Vitajte na AGENTÚRA AUTO DATA, spol. s r.o.
rss správy | rss magazín | aad.sk | shop.aad.sk | ocenit.eu | download.aad.sk
AGENTURA AUTO DATA, spol. s r.o. eShop

Partneri

správy
automobily osobné: Lexus predstavil elektromobil RZ 450e
27. apríl 2022 @ 09:22:01 CEST, poslal k.zechmeister

LEXUS Nové batériové elektrické SUV s označením RZ 450e je prvým elektromobilom, ktorý automobilka Lexus vyvinula úplne od základu. Nejde o vozidlo, ktoré by jednoducho namiesto klasického motora použilo batériový elektrický pohon, ale zachádza oveľa ďalej a využíva vzrušujúci potenciál nových technológií, ktoré zvyšujú výkon a pôžitok z jazdy.

Hlavný konštruktér Takaši Watanabe vysvetľuje: „Našou víziou je využiť technológiu elektrifikácie ako prostriedok na zvýšenie základného výkonu vozidla, aby sme vo všetkých budúcich generáciách mohli naďalej prinášať potešenie z jazdy.“

RZ je predovšetkým Lexus a zachováva si všetky úžasné prednosti z hľadiska výkonu a remeselného spracovania, ktoré sa s touto značkou spájajú. Spoločnosť využila svoje rozsiahle skúsenosti z oblasti elektrifikácie, aby ponúkla výhody batériového elektromobilu spoločne s prirodzene kultivovaným chodom a zážitkom z jazdy, ktoré sú jedinečné pre značku Lexus. To vidno napríklad na vyspelej pohonnej sústave, ktorá ponúka voliteľné elektronické riadenie One Motion Grip s novým kormidlovým volantom a tiež nápravy e-Axle vpredu aj vzadu spolupracujúce s novým systémom Lexus DIRECT4, ktorý riadi prenos hnacieho momentu v rámci pohonu všetkých kolies. Základnú ovládateľnosť a odozvu vozidla zabezpečuje špeciálna nová platforma pre elektrické vozidlá, prínosom ktorej je mimoriadne tuhá karoséria, nízko položené ťažisko a dlhý rázvor. Výkonný lítiovo-iónový akumulátor je úplne zabudovaný do podvozka pod podlahou kabíny. Jeho kvalita sa kontroluje naozaj detailne, aby si zachoval svoju výkonnosť po dlhý čas.

Spomínaná platforma a batériový elektrický pohon zároveň dávajú dizajnérom väčšiu voľnosť. V exteriéri po novom prenášajú charakteristický vretenovitý tvar do celej karosérie. V interiéri zasa vytvorili svetlý a otvorený priestor, ktorý je jednoduchý a luxusný zároveň a vyžaruje z neho pohostinnosť Omotenaši a remeselné zručnosti majstrov Takumi.

Svojou prevádzkou s nulovými emisiami pomôže model RZ automobilke Lexus na jej ceste k uhlíkovej neutralite a udržateľnej mobilite. Dôraz sa tu kladie nielen na správanie vozidla na cestách, ale zahŕňa celý jeho životný cyklus počnúc získaním dielov cez výrobu a vlastníctvo až po výslednú likvidáciu. Automobilka Lexus vo svojom závode Motomachi, kde vyrába model RZ, už zaviedla nové metódy do procesov, pri ktorých vzniká najviac emisií.DIZAJN EXTERIÉRU

Dizajnéri automobilky Lexus využili voľnosť, ktorú im batériové elektromobily dávajú, a vytvorili vozidlo, ktoré sa svojím vzhľadom výrazne odlišuje od klasických automobilov, no zároveň stelesňuje „ďalšiu kapitolu“ dizajnu vozidiel Lexus. Tento dizajnový prístup sa snaží vštepiť vozidlu unikátny výzor a proporcie na základe jeho dynamických jazdných vlastností.

Už názov dizajnovej koncepcie „seamless E-motion“ (t. j. hladký elektrický pohyb) čo-to vypovedá o skvelom prenose krútiaceho momentu a hladkej akcelerácii batériového elektromobilu. Výsledkom je nová, jednoduchá forma, ktorá zachytáva ducha technologického vývoja, funkčnosti a výkonu.

Od vretenovitej mriežky chladiča až po vretenovitý tvar karosérie
Dizajnom prednej časti sa RZ jednoznačne radí medzi batériové elektromobily. Neprítomnosť spaľovacieho motora priniesla nižšiu kapotu a menšie sacie otvory. Vretenovitá mriežka chladiča bola posledných desať rokov charakteristickým znakom vozidiel Lexus, v prípade modelu RZ však dostal tvar vretena aj tretí rozmer a použil sa na celú karosériu.

Celkový vzhľad zvýrazňuje riešenie, kde zvyčajnú mriežku chladiča nahrádza panel vo farbe karosérie s čiernymi plochami po stranách. Väčšia flexibilita zároveň umožnila dizajnérom vytvoriť robustnejšie predné blatníky. Tento efekt ešte umocňuje voliteľný dvojfarebný dizajn karosérie, ktorý rozširuje kontrastné čierne povrchy od strechy až po kapotu.

S vretenovitým tvarom karosérie dokonale ladí nový dizajn predných svetiel. Ich mimoriadne tenký vzhľad upriamuje pozornosť na denné svetlá s motívom písmena L, pričom hlavné svetlomety a smerové svetlá sú menej výrazné.

Robustná silueta
Bočný profil vozidla sa vyznačuje plynulou siluetou, ktorá vrcholí v zadnej časti. Ostrá predná časť vyvoláva dojem výkonu a pohybu, zatiaľ čo koncentrovaná zadná časť potvrdzuje u vozidla kvality SUV – pohodlný priestor a úžasné jazdné schopnosti.

Podmanivosť tohto dizajnového riešenia zvyšuje dlhý rázvor (2 850 mm), čo sa prejavuje aj na nízkom ťažisku a vyváženom rozložení hmotnosti. Kolesá – v štandardnej výbave 18-palcové a vo vyššej výbave 20-palcové – sa posunuli až do samotných rohov vozidla.

Dizajn zadnej časti
Charakter batériového elektromobilu je viditeľný aj v zadnej časti modelu RZ, kde sa dizajn vyznačuje moderným „high-tech“ vzhľadom. Delený spojler v zadnej časti strechy plynulo nadväzuje na líniu karosérie a prispieva k stabilizácii vozidla.

Predĺžená svetelná lišta, ktorá sa tiahne po celej šírke vozidla, sa stala typickým dizajnovým prvkom vozidiel Lexus. V tomto prípade dostala ostrý, minimalistický vzhľad s čo možno najtenšou hornou a dolnou časťou, aby vyvolávala dojem jednoduchosti a precíznosti.

JAZDNÉ VLASTNOSTI

Lexus Driving Signature
Pri vylepšovaní dynamického výkonu modelu RZ a posilňovaní trojice základných vlastností vozidla – spoľahlivosti, kontroly a pohodlia vo všetkých jazdných situáciách – bolo hlavným cieľom zaistiť charakteristický zážitok z jazdy Lexus Driving Signature. V rámci ďalších krokov sa podarilo maximálne zvýšiť prínos typických predností batériových elektromobilov, ako je rýchla odozva či vysoká presnosť.

Automobilka Lexus sa postarala o to, aby vozidlo vždy správne reagovalo na zámery vodiča, vďaka čomu je jazda pohodlná a pritom zábavná. Hlavný konštruktér Takaši Watanabe použil pri vývoji vozidla na označenie koncepcie výkonu pojem „prirodzenosť“. Sústredil sa na kvalitu jazdy, ktorá pôsobí prirodzene, a vozidlo sa pohybuje presne podľa pokynov vodiča, čo zabezpečuje voliteľný systém elektronického riadenia One Motion Grip, svetová novinka v automobilovom priemysle, a precízne riadenie pohonu všetkých kolies prostredníctvom systému DIRECT4. Osobitný dôraz sa kládol na to, aby si vodič mohol užívať skvelý výhľad z vozidla i spätnú väzbu a aby mohol za každých okolností presne regulovať postoj vozidla.

Špeciálna platforma pre batériové elektromobily Lexus
Základom pre typický zážitok z jazdy Lexus Driving Signature sú charakteristické vlastnosti a kvalita novej platformy modelu RZ spoločne s optimálnym usporiadaním, nižšou hmotnosťou, optimálnym rozložením hmotnosti a celkovou tuhosťou batériového elektromobilu. To všetko dáva vodičovi sebaistotu, kontrolu a pohodlie.

Konštrukcia karosérie
E-platforma modelu RZ sa vyznačuje prirodzenou pevnosťou, pričom akumulátor je zabudovaný priamo do podvozka pod kabínou. To zároveň prispieva k zníženiu ťažiska vozidla a tým aj k lepšej vyváženosti, ovládateľnosti a odozve podvozka.

V rámci konštrukcie modelu RZ sa použili materiály a kovy s vysokou pevnosťou prostredníctvom pokročilých konštrukčných postupov, ktorých cieľom bolo zabezpečiť výnimočnú pevnosť v oblasti spojov a zároveň udržať hmotnosť na nízkej úrovni. Aj vďaka tomu sa podarilo dosiahnuť precíznosť pri manévrovaní, presnú odozvu a skvelý jazdný komfort.

Potláčanie hluku a vibrácií
Hoci je batériový elektrický pohon menej hlučný, pri tichom chode zasa výraznejšie počuť hluk od vozovky a z okolia vozidla. Prioritou pre konštruktérov a dizajnérov modelu RZ sa preto stala snaha vytvoriť primerane tiché a pokojné prostredie v kabíne. Na tento účel si zvolili stratégiu zameranú na tri ciele: regulovať hluk, zabrániť tomu, aby prenikal do kabíny, a venovať osobitnú pozornosť hluku v priestore zadných sedadiel.

Konštruktéri okrem toho použili novú verziu systému aktívneho potláčania hluku, ktorý pomocou priestorového zvuku vysiela cez reproduktory audiosystému do kabíny frekvencie na potláčanie hluku.Elektrická náprava e-Axle
RZ využíva nápravu e-Axle, ktorú automobilka Lexus prvýkrát zaviedla v modeli UX 300e. Ide o kompaktný, modulárny celok zložený z elektromotora, ozubeného prevodu a elektronickej riadiacej jednotky (ECU), umiestnený medzi hnanými kolesami. V modeli RZ sa používajú vpredu aj vzadu a v spolupráci so systémom ovládania pohonu všetkých kolies DIRECT4 (podrobnosti ďalej v texte) upravujú postoj vozidla, záber kolies a rozdeľovanie výkonu podľa jazdných podmienok.

Nápravy e-Axle sú tiché, efektívne a poskytujú presný výkon. Elektromotor vpredu produkuje výkon 150 kW a ten vzadu 80 kW, čo dáva celkový výstupný výkon 230 kW. Oba sa vyznačujú výnimočnou energetickou hustotou, ktorá je výsledkom optimalizovanej konštrukcie rotora a statora. Svojimi kompaktnými rozmermi tiež prispievajú k usporiadaniu vozidla, ktoré poskytuje viac miesta v kabíne i batožinovom priestore a umožňuje zakomponovať akumulátor elektromobilu.

Prvé použitie nového ovládania pohonu všetkých kolies DIRECT4 automobilky Lexus
RZ je prvý sériový model vybavený novým systémom DIRECT4, ktorý spolupracuje s dvomi nápravami e-Axle. Technológia DIRECT 4, exkluzívne od automobilky Lexus, predstavuje inteligentný systém, ktorý neustále vyvažuje záber všetkých štyroch kolies, medzi ktoré automaticky a plynulo rozdeľuje hnaciu silu. Výsledkom je bezproblémový výkon a stabilné jazdné vlastnosti spolu s intuitívnym ovládaním, ktoré posilňuje pocit prepojenia medzi vodičom a strojom.

Systém DIRECT4 za pomoci senzorov jednotky ECU zhromažďuje a vyhodnocuje celý rad údajov, vrátane rýchlosti vozidla, uhla riadenia a tiažového zrýchlenia, a podľa nich reaguje. Na základe týchto vstupných údajov počíta a okamžite aplikuje primeraný hnací moment na každú nápravu e-Axle s cieľom zabezpečiť maximálnu priľnavosť a záber kolies. Rozdelenie hnacieho momentu medzi predné a zadné kolesá možno upraviť z 0 na 100, resp. zo 100 na 0 v priebehu milisekúnd – čo je rýchlejšie, než by dokázal akýkoľvek mechanický systém. Vďaka lepšej komunikácii medzi vozovkou a volantom (resp. kormidlom) poskytuje systém DIRECT4 aj lepšiu odozvu riadenia.

Akumulátor, dojazd a účinnosť
RZ využíva lítiovo-iónový akumulátor pozostávajúci z 96 článkov s celkovým výkonom 71,4 kW. Celý sa nachádza pod kabínou a tvorí neoddeliteľnú súčasť platformy. Svojím umiestnením zároveň prispieva k zníženiu ťažiska vozidla.

Hlavný zreteľ sa kládol na životnosť akumulátora, najmä na očakávanú úroveň výkonnosti po 10 rokoch používania vozidla. Lexus očakáva, že si akumulátor modelu RZ v tomto časovom rámci uchová viac ako 90 % svojej kapacity, a to vďaka sérii opatrení na zaistenie kvality a výkonnosti, ktoré vychádzajú z dlhoročných skúseností automobilky Lexus s technológiami riadenia akumulátora.

Podrobné údaje o dojazde vozidla a časoch nabíjania akumulátora oznámi Lexus neskôr, očakáva však, že RZ ponúkne viac ako 400 km v kombinovanom cykle WLTP.

Na to, aby mohli vodiči naplno využiť potenciálny dojazd svojho vozidla, doplnil model RZ medzi voliteľné jazdné režimy aj režim dojazdu. Vychádza zo schopnosti režimu ECO ušetriť energiu a pridáva k tomu ďalšie úpravy niektorých nastavení vozidla: obmedzí sa rýchlosť, spustí sa iný program rozdeľovania výkonu a vypne sa systém klimatizácie.

Vďaka dôrazu na kľúčové aspekty vrátane optimalizácie hmotnosti vozidla, energie v akumulátore a jeho výkonnosti dosahuje model RZ cieľovú spotrebu menej ako 18 kilowattov na 100 prejdených kilometrov, čo z neho robí jeden z najúspornejších batériových elektromobilov na trhu.

One Motion Grip: celosvetovo prvý systém elektronického riadenia s kormidlom
Systém elektronického riadenia One Motion Grip je jednou z najvýznamnejších nových technológií, ktoré Lexus RZ ponúka. Nevyužíva žiadne mechanické spojenie ani stĺpik riadenia. Namiesto toho sa na odosielanie vstupných údajov od volantu ku kolesám využíva elektrické prepojenie. Výsledkom je okamžitá odozva a precíznejšie ovládanie riadenia.

Vodič si navyše môže všimnúť menšie výkyvy volantu pri jazde po nerovných cestách, stabilné ovládanie a korekcie pri silnom bočnom vetre či výnimočnú schopnosť lineárnej jazdy na naklonených povrchoch.

Pocit z riadenia je dôležitý z hľadiska sebaistoty a kontroly vodiča. Konštruktéri automobilky Lexus sa postarali o to, aby bol systém citlivý a vždy poskytoval spätnú väzbu, s cieľom zachovať silné prepojenie medzi vodičom a vozidlom. A ak by systém prišiel o svoj primárny zdroj napájania, k dispozícii sú tiež bezpečnostné procesory pre prípad poruchy a núdzový zdroj napájania.Voliteľný systém One Motion Grip disponuje novým kormidlom („yoke“), ktoré nahrádza tradičný volant. Táto technológia vyžaduje od vodiča menej úsilia pri riadení. Kormidlo stačí otočiť len o 150 stupňov, aby sa dostalo zo strednej do krajnej polohy vľavo alebo vpravo, takže pri zatáčaní nie je potrebné prekladať ruky.

Tvar kormidla pripomínajúci motýľa vyvinula automobilka Lexus na základe informácií od majstrovských jazdcov Takumi, ktorí svojou spätnou väzbou pomohli doladiť každý detail v záujme čo najlepšieho výkonu.

Kormidlový volant poskytuje vodičovi voľnejší výhľad na blok prístrojov i na cestu pred vozidlom. Dizajnéri automobilky Lexus to využili na to, aby prístroje posunuli vyššie a ďalej, než by umožňoval klasický volant, vďaka čomu musí vodič len minimálne prispôsobovať líniu pohľadu. Tým sa dosahuje ešte vyššia úroveň koncepcie Tazuna v podobe kokpitu, ktorý sústreďuje pozornosť vodiča na cestu.

ŽIVOT NA PALUBE

Dizajn interiéru a koncepcia Tazuna
Kokpit modelu RZ predstavuje novú vývojovú etapu koncepcie Tazuna. Ide o spojenie polohy vodiča za volantom a presného usporiadania prístrojov, ovládacích prvkov a displejov s cieľom vytvoriť priestor, kde ovládanie vozidla vyžaduje len drobné pohyby rúk a očí. Tento princíp sa inšpiruje jemnými pohybmi oprát, ktorými jazdec ovláda koňa – práve „opraty“ označuje v japončine výraz „Tazuna“. Vďaka zavedeniu voliteľného systému One Motion Grip (podrobnosti v predošlom texte) možno naplno využiť výhody, ktoré ponúka filozofia kokpitu vodiča Tazuna.

Usporiadanie prístrojov, projekčného displeja a 14-palcového multimediálneho displeja prešlo optimalizáciou a prístrojová doska bola posadená nižšie s cieľom ešte vylepšiť líniu výhľadu vodiča smerom dopredu. Dizajnéri okrem toho interpretovali výkon batériového elektromobilu do čistej a minimalistickej pohody s menším počtom prvkov a ozdôb, napriek tomu stále za použitia vysokokvalitných materiálov. Na stredovej konzole nájdeme nový otočný ovládač elektronického radenia, v ktorom sa odráža jednoduchosť celkového dizajnu.

Kabína je navrhnutá ako svetlý a otvorený priestor, ktorý obohacuje ambientné osvetlenie so širokým výberom farieb podľa aktuálnej nálady počas jazdy. Automobilka Lexus okrem toho vynašla nový štýl osvetlenia, In-ei, ktorý zo vzorcov svetla a tieňa vytvára na paneloch dverí rôzne efekty.

Pokročilé technológie
Automobilka Lexus predstavila s modeli RZ viacero pokročilých technológií zameraných na človeka, ktoré zvyšujú pohodlie a spríjemňujú pobyt vo vozidle, čím posilňujú ducha pohostinnosti Omotenaši.

Dve z nich sa vo vozidle Lexus objavujú prvýkrát: panoramatická strecha s možnosťou stmievania a špeciálnou vrstvou obmedzujúcou vyžarovanie tepla a systém sálavého vyhrievania kabíny.

Panoramatická strecha so stmievaním a tepelným štítom
Voliteľná panoramatická strecha dodáva kabíne dojem priestrannosti a svetlosti. Na skle sa nachádza vrstva s nízkym vyžarovaním, ktorá odráža infračervené žiarenie a obmedzuje sálavé teplo počas slnečných dní. V studenom počasí zasa pomáha udržiavať teplo vnútri kabíny. Strecha má navyše funkciu elektrického stmievania, ktorá umožňuje pomocou jednoduchého dotykového ovládača v okamihu prepnúť z priehľadného skla na nepriehľadné a zamedziť tak prieniku priameho slnečného svetla.

Vďaka tomu nie je až také potrebné udržiavať komfortnú teplotu pomocou klimatizácie ani netreba zaťahovať roletu, čo zasa šetrí hmotnosť – faktory, ktoré znižujú v modeli RZ spotrebu energie a pomáhajú zachovať dojazd vozidla.

Sálavé vyhrievanie
Vo výške kolien pred vodičom a spolujazdcom, pod stĺpikom riadenia a dolnou časťou prístrojovej dosky sa nachádzajú nové vykurovacie žiariče. Ako doplnok k vyhrievaniu sedadiel a volantu pomáhajú rýchlejšie vyhriať kabínu a pôsobia ako teplá prikrývka okolo nôh. Rovnako ako panoramatická strecha pomáhajú šetriť energiu, čím sa znižuje záťaž na systém klimatizácie.Multimediálny systém
RZ má vo výbave novú multimediálnu platformu Lexus Link s rýchlejším, intuitívnejším ovládaním a vylepšenými funkciami v oblasti konektivity, efektívneho plánovania cesty a poskytovania informácií.

Súčasťou tohto systému, ktorý sa prvýkrát predstavil v novom modeli Lexus NX, je „stále zapnutá“ cloudová navigácia, ktorá využíva aktuálne informácie o dopravných udalostiach, nehodách a podmienkach cestnej premávky. Funkcia rozpoznávania hlasu rozumie a dokáže zareagovať na požiadavky vyslovované hovorovou rečou a vie rozpoznať povely aj spomedzi hluku na pozadí. Okrem toho vozidlo ponúka nový palubný asistent „Hey Lexus“ a možnosť integrácie smartfónu cez rozhranie Apple CarPlay a Android Auto.

Dátový komunikačný modul (DCM) vozidla umožňuje pohodlne aktualizovať alebo pridávať funkcie na diaľku bez toho, aby ste museli vozidlo prestať používať.

BEZPEČNOSŤ A ASISTENČNÉ SYSTÉMY VODIČA

RZ profituje z pokročilých aktívnych bezpečnostných systémov a asistenčných systémov vodiča v rámci najnovšej, tretej generácie balíka Lexus Safety System+, ktorý ponúka vylepšené aj nové funkcie a širší rozsah detekcie rizika nehody.

Spomedzi ďalších vylepšení, ktoré priniesol nový model RZ, môžeme spomenúť asistent poloautonómnej jazdy v jazdnom pruhu (bez potreby držania volantu), proaktívny jazdný asistent s podporou riadenia či nový monitorovací systém, ktorý v správaní vodiča kontroluje známky únavy alebo nepozornosti.

Adaptívny tempomat a asistent poloautonómnej jazdy v jazdnom pruhu vo vzájomnej spolupráci poskytujú vodičovi dodatočnú podporu pri nízkej rýchlosti, napríklad v pomalej premávke. Proaktívny jazdný asistent pomocou prednej kamery určuje uhol zákruty a na základe toho reguluje riadenie pred a počas prejazdu zákrutou.

Systém elektronickej západky s asistentom bezpečného vystupovania
RZ má vo výbave plynulý systém odblokovania dverí jedným dotykom s elektronickou západkou. V spolupráci so systémom sledovania slepého uhla zabezpečujú činnosť asistenta bezpečného vystupovania, ktorý automaticky zabráni otvoreniu dverí, ak zistí, že sa zozadu približujú iné vozidlá alebo cyklisti. Očakáva sa, že táto svetová novinka pomôže zabrániť 95 % nehôd v dôsledku otvorenia dverí.

K dispozícii je tiež digitálne vnútorné spätné zrkadlo. Poskytuje vodičovi jasný výhľad, ktorý neobmedzujú opierky hlavy ani batožina, ako aj lepšiu viditeľnosť v noci a za nepriaznivých poveternostných podmienok.

RZ predstavuje ďalší krok automobilky Lexus v rámci jej úsilia stať sa v západnej a strednej Európe do roku 2030 na 100 % značkou batériových elektromobilov. Európski zákazníci si nový model budú môcť rezervovať od 20. apríla, pričom prvé vozidlá sa k svojim majiteľom dostanú koncom roka 2022.

Zdroj: TOYOTA CENTRAL EUROPE - SLOVAKIA s. r. o.


Súvisiace správy

Najčítanejšie /LEXUS/