Škoda múzeum - multimediálny svet plný zážitkov
redaktor: k.zechmeister, 26.11.2012;

Nové Škoda múzeum v Mladej Boleslavi sa otvára pre verejnosť. Novo koncipovaná výkladná skriňa značky na triede Václava Klementa pozýva návštevníkov na pútavú prechádzku históriou firmy: pestrú, interaktívnu a multimediálnu.

Razantná jazda 117-ročnou históriou automobilky Škoda AUTO, ktorú predstavujú automobily, filmy, súčasníci a dokumenty, je moderne usporiadaná na viac ako 1 800 m2 výstavnej plochy v historických výrobných halách. Múzeum je mimoriadne tiež vďaka novej multifunkčnej sále „Laurin & Klement Forum“ a modernej Café-Restaurant „VÁCLAV“. Celková prestavba trvala približne deväť mesiacov.

Nové Škoda múzeum prezentuje pri samotných koreňoch automobilky, v Mladej Boleslavi, fascinujúce míľniky podniku. Popri produktoch hrajú hlavnú úlohu ľudia a ich veľmi osobné príbehy, spojené so značkou Škoda. Mimoriadny charakter získava múzeum aj vďaka novej sále „Laurin & Klement Forum“ a vďaka Café-Restaurant „VÁCLAV“. Multifunkčná sála „Laurin & Klement Forum“ je jednou z najväčších svojho druhu v Českej republike.

Návštevník sa môže ponoriť hlboko do histórie značky. Postarajú sa o to tri tematické oblasti so 46 historickými vozidlami, niekoľkými stovkami jednotlivých exponátov a historických filmov, fotografií a dokumentov. „Tvorcovia“ nového múzea chceli vytvoriť viac ako „len“ novú výstavnú plochu, čo sa skutočne podarilo. Obsahovo, vďaka veľkému množstvu jedinečných exponátov; dramaturgicky, vďaka jasnej štruktúre a modernému a interaktívnemu oznamovaniu poznatkov; architektonicky, vďaka napínavej inscenácii historického miesta a dôslednej modernej architektúry; remeselne, vďaka vysokej kvalite a precíznosti stavebného prevedenia.

„Škoda je jednou z automobiliek s najdlhšou tradíciou na svete. Celý podnik je hrdý na svoju históriu,“ hovorí predseda predstavenstva spoločnosti Škoda Prof. Dr. h.c. Winfried Vahland. „Nové Škoda múzeum prezentuje históriu spoločnosti mimoriadnym spôsobom: je súčasnou vizitkou, miestom stretávania, komunikačnou platformou a lákadlom. Skrátka skutočné multimediálne centrum plné zážitkov spojených s našou značkou. Škoda chce v najbližších rokoch na celom svete ďalej rásť. Kto chce predbiehať, musí sa pravidelne pozerať do spätného zrkadla.“

„Evolúcia“, „Tradícia“ a „Precíznosť“ ako vedúce myšlienky expozície
Súzvuk „Tradície“, „Precíznosti“ a „Evolúcie“ tvorí hlavnú obsahovú myšlienku nového múzea. Tri svety plné zážitkov, každý sám za seba, s mimoriadnym akcentom: napínavé, poučné a prekvapivé. Ako červená niť sa expozíciou vinie zmes automobilov a príbehov, inscenovaná multimediálne a interaktívne. Návštevník má široké možnosti voľby: od prehliadky vozidiel a exponátov, cez prezeranie obrázkov a filmov až po hlbšie čítanie.

Sekcia „Evolúcia“ ponúka atraktívnu cestu bohatou históriou značky Škoda: lemovanou autami snov, pôvodnými dokumentmi, filmami, animáciami a vysvetľujúcimi textami. Ktoré autá boli pre značku najdôležitejšie? Kto boli zakladatelia? Ktorými technickými vymoženosťami sa podnik vyznačuje? Na tieto otázky odpovie expozícia „Evolúcia“.

Srdcom expozície „Evolúcia“ je 14 významných míľnikov značky Škoda: od prvého bicykla L & K až po modernú dizajnovú štúdiu VisionD. Chronologicky zoradené vozidlá ukazujú pestrú paletu vynaliezavosti a kreativity od minulých desaťročí až do dneška. Časové zaradenie jednotlivých vozidiel zaistia filmy, ktoré pobežia na širokouhlých monitoroch za nimi.

Najväčšou atrakciou expozície „Evolúcia“ je navyše tzv. „autoregál“. Ukazuje 20 mimoriadnych skvostov z klenotnice značky: hasičské vozidlá, pretekárske automobily, ale aj mimoriadne úspešné modely. Autá v produktovej chronológii a v autoregáli dokonale dopĺňa takzvaná galéria techniky. Tá pozýva k malej prechádzke celou technickou históriou značky.

Vynikajúce hodnoty a postoje značky sú centrom expozície „Tradícia“. Ťažiskom tejto časti je „hrdosť na značku“, „praktickosť“ a „výzvy“. Návštevník sa na príklade jednotlivých párov vozidiel z rôznych epoch dozvedá, v čom spočívajú hodnoty značky. Či už sa jedná o štátnické limuzíny, automobily pre široké masy alebo o pretekárske automobily - máloktorá značka vykazuje takú pestrosť ako Škoda.

To približuje tiež rad príbehov osobností najrôznejšieho druhu: od Miss USA 1957, až po českú futbalovú hviezdu Milana Baroša.

V tretej veľkej expozícii sa všetko točí okolo „Precíznosti“ pri výrobe a reštaurovaní vozidiel. V popredí pozornosti je význam Mladej Boleslavi ako hlavného výrobného závodu a základu priemyselnej tradície. Vlastné kino premieta filmy z dnešnej výroby. Na ploche venovanej reštaurovaniu nájde návštevník historické vozidlá značky Škoda v rôznych stupňoch renovácie - od nálezového stavu, až po skvost. Exponáty dopĺňajú expozíciu a aj tu sprostredkovávajú pocit, že návštevník stojí priamo v dielni.

Multifunkčné centrum s jedinečnou atmosférou
Uprostred expozície sa nachádza ďalší pozoruhodný míľnik múzea: nové „Laurin & Klement Forum“. Multifunkčná sála s rozlohou 930 m2 poskytuje dokonalý priestor, využiteľný pre rôzne akcie spoločnosti Škoda a mimoriadne výstavy, rovnako ako pre rôzne udalosti externých partnerov a organizácií. V sále nájde miesto približne 600 osôb. Vďaka špičkovým technickým riešeniam je „Laurin & Klement Forum“ jedným z najmodernejších multifunkčných centier v Českej republike. Je to tiež jediné centrum tohto druhu v strednej Európe, ktoré je priamo napojené na svet automobilovej histórie.

Novým gastronomickým lákadlom mesta aj regiónu je moderná „Café-Restaurant VÁCLAV“. „VÁCLAV“ hosťom ponúka všetko, čo hrdlo aj srdce ráči - kvalitnú ponuku jedál a nápojov, príjemnú atmosféru a moderné prostredie, obklopené historickým okolím.

V budúcnosti pribudne aj úplne nová detská zóna (254 m2), v ktorej sa malí návštevníci môžu vypraviť na objaviteľskú výpravu do sveta značky Škoda, napríklad nazbierať prvé pretekárske skúsenosti za volantom tzv. „odstrkovadiel“. Nové Škoda múzeum dopĺňa ešte múzejný obchodík.

Historická lokalita v modernej úprave
Nové Škoda múzeum je centrom značky na mimoriadnom mieste, v kolíske európskeho automobilového priemyslu. Budova je súčasťou viac ako storočného továrenského komplexu, ktorý vznikol v rokoch 1898 až 1912. Trojposchodová priemyselná budova zo začiatku dvadsiateho storočia sa vyznačuje vecnou a jasnou architektúrou. To, ktoré modely vznikali presne v tejto budove, bohužiaľ nie je isté. V každom prípade sa tu ale vyrábali motory. Neskôr budova dlhé roky slúžila ako správny komplex, než sa sem v roku 1995 prvýkrát nasťahovalo Škoda múzeum.

Takmer celý interiér múzea bol usporiadaný nanovo. Celá technická infraštruktúra je nová: či už sa jedná o elektrickú inštaláciu, vzduchotechniku, kúrenie alebo klimatizáciu. Bolo nutné natiahnuť viac ako 100 kilometrov elektrických káblov a tri kilometre kúrenárskych trubiek. Prestavbou vznikla svetlá, svieža a moderná architektúra, citlivo začlenená do historickej budovy.

Kde to bolo možné, využili architekti existujúce historické prvky. „Práve vďaka tejto zmesi historických budov a najmodernejšej architektúry je nové múzeum tak zaujímavé a tak jedinečné," zdôraznil profesor Hundt, kreatívny riaditeľ štúdia Jangled Nerves zo Stuttgartu, ktorý za prestavbu múzea zodpovedá.

Dôkladného omladenia sa dočkal aj exteriér budovy. Už na prvý pohľad sa múzeum prezentuje ako jasné, otvorené a pozýva k vstupu.

Inštitúciu označuje veľký nápis ŠKODA MÚZEUM. Tento nápis sa v trojrozmernom prevedení opakuje aj vedľa hlavného vchodu.

Výrazným vonkajším pútačom je tiež osem veľkých bannerov s rozmermi 75 x 250 centimetrov, upevnených na budove smerom k hlavnej ulici (tr. Václava Klementa). Bannery budú prezentovať aktuálnu tému.

Novo usporiadaná plocha pred múzeom je orientovaná kolmo k hlavnej ceste. Vedľa hlavného vchodu pokračuje presklená galéria ďalším veľkým oknom, umožňujúcim nahliadnuť do expozície a vzbudzujúcom zvedavosť návštevníkov.

Hostí cestou sprevádza digitálny a analógový navigačný systém. Všetky funkcie a príslušné prvky statického a dynamického navigačného systému sú rozdelené podľa jednotlivých priestorov.

Zdroj: ŠKODA AUTO Slovensko s.r.o.Tento článok nájdete na AGENTÚRA AUTO DATA, spol. s r.o.
http://www.aad.sk

Adresa tohoto článku je:
http://www.aad.sk/sections.php?op=viewarticle&artid=1048