zelenej farby.

Chilli (čili paprička) je ohnivá a prémiová farba, ktorá upúta pohľady okoloidúcich svojím teplým a hlbokým farebným odleskom, pretože v červenom laku sa nachádza štipka jemných modrých metalických vločiek.

Ginger (zázvor) je sofistikovaná béžová stálica, ktorá svojim odtieňom naznačuje dobrodružstvo a hrejivú komplexnosť.

Juniper (jalovec) je mladistvo pôsobiaca farba s nádychom mužnosti. Modrý odtieň je vytvorený špeciálne pre tento model, ktorému dodáva ľadový chlad a zároveň aj jemné červenkasté podtóny.

Každá z týchto výrazných farieb korenia ostro kontrastuje s čiernou strechou a zadnou časťou, vďaka čomu Aygo X okamžite vyniká a možno ho ľahko rozpoznať v dave.

Tento motív korenia sa netýka len exteriéru. Najvýraznejšie prvky interiéru ladia s farbami exteriéru, takže kokpit vrátane palubnej dosky a stredovej konzoly majú charakteristický dizajn. Pri bližšom skúmaní sedadiel sa zjaví symbol „X“ diskrétne všitý priamo do látky. Názov modelu Aygo X sa jemne odráža aj v prenikavých svetlometoch, ktoré dodávajú vozidlu silnú a súdržnú identitu.

„Dvojfarebný lak modelu Aygo X okamžite upúta pozornosť ľudí. Jednoznačne nejde len o detail. Tvorí neoddeliteľnú súčasť dizajnu,“ podotkla Anastasiia Stoliarova, produktová projektantka pre Aygo X , Toyota Motor Europe.

Počas prvých šiestich mesiacov predaja bude k dispozícii pikantnejšia limitovaná edícia Aygo X vo farbe Cardamom s dodatočnými matnými oranžovými detailmi Mandarina naprieč celým autom. V exteriéri vynikajú aj pruhy a zákazkové 18“ matné čierne zliatinové disky kolies. Motív Mandarina vidno aj na dizajne panelov v interiéri a vzore látkového čalúnenia sedadiel.Kompaktné a agilné
Nový jedinečný zástupca triedy minivozidiel používa osvedčenú a úspešnú podvozkovú platformu GA-B, vďaka ktorej je z modelu Aygo X jedinečný crossover s upravenou zmenšenou zadnou časťou podvozka v kombinácii s kratšími prednými aj zadnými prevismi.

Nové Aygo X s dĺžkou 3 700 mm prerástlo predchodcu o 235 mm, hoci rázvor sa zväčšil len o 90 mm. V porovnaní s Toyotou Yaris je predný previs o 72 mm kratší, zatiaľ čo najväčšie dostupné kolesá sa zväčšili na 18“. Aygo X, navrhnuté pre úzke mestské uličky, má aj mimoriadne malý polomer otáčania len 4,7 m, čo je jedna z najmenších hodnôt v celom segmente.

Celková šírka karosérie sa v porovnaní s modelom Aygo zväčšila o 125 mm na 1 740 mm. Medzeru medzi prednými sedadlami tak bolo možné zväčšiť o 20 mm, čím sa rozstup medzi pasažiermi v oblasti ramien zväčšil o 45 mm. Na čele segmentu stojí aj priestor pre batožinu – dĺžka batožinového priestoru narástla o 125 mm a vďaka premyslenému riešeniu priestoru za zadnými sedadlami sa v porovnaní s predchádzajúcou generáciou podarilo zväčšiť objem o viac ako 60 litrov na výsledných 231 litrov.

„Pagodová“ koncepcia strechy okrem toho pomáha zachovať malé celkové vonkajšie rozmery pri zachovaní pohodlnej a priestrannej kabíny pre vodiča aj cestujúcich. Výška vozidla sa zväčšila o 50 mm na 1 510 mm.

Riadenie bolo naladené pre mestskú a predmestskú prevádzku na európskom kontinente. Nová bezstupňová prevodovka S-CVT sprostredkuje v danej triede najlepšiu prvotnú odozvu, intuitívne radenie a lineárny charakter pri zachovaní dobrého pomeru výkonu a spotreby paliva.

Sebaisté
Každý vodič túži po istote za volantom, či už pri jazde v meste alebo zdolávaní kilometrov na diaľniciach, a preto Aygo X sprostredkuje sebaistú jazdu hneď v niekoľkých smeroch.

Svetlá výška kompaktného crossoveru so zvýšenou karosériou narástla oproti predchádzajúcej generácii o 11 mm, takže Aygo X dodáva vodičovi viac istoty na každom povrchu.

Poloha sedadiel sa zvýšila o 55 mm v prospech lepšieho očného kontaktu s ostatnými účastníkmi cestnej premávky, najmä cyklistami a chodcami. Okrem toho sa o 10 % zväčšil uhol predného stĺpika (na 24°) v záujme čo najlepšieho výhľadu von.

Väčšie disky kolies a pneumatiky spolupracujú s osvedčeným systémom odpruženia TNGA, ktorý spoločne s vylepšenou tuhosťou pri krútení a menšími náklonmi vozidla sprostredkuje mimoriadne jazdné pohodlie a kontrolu nad vozidlom.

Podnecujúce emócie
Aygo X je auto, ktoré sa dokáže prejaviť, aj keď stojí na mieste. Popri výraznom dizajne a koncepcii farieb inšpirovaných korením evokuje Aygo X dojem robustného vozidla pripraveného vyraziť kamkoľvek, o čom svedčí 40 % pomer pneumatík voči karosérii, prislúchajúcej vozidlu z kategórie crossoverov.

K potlačeniu hluku v interiéri pomohlo široké uplatnenie a optimalizácia zvukovo izolačných hmôt. V kabíne sa preto podarilo o 6 % zlepšiť index zrozumiteľnosti reči na úroveň porovnateľnú so špičkou segmentu. Výsledkom spolupráce spoločností Toyota a JBL je prémiový audiosystém, ktorého akustický profil bol upravený v súlade s charakteristickými vlastnosťami Ayga X. Audiosystém so štvoricou reproduktorov využíva zosilňovač s výkonom 300 W a veľký 200 mm subwoofer v batožinovom priestore. Systém prehráva mohutné basy, využíva živú odozvu reproduktorov a čistý zvukový prejav v širokom spektre frekvencií.

Posádka v modeli Aygo X s voliteľnou vysúvacou látkovou strechou si užije ničím neobmedzený výhľad nahor. Ide o novinku v kategórii crossoverov v segmente A. Nová látková strecha bola navrhnutá tak, aby si ju vychutnal aj vodič za volantom – otvor je väčší o 40 mm pri 20 % zväčšení uhla výhľadu von. Látková strecha z mimoriadne kvalitných materiálov, ktoré sú typické skôr pre luxusné modely, ponúka zvýšenú ochranu pred vodou a prachom. K odolnosti a robustnosti pre väčší pokoj v duši prispieva aj nová konštrukcia aerodynamického deflektora. Emócie si užije každý vodič – či už vozidlo iba stojí na mieste, pri vychutnávaní ticha v kabíne alebo počas jazdy.Technologicky vyspelé
Aygo X je kompaktné vozidlo vybavené aj niektorými najmodernejšími technológiami. So svojou Toyotou Aygo X bude každý zákazník prepojený prostredníctvom systému Toyota Smart Connect a mobilnej aplikácie MyT. Toyota Smart Connect zahŕňa veľký 9“ dotykový displej s vysokým rozlíšením, náladové osvetlenie a bezdrôtové nabíjanie, takže zákazníkom ponúka bezproblémové používateľské prostredie s doplnkovou mobilnou aplikáciou MyT. Pomocou aplikácie MyT môžu zákazníci sledovať rôzne analýzy vozidla, ako napr. analýzu jazdy, stav paliva v nádrži, výstrahy alebo polohu vozidla.

Najnovší multimediálny systém od spoločnosti Toyota vo vyšších stupňoch výbavy ďalej ponúka cloudovú navigáciu, ktorá sprostredkuje živé informácie o trase na báze on-line služieb. Postupne budú prostredníctvom on-line aktualizácií dostupné nové služby, takže v systéme bude automaticky dostupný nový softvér aj on-line služby. Systém Toyota Smart Connect ďalej ponúka káblové aj bezdrôtové pripájanie smartfónov prostredníctvom funkcií Android Auto a Apple CarPlay.

Najnovší zástupca triedy minivozidiel prichádza aj s pokročilou technológiou full-LED svetiel a sprístupňuje ju väčšiemu počtu zákazníkov. Denné svetlá a smerové svetlá pozostávajú z dvoch svetlovodov lemovaných jemnou žiarou, ktorá zvýrazňuje kultový profil modelu Aygo za všetkých svetelných podmienok. „Aygu X sme prostredníctvom svetlometov dodali sústredený a sebaistý pohľad. Alebo, ako hovoríme v dizajnovom jazyku Toyota, „keen“,“ poznamenal Tadao Mori, vedúci pre štylistické stvárnenie, Toyota Motor Europe.

Aygo X znamená veľký skok vpred aj z pohľadu bezpečnosti, pretože tento model zo segmentu minivozidiel bude po prvýkrát vo všetkých krajinách štandardne vybavený bezpečnostným systémom Toyota Safety Sense.

Najnovší balík Toyota Safety Sense používa monokulárnu kameru v spojení s milimetrovým radarom. Systém na predchádzanie kolíziám (PCS) s funkciou rozpoznávania vozidiel teraz funguje aj za vyšších rýchlostí. Premiéru v Toyote Aygo X majú funkcie rozpoznávania chodcov cez deň aj v noci, rozpoznávanie cyklistov cez deň, asistenčný systém na zmierňovanie rizika kolízie na križovatkách, inteligentný adaptívny tempomat, asistent na udržanie vozidla v jazdnom pruhu a núdzový asistent riadenia.

Aygo X prináša aj ďalšie prvky pasívnej bezpečnosti, napríklad štrukturálne výstuhy kvôli pohlcovaniu nárazov a zaistenie dokonalej bezpečnosti.

Úsporné
Aygo X bolo od začiatku navrhované tak, aby garantovalo maximálne úspornú prevádzku. Aygo X má napríklad najnižšiu hmotnosť surovej karosérie zo všetkých vozidiel naprieč segmentmi A a B (mini a malé vozidlá), čo samo o sebe pomáha dosiahnuť vynikajúcu spotrebu paliva.

K zníženiu spotreby paliva pomáhajú aj výlisky v priestore predného nárazníka a podbehov kolies, ktoré mierne odkláňajú prúd vzduchu smerom od pneumatík, čím potláčajú vírenie vzduchu v prednej časti a okolo bokov vozidla. Výlisky okolo podbehov zadných kolies ďalej pomáhajú smerovať prúd vzduchu mimo zadných pneumatík a usmerňujú ho k bodu zbiehania v zadnej časti vozidla.

O pohon modelu Aygo X sa stará viacnásobne ocenený 1,0-litrový trojvalec 1KR-FE, ktorý bol ešte viac zdokonalený v súlade s európskymi predpismi. Ponúka vysokú mieru spoľahlivosti a výkonu s cieľovým parametrom spotreby paliva len 4,7 l/100 km a emisiami CO2 na úrovni 107 g/km.

Úplne nové Aygo X, navrhnuté a vyrábané v Európe pre európskych zákazníkov, bude v európskych mestách udávať trend od prvej polovice roku 2022.

Zdroj: TOYOTA CENTRAL EUROPE - SLOVAKIA s. r. o.


Súvisiace správy

Najčítanejšie /TOYOTA/