Vitajte na AGENTÚRA AUTO DATA, spol. s r.o.
rss správy | rss magazín | aad.sk | shop.aad.sk | ocenit.eu | download.aad.sk
AGENTURA AUTO DATA, spol. s r.o. 



eShop

Partneri

správy
motoršport: Kalle Rovanperä je najmladším majstrom sveta v rely FIA WRC
04. október 2022 @ 15:11:07 CEST, poslal k.zechmeister

TOYOTA Fín Kalle Rovanperä sa stal historicky najmladším držiteľom majstrovského titulu vo svetovom šampionáte v rely FIA WRC, a to vo veku iba 22 rokov a jeden deň. Tento jazdec tímu TOYOTA GAZOO Racing World Rally Team si spolu s navigátorom Jonnem Halttunenom poistili majstrovské tituly víťazstvom na Rely Nový Zéland.

Rovanperä je o viac než päť rokov mladší než predchádzajúci držiteľ rekordu Colin McRae, ktorý sa majstrom sveta stal v roku 1995. Rovanperä sa svetovým šampiónom stáva vo svojej iba tretej sezóne na najvyššej úrovni rely športu.

Rovanperä sa už od prvého roku platnosti nových predpisov WRC pre hybridné vozidla Rally1 chopil roly porovnávacieho jazdca, pričom jeho víťazstvo na Novom Zélande s vozidlom GR Yaris Rally1 Hybrid je už šiestym v tejto sezóne. Na vrchole majstrovského rebríčka sa Rovanperä usadil po víťazstve v druhom kole šampionátu, ktorým bola vo februári 2022 švédska rely, pričom teraz je už istým držiteľom titulu, a to dve kolá pred koncom sezóny.



Má tak podiel na ôsmom titule WRC získanom jazdcami s vozidlami Toyota, resp. štvrtom za posledné štyri roky. Rovanperä je za posledných 20 rokov prvým fínskym jazdcom, ktorý získal titul majstra sveta, a súčasne vôbec prvým, ktorému sa to podarilo s vozidlom postaveným vo Fínsku.

K Rovanperovým úspechom v roku 2022 najviac prispela mimoriadna rýchlosť za náročných klimatických podmienok, čo bolo napokon kľúčom k jeho víťazstvu na hladkých štrkových cestách Nového Zélandu, kde sa podujatie WRC konalo prvýkrát po desiatich rokoch. Po zvládnutí najdlhšieho súťažného dňa v piatok za zmiešaných podmienok, keď skončil na celkovom štvrtom mieste, následne v sobotu – v deň svojich narodenín – predviedol excelentný výkon na premočených cestách, keď sa ujal vedenia s náskokom bezmála pol minúty.

Nedeľa na posledné štyri rýchlostné skúšky opäť priniesla daždivé počasie, avšak Rovanperä si až do záverečnej Power Stage dokázal udržať vedúcu pozíciu. Následne mu stačilo umiestniť sa v prvej štvorici, čím by získal dva ďalšie bonusové body, ktoré potreboval do šampionátu súťažných jazdcov – avšak Power Stage dokonca vyhral, už siedmykrát v tejto sezóne.

K tímovému zisku prvých dvoch miest prispel doposiaľ úradujúci majster sveta Sébastien Ogier s navigátorom Benjaminom Veillasom v rámci ich štvrtého štartu v sezóne 2022. Posádka, ktorá sa v prvej fáze tohto podujatia zúčastnila na tesnom súboji štvorice vozidiel o vedenie v pretekoch, zohrala dôležitú rolu pre tímových kolegov tým, že zobrala dôležité body súperom v šampionáte.

Vďaka zisku prvého a druhého miesta celkového poradia plus dvoch najlepších časov v Power Stage tím zvýšil svoje vedenie v majstrovstvách značiek na 81 bodov – za situácie, keď do konca sezóny zostáva v hre 104 bodov.



Kalle Rovanperä: „Mojím najsilnejším pocitom v tejto chvíli je hlavne ohromná úľava. Zažili sme spočiatku veľmi dobrú sezónu, potom niekoľko náročných rely a teraz sa to konečne podarilo. Chcel by som veľmi poďakovať tímu, ktorý na túto sezónu pripravil tak rýchle a spoľahlivé vozidlo, vďaka ktorému sme si jazdu mohli jednoducho užívať. A navyše v ťažkých chvíľach v nás stále verili a poskytovali nám podporu. O veku veľmi nepremýšľam, ale napriek tomu je zvláštne uvedomiť si, že sme to dokázali. Veľa to znamená – získať majstrovský titul je jediným cieľom, ktorý sme si v tomto športe predsavzali. V skutočnosti som bol v piatok napätejší než dnes. Vtedy sme museli riadne tlačiť na pílu, aby sme zostali v hre, ale dnes sme si to mohli len užívať.“

Doterajšie majstrovské tituly WRC s vozidlami Toyota v kategórii súťažných jazdcov:
1990: Carlos Sainz (Toyota Celica GT-Four ST165)
1992: Carlos Sainz (Toyota Celica Turbo 4WD ST185)
1993: Juha Kankkunen (Toyota Celica Turbo 4WD ST185)
1994: Didier Auriol (Toyota Celica Turbo 4WD ST185)
2019: Ott Tänak (Toyota Yaris WRC)
2020: Sébastien Ogier (Toyota Yaris WRC)
2021: Sébastien Ogier (Toyota Yaris WRC)
2022: Kalle Rovanperä (Toyota GR YARIS Rally1 HYBRID)

Zdroj: TOYOTA CENTRAL EUROPE - SLOVAKIA s. r. o.


Súvisiace správy

Najčítanejšie /TOYOTA/