Vitajte na AGENTÚRA AUTO DATA, spol. s r.o.
rss správy | rss magazín | aad.sk | shop.aad.sk | ocenit.eu | download.aad.sk
AGENTURA AUTO DATA, spol. s r.o. eShop

Partneri

Sociálne siete
 

správy
bezpečnosť: Zásady bezpečnej jazdy na zimných cestách
27. december 2021 @ 11:23:16 CET, poslal k.zechmeister

CONTINENTAL Po uvoľnení opatrení súvisiacich s koronavírusom sa pre slovenských turistov otvorili lyžiarske strediská, čo znamená viac vodičov na cestách, ktorí idú za zimnými športami na hory. Prinášame zásady bezpečnej jazdy v zime.

Pri zhustenej doprave v kombinácii so zimným počasím, akým je poľadovica či snehové jazyky, je riziko dopravnej nehody niekoľko násobne väčšie než v lete. Najčastejšími príčinami nehôd sú nepozornosť, rýchla jazda, ale často aj strata kontroly nad vozidlom. Spoločnosť Continental, ktorej najnovšia zimná pneumatika WinterContact™ TS 870 získala niekoľko úspechov v tohtoročných testoch bezpečnosti vysvetľuje, aké vlastnosti sú pri zimných pneumatikách kľúčové a ako udržať maximálnu bezpečnosť a užiť si dovolenku na horách bez starostí.

Po minuloročnej neúspešnej sezóne môžeme tento rok očakávať vyššiu návštevnosť stredísk, s čím súvisí aj zhustená doprava, najmä počas víkendov, a vyššie riziko nehodovosti.

V roku 2020 evidovala Polícia Slovenskej republiky 11 856 dopravných nehôd. Až 46 % nehôd bolo zapríčinených z nepozornosti, 14 % zvýšenou rýchlosťou. Viac ako 300 nehôd zavinilo neodhadnutie svojich schopností a neprispôsobenie sa nepriaznivým poveternostným podmienkam. Tento rok boli šoféri na cestách ešte o niečo opatrnejší a k začiatku decembra došlo o 124 nehôd menej v porovnaní s minulým rokom. „Víziou spoločnosti Continental je bezpečnosť na cestách bez kompromisov, klesajúce čísla nehodovosti vnímame pozitívne. Napriek nižším číslam by ale stále mali byť hlavnými zásadami vodičov na zimných cestách správna výbava vozidla, ohľaduplnosť a nepreceňovanie svojich šoférskych zručností,“ hovorí Magda Nagy, riaditeľka Divízie marketing v spoločnosti Continental Barum.

Základom bezpečnosti je správne vybavenie vozidla
Často opakovaným, no zásadným faktorom pre bezpečnú jazdu v zime sú zimné pneumatiky. Podľa spoločnosti Continental, sú najlepšou voľbou zimné pneumatiky s dobrou priľnavosťou a s označením snehovej vločky. „Označenie snehovou vločkou zaručuje, že pneumatika splnila predpísané požiadavky v rámci testov a je na zimných cestách mimoriadne výkonná v oblasti bezpečnosti,“ vysvetľuje Aleš Langer, šéf Technického zákazníckeho servisu v spoločnosti Continental Barum. Ďalšou zásadou je prezutie všetkých 4 kolies. „Kombinácia pneumatík je možná, ale len z hľadiska hĺbky dezénu alebo rotácie rovnakých pneumatík. V žiadnom prípade nie je bezpečná kombinácia zimných a letných pneumatík počas zimy. Špecifiká zimnej pneumatiky majú svoj význam. Gumová zmes na zimnej pneumatike si zachováva potrebné adhézne vlastnosti aj pri nízkych teplotách, špeciálne lamely majú lepšiu priľnavosť na snehu a ľade a špeciálne dezénové bloky zabezpečujú aj v hlbokom snehu dobrú trakciu. Veľmi dôležitá je aj hĺbka samotného dezénu. V zime by mala byť minimálne 3 mm, tak ako stanovil zákon,“ dodáva Aleš Langer.Opatrnosť a ohľaduplnosť
Pri zmene počasia je dôležité spozornieť a prispôsobiť nepriaznivým podmienkam aj svoju jazdu. Zvýšená opatrnosť je dôležitá najmä na mostoch, lesných cestách alebo v blízkostí polí, odkiaľ môže byť na ceste naviaty sneh. Jazda v zime si vyžaduje bezpečnú vzdialenosť od vozidla a vodič by mal vždy počítať s tým, že kedykoľvek bude musieť zabrzdiť a brzdná dráha sa na klzkom povrchu predlžuje. Dôležité je prispôsobiť aj rýchlosť jazdy. Bezpečná nie je veľmi rýchla jazda, ale naopak ani veľmi pomalá. „Pomalá jazda môže ostatných vodičov znervózniť a práve pri pokusoch o predbiehanie môže dôjsť k nebezpečenstvu a zvyšuje sa riziko šmyku,“ hovorí Aleš Langer. Ak si vodič napríklad pri silnom snežení netrúfa ísť primeranou rýchlosťou, ideálne je stiahnuť sa ku krajnici a nechať ostatných vodičov bezpečne ísť. Zabudnúť by vodiči nemali ani na včasné upozornenie na zmenu smeru jazdy.

Dopravnej kolízii dokážu zabrániť aj šoférske zručnosti
Nepríjemným situáciám sa dá zabrániť aj základnými pravidlami jazdy v snehu, iným zase dobrými šoférskymi zručnosťami. Pri jazde v snehu do kopca je lepšie zaradiť vyššiu rýchlosť a kopec vyjsť pomaly a bez zastavenia. Ak z nejakého dôvodu v kopci auto zastane, lepšou voľbou je zacúvať späť a skúsiť to znova. Brzdenie počas zimy by malo byť plynulé a nie náhle a tvrdé. V takomto prípade hrozí nebezpečenstvo šmyku. „Pri šmyku pneumatika stráca dostatočnú priľnavosť s vozovkou a nedokáže udržať stopu, toto riziko sa zvyšuje na zamrznutej a zasneženej vozovke,“ vysvetľuje Aleš Langer.

Najnebezpečnejší je pretáčavý šmyk, kedy zadná časť vozidla začne „utekať“ na opačnú stranu ako vodič točí volantom. Vozidlo sa vtedy môže otočiť okolo vlastnej osi. Viacerí odborníci radia, že v takomto prípade je potrebné dať nohu z plynu dole a zatočiť volantom do opačného smeru, ako uteká zadná časť. Ak sa priľnavosť kolies obnoví, pokračujeme v zatáčaní pôvodným smerom.

Do portfólia spoločnosti Continental tento rok pribudla najnovšia zimná pneumatika Continental WinterContact™ TS 870, ktorá má o 10 % viac dezénových blokov ako jej predchodca. „Lamely v týchto blokoch, fungujú ako stierače ktoré odvádzajú vodu a aj sneh. Čo zabezpečuje lepšiu priľnavosť na povrchu, a tým sa znižuje aj nebezpečenstvo šmyku. Novú WinterContact™ TS 870 odporúčame ako bezpečnú voľbu do zimy, čo preukázali aj viaceré tohtoročné testy. Stále však platí, že dodržiavanie bezpečnostných zásad je nevyhnutné aj s kvalitnými pneumatikami“ dodáva na záver Aleš Langer.

Zdroj: Continental Barum s.r.o.


Súvisiace správy

Najčítanejšie /CONTINENTAL/