Vitajte na AGENTÚRA AUTO DATA, spol. s r.o.
rss správy | rss magazín | aad.sk | shop.aad.sk | ocenit.eu | download.aad.sk
AGENTURA AUTO DATA, spol. s r.o. eShop

Partneri

správy
formula 1: Sauber ako strategický partner pre vstup Audi do Formuly 1
26. október 2022 @ 13:57:12 CEST, poslal v.ptáček

AUDI Ďalší dôležitý míľnik na ceste k majstrovstvám sveta FIA Formuly 1 bol dokončený: Audi si vybralo spoločnosť Sauber ako strategického partnera projektu a plánuje získať podiel v skupine Sauber. Vďaka tomuto partnerstvu bude tradičný švajčiarsky pretekársky tím od roku 2026 súťažiť ako továrenský tím Audi a využívať pohonnú jednotku vyvinutú spoločnosťou Audi pre vrcholový motoristický šport.

Po ohlásení vstupu do Formuly 1 koncom augusta predstavuje potvrdenie strategického partnera Audi ďalší míľnik pri vstupe spoločnosti do najvyššej triedy motoristického športu. Sauber je s približne 30-ročnými súťažnými skúsenosťami jedným z najznámejších a najtradičnejších tímov vo Formule 1. Zatiaľ čo pohonná jednotka bude vytvorená v kompetenčnom centre Audi Motorsport v Neuburgu an der Donau, Sauber bude vyvíjať a vyrábať pretekárske vozidlo vo svojom závode v Hinwile (Švajčiarsko). Sauber bude zodpovedný aj za plánovanie a realizáciu pretekov."Sme radi, že sme pre náš ambiciózny projekt Formuly 1 získali takého skúseného a kompetentného partnera," hovorí Oliver Hoffmann, člen predstavenstva pre technický vývoj spoločnosti AUDI AG. "Skupinu Sauber s jej najmodernejším zariadením a skúseným tímom poznáme už z predchádzajúcej spolupráce a sme presvedčení, že spoločne vytvoríme silný tím." Audi Sport už napríklad pravidelne využíval špičkový aerodynamický tunel skupiny Sauber v Hinwile, vzdialenom necelé štyri hodiny jazdy autom, počas úspešnej éry Le Mans a pri vývoji cestovného vozidla triedy 1 pre DTM.

"Sauber je prvotriedny partner"
"Audi je pre skupinu Sauber tým najlepším partnerom," hovorí Finn Rausing, predseda predstavenstva Sauber Holding. "Je jasné, že obe spoločnosti zdieľajú rovnaké hodnoty a vízie. Tešíme sa na dosiahnutie našich spoločných cieľov vďaka silnému a úspešnému partnerstvu."

Vývoj pohonnej jednotky, ktorá pozostáva z elektromotora, batérie, riadiacich systémov a spaľovacieho motora, už naplno prebieha v závode špeciálne založenej spoločnosti Audi Formula Racing GmbH v Neuburgu an der Donau.

Na projekte už pracuje viac ako 120 zamestnancov. "Sauber je prvotriednym partnerom pre využitie pohonnej jednotky Audi," hovorí Adam Baker, výkonný riaditeľ spoločnosti. "Tešíme sa na spoluprácu so skúseným tímom, ktorý pomáhal formovať mnohé éry histórie Formuly 1. Spoločne chceme písať ďalšiu kapitolu od roku 2026."

Rozširovanie závodu v Neuburgu je v plnom prúde
Časový plán do prvých pretekov s účasťou Audi v sezóne 2026 je ambiciózny: Rozšírenie neuburského zariadenia z hľadiska personálu, budov a technickej infraštruktúry by malo byť z veľkej časti hotové v roku 2023. Prvé testy s pohonnou jednotkou vyvinutou pre predpisy na rok 2026 v testovacom vozidle formuly 1 sú naplánované na rok 2025.Formula 1 robí veľký krok smerom k udržateľnosti vďaka novým predpisom, ktoré začnú platiť od roku 2026. To bolo dôležitým predpokladom pre rozhodnutie Audi vstúpiť do šampionátu. Pohonné jednotky budú efektívnejšie ako dnes, keďže sa výrazne zvýši podiel elektrického pohonu. Elektrický pohonný agregát bude mať potom takmer rovnaký výkon ako spaľovací motor, čo predstavuje 400 kW (544 k). Vysoko účinné 1,6-litrové motory s turbodúchadlom budú poháňané udržateľným syntetickým palivom, ktoré je neutrálne z hľadiska emisií CO2 (podľa noriem EÚ). Formula 1 si tiež stanovila cieľ, že do roku 2030 bude ako pretekársky seriál neutrálna z hľadiska emisií CO2.

Zdroj: PORSCHE SLOVAKIA, spol. s r.o.


Súvisiace správy

Najčítanejšie /AUDI/