Ford Transit s novým motorom, režimom Auto AWD a SYNC 3
redaktor: p.purdeš, 29.09.2016;

Do popredia záujmu na medzinárodnom autosalóne úžitkových vozidiel IAA v nemeckom Hannoveri sa dostal úplne nový vyspelý vznetový motor EcoBlue od spoločnosti Ford, ktorý prináša výhody v oblasti prevádzkových nákladov a výkonu a predstavuje sa v najnovších modeloch vozidiel Transit a Transit Custom.

Motor Ford EcoBlue poháňa každé vozidlo vystavené na stánku automobilky v Hannoveri. Prevádzkovateľom úžitkových vozidiel ponúka spotrebu paliva nižšiu o 13 percent v porovnaní s odchádzajúcim 2,2-litrovým motorom TDCi, pričom produkuje emisie CO2 na úrovni od 157 g/km. Motor výrazne zlepšuje krútiaci moment pri nízkych otáčkach, čím sa zlepšujú aj jazdné vlastnosti.Autosalón v Hannoveri znamená premiéru aj pre varianty vozidiel Transit a Transit Custom s novou šesťstupňovou automatickou prevodovkou. Okrem toho automobilka predstavuje aj vylepšený systém pohonu všetkých kolies (AWD) a nový komunikačný systém SYNC 3 v modeli Transit.

Dva roky od zavŕšenia obnovy modelového radu Transit v Hannoveri v roku 2014 je spoločnosť Ford pevne etablovaná ako najrýchlejšie rastúca značka úžitkových vozidiel v Európe. V priebehu ostatných 24 mesiacov automobilka zaznamenala nárast svojho podielu na trhu z 10,8 na 12,9 percenta a zo štvrtého miesta v rebríčku najpredávanejších značiek na trhu sa vyšplhala na tú najvyššiu.

Nárast predaja úžitkových vozidiel značky Ford pokračuje aj v roku 2016, keď dopyt po rozšírenej štvormodelovej rodine vozidiel Transit a pickupe Ranger stúpol v auguste medziročne o 18 percent v porovnaní s minulým rokom a automobilka predala 208 000 vozidiel.

„Motor EcoBlue od spoločnosti Ford mení pravidlá hry v oblasti vznetových motorov,“ uviedol Bernhard Mattes, predseda nemeckého zastúpenia spoločnosti Ford of Germany. „Prináša nižšie prevádzkové náklady v spojení s vynikajúcim výkonom a čistejšími emisiami. Ako vidno z nárastu našich tržieb, Ford už teraz ponúka najvyspelejší rad úžitkových vozidiel v Európe, a úplne nový motor Ford EcoBlue ho pozdvihuje na novú úroveň.“

Úplne nový vznetový motor Ford EcoBlue – lacnejšia prevádzka, lepšia jazda

Úplne nový 2,0-litrový vznetový motor Ford EcoBlue využíva úplne novú architektúru, ktorá bola vyvinutá s cieľom priniesť pre budúce osobné automobily a úžitkové vozidlá značky Ford novú generáciu čistých, výkonných a kultivovaných motorov.

Dvojlitrový motor bol vyvinutý s najnovšími technológiami preplňovania turbodúchadlom, vstrekovania paliva, spaľovacieho systému, konštrukčného riešenia a znižovania trenia. Ich cieľom je výrazne znížiť spotrebu paliva, zvýšiť výkon a zjemniť prevádzku, a pritom ponúknuť znamenitú odolnosť a nízke prevádzkové náklady, ktoré si vyžaduje pohonná jednotka modelu Transit.Motor Ford EcoBlue s objemom 2,0 l je teraz v ponuke v najnovších modeloch Transit a Transit Custom vo výkonovej verzii 105 k, 130 k alebo 170 k, pričom každá z nich sa vyznačuje vyšším výkonom aj krútiacim momentom v porovnaní s odchádzajúcim 2,2-litrovým motorom. Vyššia ťažná sila pri nízkych otáčkach – s krútiacim momentom vyšším o 20 percent pri 1 250 otáčkach za minútu – zaisťuje pružnejší a citlivejší výkon pri každodennej jazde.

Nižšie prevádzkové náklady podporuje aj významne nižšia spotreba paliva. Dodávky Transit vybavené voliteľným systémom automatického zapnutia a vypnutia motora dosahujú úroveň emisií CO2 od 174 g/km a priemernú spotrebu paliva od 6,6 l/100 km – čo je o 10 percent menej v porovnaní s odchádzajúcim modelom.

Vozidlá typu Transit Custom vybavené voliteľným systémom automatického zapnutia a vypnutia motora dosahujú úroveň emisií CO2 od 157 g/km pri priemernej spotrebe paliva od 6,1 l/100 km – čo je o 13 percent menej, ako vykazoval odchádzajúci model.

Spoločnosť Ford očakáva úsporu nákladov na pohonné hmoty až do výšky 1 600 € pri 130 000 najazdených kilometroch na novej dodávke Transit Custom s výkonom 105 k v porovnaní s predchádzajúcim modelom, ktorý dosahoval výkon len 100 k.

Znížili sa aj náklady na plánovanú údržbu. Premenlivé servisné intervaly sa predĺžili na dva roky/60 000 km (z pôvodných 50 000) medzi servismi pre oba modely Transit aj Transit Custom. Tieto intervaly neprekročila zatiaľ žiadna konkurencia.

Vznetový motor Ford EcoBlue je skonštruovaný tak, aby spĺňal prísne normy spoločnosti Ford pre odolnosť úžitkových vozidiel. Vozidlá Transit poháňal počas náročných skúšok odolnosti, v rámci ktorých vozidlá prešli ekvivalent vzdialenosti 5,5 milióna kilometrov, z čoho 400 000 km skúšok bolo v rukách reálnych zákazníkov modelu Transit v reálnych podmienkach.

Stánok automobilky Ford v Hannoveri odráža obrovskú rozmanitosť modelov Transit a Transit Custom, ktoré sú v ponuke s motorom EcoBlue a sú navrhnuté tak, aby spĺňali všetky potreby podnikania. Prinášajú tiež komplexnú ponuku špecializovaných úprav karosérie a prestavieb, od sklápačov a chladiarenských dodávok až po mikrobusy a pohotovostné vozidlá.

Šesťstupňová automatická prevodovka s plynulým preraďovaním – špeciálne vyrobená pre modely Transit

Majitelia vozidiel Transit s pohonom predných kolies a majitelia modelov Transit Custom, ktorí vyžadujú vyšší komfort a pohodlie pri jazde v meste, si môžu odteraz vybrať namiesto štandardnej manuálnej prevodovky šesťstupňovú automatickú prevodovku SelectShift, ktorá bude pripravená na dodanie začiatkom roku 2017. Novú prevodovku je možné objednať s motorom Ford EcoBlue vo výkonovej verzii 130 k alebo 170 k. Systém automatického zapnutia a vypnutia motora je súčasťou štandardnej výbavy na všetkých variantoch.Prevodovka je vyrobená špeciálne na využívanie vo vozidlách Transit, vrátane nového hydrodynamického meniča a vonkajšieho plášťa na optimalizáciu jemného chodu. Má vysoko odolnú konštrukciu, ktorá už preukázala svoje silné stránky vo výkonných vozidlách s pohonom predných kolies v Severnej Amerike, pričom kapacita krútiaceho momentu prekračuje 415 Nm.

Unikátna kalibrácia zabezpečuje dokonalé spojenie prevodovky s prenosom krútiaceho momentu vznetového motora Ford EcoBlue, vďaka čomu dodáva citlivý výkon spolu s vynikajúcou spotrebou paliva a emisiami CO2 na úrovni len 174 g/km na modeloch Transit Custom. Prevodovka dokáže rozpoznať, kedy sa vozidlo nachádza na ceste so strmým stúpaním, alebo vezie ťažký náklad, a upraví stratégiu radenia prevodových stupňov pre optimálny výkon.

Elektronicky riadená prevodovka sa vyznačuje plynulým a rýchlym preraďovaním – pričom doba radenia je zvyčajne kratšia než 0,5 sekundy – a zariadenie SelectShift poskytuje aj možnosť manuálneho preraďovania v záujme posilnenia kontroly vodiča nad vozidlom pomocou prepínača na bočnej strane radiacej páky. Systém automatického zapnutia a vypnutia motora je starostlivo vyladený, aby spĺňal potreby používateľov úžitkových vozidiel. Na vyžiadanie je dostupné aj elektrické čerpadlo na udržiavanie tlaku v prevodovke, aby sa vodič mohol s vozidlom rýchlo rozbehnúť, len čo sa znova spustí motor.

Inteligentný pohon AWD pre Transit – ľahší a výkonnejší

Inteligentný pohon všetkých kolies (AWD) od spoločnosti Ford pre model Transit bol kompletne prepracovaný s cieľom priniesť lepšie schopnosti vozidla v spojení s úplne novým vznetovým motorom Ford EcoBlue.

Nová, štvrtá generácia modelu Transit so systémom AWD má vylepšenú konštrukciu hnacieho ústrojenstva, v ktorej sa spája predný diferenciál a spojka AWD do jednej kompaktnej jednotky. Táto prepracovaná konštrukcia znižuje hmotnosť o 10 kg a umožňuje efektívnejšie uloženie hnacieho ústrojenstva okolo rozloženia motora EcoBlue.

Konštruktéri podrobili ďalšej optimalizácii aj kalibráciu elektronického systému riadenia stability a riadiaceho systému AWD, aby zabezpečovali vyššiu trakciu a stabilitu vozidla za všetkých jazdných podmienok.

Systém najnovšej generácie v spojení s vyšším krútiacim momentom motora EcoBlue pri nízkych otáčkach umožňuje vodičom plynulejšie a sebaistejšie postupovať na náročnom povrchu, čím sa zvyšuje už i tak prvotriedna trakcia a jazdná dynamika, ktorú systém ponúka.Systém AWD v modeli Transit automaticky rozdeľuje dostupný krútiaci moment motora na predné a zadné kolesá pomocou špeciálne vyvinutej elektronicky riadenej spojky AWD, a dokáže meniť rozdelenie momentu na predné verzus zadné kolesá v pomere od 0:100 až po 50:50. V ponuke sú dva režimy, pričom štandardný režim AWD Auto je vhodný pre väčšinu jazdných situácií a režim AWD Lock zvyšuje trakciu v extrémnejších podmienkach na cestách, ako je napríklad hlboký piesok či hlboký sneh.

Modely Transit AWD je možné objednať s motorom EcoBlue vo výkonovej verzii 130 k alebo 170 k, ktorý ponúka efektívnejšiu prevádzku: emisie CO2 dosahujú úroveň od 224 g/km a priemerná spotreba paliva od 8,6 l/100 km – čo je 11-percentné zníženie v porovnaní s odchádzajúcim modelom.

Možnosť hnacieho ústrojenstva s pohonom AWD je v ponuke na širokej škále modelov Transit s karosériou vo verzii dodávky, kombi a podvozku s kabínou, a osloví zákazníkov, ktorí často jazdia po klzkej zimnej vozovke alebo v situáciách nevyžadujúcich veľké zaťaženie, ako sú napríklad servisné vozidlá v lyžiarskych strediskách, technické služby vo vidieckych oblastiach, alebo údržba pracujúca za každého počasia.

„Potrebujem palivo“ – komunikačný systém SYNC 3 reaguje na jednoduché hlasové príkazy

Najnovšie modely Ford Transit, Transit Connect a Ranger je možné špecifikovať s novým komunikačným systémom SYNC 3, ktorý umožňuje vodičom ovládať svoje pripojené smartfóny, audiosystém, navigáciu a klimatizáciu (ak je súčasťou výbavy) pomocou hlasových príkazov, ktoré sa viac približujú konverzačnej forme jazyka.

Jednoduchým stlačením tlačidla a vyslovením vety „Potrebujem palivo“, „Potrebujem kávu“ alebo „Nájdi adresu“ môžu vodiči nájsť najbližšiu čerpaciu stanicu, kaviareň, alebo miesto svojej ďalšej práce. Systém následne nasmeruje vodiča do zvoleného cieľa cesty pomocou navigácie.

Systém SYNC 3 má dotykovú obrazovku s novým dizajnom, na ktorej sú väčšie tlačidlá s jednoduchším ovládaním, a možno ju používať rovnako ako smartfón a ovládať ju pomocou pohybu palca a ukazováka. Systém má výkonnejší procesor, ktorý mu dodáva rýchlejší a citlivejší výkon.

Systém SYNC 3, ktorý má dopĺňať moderné smartfóny, obsahuje množstvo pôsobivých funkcií pre zákazníkov, ktorí využívajú svoje vozidlo ako mobilnú kanceláriu. Patrí k nim telefonovanie pomocou jednoduchých hlasových príkazov, zvukové textové správy, alebo plná kompatibilita so systémami Apple CarPlay a Android Auto™.

Pomocou integrovanej funkcie AppLink môžu zákazníci ovládať hlasom alebo dotykom širokú škálu obľúbených aplikácií z pripojeného smartfónu s operačným systémom Android alebo iOS. Majú tak prístup k aktuálnej predpovedi počasia, hudobným službám či miestnym informáciám o možnostiach parkovania. Funkcia AppLink poskytuje aj príležitosť pre vývojárov vytvárať na mieru šité aplikácie podľa údajov vozidiel, ako je napríklad logistika či nástroje na optimalizáciu vozidlového parku, ktoré môžu byť cenným prínosom pre väčších firemných zákazníkov.

Unikátne zadné vzduchové odpruženie od výrobcu originálnych zariadení a nové asistenčné technológie

Modely Ford Transit Custom Kombi M1 a Tourneo Custom je odteraz možné objednávať so systémom zadného vzduchového odpruženia, ktorý je unikátnym prvkom v celom segmente.

Systém zavesenia kolies je vyvinutý špeciálne pre varianty vozidiel Transit Custom určené na prepravu cestujúcich a spĺňa všetky normy spoločnosti Ford pre odolnosť úžitkových vozidiel. Konštrukcia zavesenia má pneumatickú pružinu upevnenú na vlečnom ramene nápravy pre každú stranu vozidla, s elektronicky riadeným vzduchovým kompresorom, takže dodáva požadovanú tuhosť pruženia pre obe pružiny.

Snímače výšky na vlečnom ramene nápravy zaznamenávajú rozdiel, keď sa zmení náklad vozidla, napríklad keď cestujúci nastúpia alebo vystúpia z vozidla, a pneumatické pružiny sa automaticky upravia podľa nového nákladu a udržiavajú vyrovnanú jazdnú výšku. Vzduchové pružiny, vrátane profilovania ich vnútorného jadra, sú špeciálne navrhnuté pre dané vozidlo a špecialisti automobilky Ford na jazdnú dynamiku ich dôkladne vyladili tak, aby dosiahli požadované jazdné vlastnosti.Vzduchové odpruženie je ideálne pre aplikácie ako kyvadlová doprava či preprava exkluzívnej klientely, kde sa zaťaženie zadnej časti vozidla môže líšiť až o jednu tonu, v závislosti od počtu cestujúcich a množstva batožiny. Systém umožňuje vozidlu udržiavať pružnú, riadenú a vyrovnanú jazdu pri rôznom zaťažení, čo zabezpečuje lepšiu jazdnú dynamiku ako aj vyššiu mieru komfortu pre cestujúcich.

Nové modely Transit a Transit Custom s motorom Ford EcoBlue prinášajú aj nové asistenčné systémy pre vodiča a technológie vozidiel, ktoré zvyšujú komfort a pocit sebaistoty vodiča za volantom. Patrí k nim napríklad prednárazový bezpečnostný systém s núdzovým brzdením, ktorý ako prvý v segmente obsahuje aj technológiu detekcie chodcov. Tento systém zmierňuje závažnosť niektorých čelných nárazov, ktorých účastníkmi sú iné vozidlá alebo chodci, prípadne pomáha vodičom v určitých situáciách úplne sa vyhnúť nárazu.

Modernizovaný elektronický systém riadenia stability sa dodáva v oboch nových modeloch ako súčasť štandardnej výbavy a ponúka rozšírenú súpravu funkcií na zlepšenie stability vozidla pri extrémnych jazdných situáciách. Jednou z nich je napríklad stabilizačný systém na ochranu pred bočným vetrom – nový systém, ktorý aktivuje brzdy na jednej strane vozidla, aby zmiernil vplyv náhleho poryvu vetra na trase vozidla.

Zdroj: Summit Motors Slovakia, spol. s r. oTento článok nájdete na AGENTÚRA AUTO DATA, spol. s r.o.
http://www.aad.sk

Adresa tohoto článku je:
http://www.aad.sk/sections.php?op=viewarticle&artid=1444