Kia Optima Plug-in Hybrid
redaktor: p.purdes, 22.2.2016;

Na blížiacom sa marcovom ženevskom autosalóne sa v európskej premiére predstaví úplne nový model Kia Optima Plug-in Hybrid, prvé vozidlo typu plug-in hybrid z produkcie značky Kia, ktorý sa v celej Európe začne predávať v 4. štvrťroku 2016. Nový, priekopnícky hybridný pohonný systém s možnosťou externého dobíjania (plug-in) významne obohatí ponuku verzií sedanu strednej triedy Kia Optima a doplní rozširujúce sa portfólio nízkoemisných vozidiel Kia.

Úplne nový model Kia Optima Plug-in Hybrid má väčšiu kapacitu akumulátorovej batérie a väčší dojazd v čisto elektrickom režime než predchádzajúce hybridné modely Optima. Na čisto elektrický pohon s nulovými emisiami dokáže prejsť až 54 kilometrov; potom sa funkcie pohonnej jednotky ujme hospodárny 2,0-litrový zážihový motor s priamym vstrekovaním paliva (GDI). Konštruktéri spoločnosti Kia Motors očakávajú, že by kombinované emisie CO2 mohli dosiahnuť len 37 g/km, čo prinesie úsporu na celkových prevádzkových nákladoch pre súkromných aj firemných používateľov.

Michael Cole, prevádzkový riaditeľ spoločnosti Kia Motors Europe, pri tejto príležitosti uviedol: ”Objem predaja hybridných automobilov sa v Európe za ostatných päť rokov viac ako zdvojnásobil, a podľa odhadov by mal ročný objem predaja nových vozidiel tohto druhu v Európe do roku 2020 stúpnuť až na 700 000 kusov. Kia Optima Plug-in Hybrid umožní značke Kia uspokojiť rastúci dopyt po vozidlách s nízkymi emisiami a pomôže nám splniť náš globálny plán do roku 2020: znížiť priemernú spotrebu paliva v rámci nášho sortimentu modelov o 25 % oproti úrovniam z roku 2014. Vďaka nášmu novému, modernému pohonu typu Plug-in Hybrid bude Kia Optima mimoriadne lákavá pre súkromných aj firemných zákazníkov. Ponúka spojenie atraktívneho dizajnu, skvelých jazdných vlastností, nízkych prevádzkových nákladov a minimálneho vplyvu na životné prostredie.”

Modelu Kia Optima poslednej generácie sa pripisuje, že v roku 2010, keď bola uvedená na globálny trh, odštartovala dizajnovú transformáciu značky Kia. Ďalšiu fázu tejto transformácie reprezentuje úplne nová Kia Optima s novým pohonom typu Plug-in Hybrid a množstvom vizuálnych vylepšení. Tieto zmeny ju jednak odlišujú od ostatných verzií modelu Optima s konvenčným spaľovacím motorom a jednak zlepšujú jej aerodynamické vlastnosti.

Úplne nová Kia Optima Plug-in Hybrid je vybavená množstvom intuitívnych asistenčných jazdných technológií, ktoré sa starajú o maximálnu bezpečnosť a taktiež pomáhajú efektívne využívať energiu motora.

Dojazd 54 kilometrov v čisto elektrickom režime a plánovaná hodnota emisií CO2 37 g/km

Elektromotor s výkonom 50 kW je napájaný lítiovo-iónovou polymérovou akumulátorovou batériou s kapacitou 9,8 kWh, ktorá vozidlu umožňuje prejsť na čisto elektrický pohon až 54 km pri rýchlosti až do 120 km/h, čo model Kia Optima Plug-in Hybrid radí medzi lídrov strednej triedy, pokiaľ ide o dojazd na čisto elektrický pohon.

Jadrom inovatívneho pohonného systému je hospodárny 2,0-litrový štvorvalcový motor ”Nu” GDI, ktorý dokáže vyvinúť výkon 156 k a krútiaci moment 189 Nm. Spaľovací motor je spriahnutý s elektromotorom, čo umožňuje po vybití akumulátorovej batérie pracovať v režime udržiavania minimálneho stavu nabitia. Celkový výkon pohonnej sústavy je 205 koní pri 6 000 ot./min, pričom elektromotor pomáha spaľovaciemu motoru rýchlejšie reagovať na stlačenie plynového pedála. S prispením elektromotora dokáže pohonná sústava Plug-in Hybrid vyvinúť celkový krútiaci moment 228 Nm už od 2 300 ot./min.

Hnacia sila sa na kolesá prenáša prostredníctvom hladko radiacej šesťstupňovej automatickej prevodovky, na ktorej je priamo namontovaný 50 kW elektromotor, nahrádzajúci tradičný hydrodynamický menič. Kia Optima Plug-in Hybrid využíva akumulátorový systém novej generácie s 9,8 kWh lítiovo-iónovou polymérovou akumulátorovou batériou, ktorá dokáže vydať výrazne viac energie ako akumulátorová batéria v hybridnom systéme predchádzajúcej generácie. Jednoduchosť systému umožňuje jeho kompaktné usporiadanie na prednej náprave a priamy prenos hnacej sily z elektromotora aj spaľovacieho motora na kolesá hnanej nápravy s minimálnymi stratami pri prenose a premene energie.

Pohonná sústava dokáže hladko spriahnuť sily vysoko účinného elektromotora a spaľovacieho motora, a tým udržiavať konzistentne vysokú úroveň dostupného výkonu. Kia Optima Plug-in Hybrid dokáže akcelerovať z 0 na 100 km/h za 9,4 sekundy, čo je o 0,6 sekundy menej než v prípade modelu Optima Hybrid s paralelným hybridným pohonom predchádzajúcej generácie.

Kia Optima vo verzii Plug-in Hybrid by mala dosahovať emisie oxidu uhličitého na úrovni 37 g/km (v kombinovanom jazdnom cykle podľa novej európskej metodiky NEDC).

Novú, veľkokapacitnú akumulátorovú batériu sa podarilo umiestniť za zadné sedadlá a do priestoru pre rezervné koleso tak, že na batožinový priestor zvýšilo ešte 307 l objemu (podľa VDA). Vďaka použitiu pohonu typu plug-in (s možnosťou externého dobíjania) mohli konštruktéri zmenšiť palivovú nádrž oproti predchádzajúcemu modelu Optima Hybrid zo 65 na 55 l.

Okamžite rozpoznateľné estetické a aerodynamické vylepšenia

Podľa exteriéru možno model Kia Optima Plug-in Hybrid bez váhania priradiť k značke Kia a modelovému radu Optima, aj keď je na ňom niekoľko nových prvkov, ktoré zlepšujú jeho aerodynamické vlastnosti. So zatvorenou novou aktívnou maskou chladiča dosahuje koeficient odporu vzduchu Cd hodnotu len 0,25 (Optima sedan má hodnotu Cd 0,27). Nové aerodynamickejšie tvarované nárazníky vpredu aj vzadu umožňujú hladšie obtekanie vzduchu okolo karosérie vozidla.

Medzi rozpoznávacie znaky nového modelu ďalej patria špeciálne chrómové prvky s modrou metalickou povrchovou úpravou na zadnom nárazníku, obrube masky chladiča a na blatníkových oblúkoch, ako aj špeciálne logo ”EcoPlugin”. Nabíjací konektor je zakomponovaný do predného blatníka na strane vodiča. Aj v interiéri je množstvo vylepšení, ktoré odrážajú inovatívnosť vozidla a jeho pohonu. Nový združený prístroj pred vodičom zobrazuje najdôležitejšie informácie o pohonnej sústave Plug-in Hybrid - napr. o stave nabitia akumulátorovej batérie, ako aj údaje o štýle jazdy s dôrazom na momenty, v ktorých by vodič mohol jazdiť hospodárnejšie.

Nový informačno-zábavný systém s dotykovou obrazovkou a rozhraniami Android Auto™ a Apple CarPlay™

Kia Optima Plug-in Hybrid je vybavená najnovším audiovizuálnym a navigačným systémom Kia AVN s 8,0-palcovou dotykovou obrazovkou . Systém Kia AVN plne podporuje príjem digitálneho rozhlasového vysielania (DAB), ktoré je k dispozícii v mnohých európskych krajinách. V modeli Plug-in Hybrid obsahuje systém AVN nové funkcie zobrazujúce aktuálny dojazd na elektrický pohon a funkcie na vyhľadávanie najbližších dobíjacích staníc.

Kia Optima Plug-in Hybrid bude navyše patriť medzi prvé modely Kia vybavené rozhraniami Android Auto™, ktoré dokáže pracovať s telefónmi využívajúcimi operačný systém Android verzie 5.0 (Lollipop) alebo vyššej, a Apple CarPlay™ pre telefóny iPhone 5 alebo novšie. Oba systémy možno ovládať hlasom, aby mohol vodič mať ruky stále na volante a sledovať cestu pred sebou.

Rozhranie Android Auto™, ktoré bude k dispozícii hneď od uvedenia modelu na trh, po vytvorení spojenia so smartfónom umožní jeho používateľovi obsluhovať aplikácie a funkcie v smartfóne – napríklad navigáciu Google Maps s hlasovým navádzaním, hlasité telefonovanie alebo funkcie rozpoznávania textu a hlasu – prostredníctvom informačno-zábavného systému vozidla. Rozhranie Android Auto™ navyše umožňuje prenášať hudbu zo servera Google Play Music.

Rozhranie Apple CarPlay™, ktoré bude pre model Plug-in Hybrid k dispozícii koncom roku 2016, plne podporuje technológiu Siri, umožňujúcu hlasové ovládanie rôznych funkcií a aplikácií v telefóne, napríklad navigácie Apple Maps, hovorov a diktovania textu. Rozhranie Apple CarPlay™ podporuje aj ďalšie audiofunkcie, ako napríklad streamovanie hudby či audiokníh, ktoré má používateľ uložené vo svojom iPhone.

Systém AVN ponúka kompletný balík funkcií Kia Connected Services, poskytujúcimi aktuálne informácie pre vodičov. S týmto bohatým balíkom sieťových funkcií, poskytovanými spoločnosťou TomTom, môže vodič prijímať aktuálne dopravné hlásenia, informácie o kamerových rýchlostných radaroch, využívať miestne vyhľadávanie a sledovať predpovede počasia. V Európe bude systém pre majiteľov novej Kia Optimy Plug-in Hybrid k dispozícii bezplatne sedem rokov od zakúpenia vozidla.

Štandardnou súčasťou informačno-zábavného systému s dotykovou obrazovkou je šesťreproduktorový audiosystém. Milovníci hudby si však môžu objednať výkonný, 590-wattový audiosystém Harman Kardon QuantumLogic™ Premium Sound s 10 reproduktormi, externým zosilňovačom, technológiou Clari-Fi na obnovenie kvality zvuku pri prehrávaní súborov MP3 a vyspelou technológiou reprodukcie priestorového zvuku Harman Kardon QuantumLogic.

Kia Optima Plug-in Hybrid je k dispozícii s novou bezdrôtovou nabíjačkou pre mobilné zariadenia, umiestnenou v spodnej časti stredovej konzoly. Pomocou tejto bezdrôtovej nabíjačky s výkonom 5 W je možné dobíjať telefón počas jazdy bez použitia kábla. Vďaka funkcii ”detekcie cudzieho predmetu” stačí na spustenie dobíjania položiť kompatibilné mobilné zariadenie na príslušnú plochu a súčasťou systému je aj funkcia, ktorá upozorní vodiča, ak pri vystupovaní z vozidla nechá telefón položený na nabíjačke. Stav dobíjania telefónu sa zobrazuje na bloku prístrojov a prehriatiu počas používania bráni príslušná bezpečnostná funkcia.

Inteligentné technológie na úsporu paliva, získavanie energie a efektívne využívanie batérie

Kia Optima Plug-in Hybrid je vybavená množstvom technických noviniek, zaisťujúcich čo najefektívnejšie využívanie akumulátorovej batérie, a tiež modernými systémami na získavanie energie a jazdnými asistenčnými technológiami.

Novinka obsahuje dve kľúčové technológie na úsporu energie z akumulátorovej batérie a jej dobíjanie - rekuperačné brzdenie a novú funkciu Coasting Guide Control (CGC). Kia Optima Plug-in Hybrid je navyše vybavená vyspelým systémom kúrenia, vetrania a klimatizácie (HVAC) s funkciou vetrania len v priestore vodiča, ktorá znižuje spotrebu energie.

Pre model Kia Optima Plug-in Hybrid inžinieri spoločnosti Kia Motors vyvinuli tretiu generáciu systému rekuperačného brzdenia. Systém, umožňuje získavať energiu počas jazdy bez stlačeného plynového pedála alebo počas brzdenia. Nový systém, vylepšený oproti tomu z predchádzajúcich modelov Optima Hybrid, dokáže za vhodných podmienok rekuperáciou získať o 11 % viac energie, ktorá sa ukladá do akumulátorovej batérie sústavy Plug-in Hybrid. To znamená menej emisií a lepšiu využiteľnosť hybridného pohonu.

Kia Optima Plug-in Hybrid obsahuje moderný systém kúrenia, vetrania a klimatizácie (HVAC), prevzatý z modelu Kia Soul EV, ktorý využíva inteligentný systém nasávania vzduchu so systém vetrania ”len pre vodiča”. Tento systém individuálneho vetrania umožňuje ponechať v činnosti len vetranie a vyhrievanie sedadla vodiča a úplne vypnúť vyhrievanie a vetranie ostatných priestorov. Tým sa tento nový systém líši od bežných systémov, v ktorých sa zatvorením ostatných vetrákov iba presmeruje prúd vzduchu, ale spotreba energie ostane rovnaká. Nový systém HVAC tak znižuje spotrebu energie na kúrenie a vetranie a znižuje zaťaženie akumulátorovej batérie.

Vysoko pevná karoséria a aktívna bezpečnosť vďaka asistenčným technológiám

Kia Optima Plug-in Hybrid sa môže pýšiť vysokým štandardom bezpečnosti vďaka svojej ľahkej, no veľmi pevnej karosérii a vysokej úrovni pasívnej a aktívnej bezpečnosti s najvyšším možným, päťhviezdičkovým hodnotením v testoch Euro NCAP. Vysoká pevnosť karosérie je výsledkom až 51-% podielu progresívnej vysokopevnostnej ocele (AHSS). Oceľ AHSS bola použitá na vystuženie predných a stredných stĺpikov, bočných prahov karosérie, strechy, podlahy a predných blatníkových oblúkov.

Vnútri tejto pevnej konštrukcie sa o pasívnu bezpečnosť cestujúcich starajú airbag vodiča, kolenný airbag vodiča, airbag spolujazdca, dva predné bočné a dva bočné hlavové airbagy, pričom všetky sú súčasťou štandardnej výbavy.

Kia Optima Plug-in Hybrid v rámci testov bezpečnosti Euro NCAP vysoko boduje aj v čoraz dôležitejšej kategórii bezpečnostných asistenčných prvkov vďaka svojmu arzenálu technológií, ktorých úlohou je zabraňovať nehodám alebo aspoň zmierňovať ich následky.

Štandardom je systém riadenia stability vozidla (Kia VSM), ktorý zaisťuje stabilitu počas brzdenia a zatáčania tým, že v prípade zistenia straty priľnavosti kolies zasahuje do činnosti elektronického stabilizačného systému (ESC) a elektrického posilňovača riadenia.

Voliteľná výbava modelu Optima Plug-in Hybrid bude v závislosti od krajiny predaja obsahovať širokú ponuku aktívnych technológií na predchádzanie nehodám. Patria sem:

- moderný inteligentný tempomat (SCC), ktorý regulovaním rýchlosti jazdy dokáže automaticky udržiavať bezpečnú    vzdialenosť od vozidiel vpredu,
- systém autonómneho núdzového brzdenia (AEB), ktorý pomocou radaru s dlhým dosahom zisťuje potenciálne    nebezpečenstvo zrážky s iným vozidlom alebo chodcom a pomáha zastaviť vozidlo s cieľom zabrániť zrážke,
- systém na udržiavanie vozidla v jazdnom pruhu (LKAS), ktorý deteguje polohu vozidla voči vodorovným čiaram   vymedzujúcim jazdné pruhy, a ak vozidlo začne opúšťať jazdný pruh bez toho, aby vodič dal znamenie smerovými svetlami,   automaticky zasiahne proti vybočeniu,
- asistent diaľkových svetiel (HBA), ktorý automaticky reguluje dosah svetlometov s ohľadom na prítomnosť iných vozidiel a   aktuálne podmienky na ceste,
- funkcia upozorňovania na rýchlostné obmedzenia (SLIF), ktorá pomocou kamier dokáže zaregistrovať príslušné dopravné   značky a zobraziť ich na združenom prístroji pred vodičom,
- systém detekcie objektov v mŕtvom uhle (BSD), ktorý rozsvecuje výstražnú kontrolku v spätnom zrkadle, keď sa v mŕtvom   uhle nachádza iné vozidlo,
- funkcia upozorňovania na križujúce vozidlá vzadu (RCTA), ktorá upozorňuje na iné vozidlá pohybujúce sa za vozidlom pri   cúvaní z parkovacieho miesta.

Systém AEB v modeli Kia Optima Plug-in Hybrid je v tomto segmente európskeho automobilového trhu jedinečný tým, že obsahuje nielen krátkodosahový radar, ale aj radar s väčším dosahom, ktorý je schopný zachytiť automobily a chodcov v oveľa väčšej vzdialenosti a pri vyššej rýchlosti, než mnohí konkurenti.

Krátkodosahový, ”mestský” radar pomáha vodičovi predchádzať čelným zrážkam, alebo aspoň zmierniť ich následky, pri rýchlostiach do 50 km/h, kým radar s väčším dosahom umožňuje reagovať na prekážky pri rýchlosti od 30 do 80 km/h. Úlohou funkcie detekcie chodcov, ktorá je súčasťou systému AEB, je identifikovať chodcov pri jazde rýchlosťou do 60 km/h a znižovať riziko zrážky.

Precízna ovládateľnosť a väčšie brzdy

Vďaka ľahkej a tuhej konštrukcii podvozka môže systém zavesenia kolies účinne filtrovať vibrácie a rázy vznikajúce pri jazde po nerovnostiach. Precízne vyladený systém plne nezávislého zavesenia kolies navyše ponúka spojenie vyššej agilnosti s komfortnejším odpružením v porovnaní s predchádzajúcim modelom Kia Optima Hybrid.

Novinka využíva v systéme zavesenia kolies rovnaké komponenty ako základný sedan Kia Optima, čo zaručuje vysoký komfort odpruženia a vzrušujúce jazdné vlastnosti. Pružiny, tlmiče a geometria kolies však boli špeciálne upravené tak, aby zohľadňovali väčšiu hmotnosť pohonnej sústavy Plug-in Hybrid.

Kia Optima Plug-in Hybrid je vybavená elektrickým posilňovačom riadenia umiestneným na stĺpiku riadenia (C-MDPS), ktorý sa vyznačuje predvídateľnou, lineárnou odozvou na pohyby volantu. Väčšie kotúčové brzdy na zadných kolesách verzie Plug-in Hybrid v porovnaní s konvenčne motorizovanou Optimou (s priemerom 300 mm namiesto 262 mm) zaručujú zachovanie vysokej účinnosti bŕzd aj napriek vyššej hmotnosti pohonu Plug-in Hybrid.

Kia Optima Plug-in Hybrid 2016 v predaji od 4. štvrťroka 2016

Úplne nová Kia Optima Plug-in Hybrid sa začne v celej Európe predávať v poslednom štvrťroku 2016, samozrejme s jedinečnou zárukou Kia, štandardne platnou počas prvých 7 rokov alebo 150 000 km. Úplne nová Kia Optima Plug-in Hybrid sa pre európsky trh bude vyrábať v juhokórejskej výrobnej prevádzke Kia Motors Hwasung.

Zdroj: Kia SlovenskoTento článok nájdete na AGENTÚRA AUTO DATA, spol. s r.o.
http://www.aad.sk

Adresa tohoto článku je:
http://www.aad.sk/sections.php?op=viewarticle&artid=1383