Vitajte na AGENTÚRA AUTO DATA, spol. s r.o.
rss správy | rss magazín | aad.sk | shop.aad.sk | ocenit.eu | download.aad.sk
AGENTURA AUTO DATA, spol. s r.o. eShop

Partneri

Sociálne siete
 

magazín
bezpečnosť: Nový Nissan Note prináša technologickú revolúciu (02/2013)  Vytlačiť stránku
redaktor: j.kval, 28.02.2013;

• Úplne nový Nissan Note je prvým modelom s prelomovou technológiou bezpečnostného štítu.
• Panoramatický kamerový systém v kombinácii s bezpečnostným štítom Nissan zabezpečuje vodičovi oveľa lepší výhľad.
• Nissan Note bude prvým vozidlom vo svojom segmente, ktorý ponúkne tieto špičkové technológie za priaznivú cenu.


zväčšiť obrázok Neprestajné odhodlanie značky Nissan vytvárať inovatívne, štýlové a jedinečné vozidlá dalo vzniknúť modelom, ktoré v posledných rokoch vzbudili veľkú pozornosť. Nové vozidlo Note nadväzuje na tradíciu zavedenú výnimočnými automobilmi Qashqai a Juke, v ktorých sa podarilo skĺbiť zdanlivo nezlučiteľné - pokročilú modernú technológiu a priaznivú cenu. Model Note je vybavený inteligentnými funkciami, vďaka ktorým sa budú vodiči cítiť bezpečnejšie a istejšie za všetkých okolností.

Všetky mestá po celej Európe bojujú s preplnenými ulicami. Nie je prekvapením, že dochádza k veľkému počtu dopravných nehôd. Tie si každoročne vyžiadajú približne 34 000 ľudských životov a viac ako 1,1 milióna zranených. Spoločnosť Nissan sa snaží prispieť k zníženiu týchto čísiel. Bezpečnostné štít Nissan hrá v tomto úsilí dôležitú úlohu. Vďaka Nissanu Note, ktorý bude odhalený 5. marca 2013 na ženevskom autosalóne a v predajniach sa objaví na jeseň tohto roku, bude mať táto technologická novinka v danom segmente premiéru.

Úplne nový Nissan Note bude ako prvý model zo segmentu malých vozidiel vybavený špičkovou technológiou, ktorá je obvykle výsadou luxusných vozidiel. Pokračuje tak úspešná tradícia značky Nissan, pri ktorej každý nový model uvádza nové štandardy vo svojom segmente - či už sa jedná o elektrické vozidlo LEAF alebo o športový špeciál GR-T.

Bezpečnostný štít Nissan sa skladá z troch pokročilých bezpečnostných systémov - systému sledovania mŕtveho uhla, systému upozornenia na opustenie jazdného pruhu a systému rozpoznávania pohybujúcich sa predmetov. V kombinácii s panoramatickým kamerovým systémom tak chráni nielen samotných cestujúcich, ale tiež aj všetkých ostatných účastníkov cestnej premávky. Vďaka súčinnosti týchto systémov dokáže bezpečnostný štít upozorniť vodiča na objekty pohybujúce sa za vozidlom (napr. dieťa, ktoré vkročí do dráhy cúvajúceho vozidla), na automobily nachádzajúce sa v mŕtvom uhle (a predísť tak zrážke pri zmene jazdného pruhu) alebo na situáciu, kedy vozidlo nechcene opúšťa jazdný pruh.

Etienne Henry, viceprezindent stratégie plánovania produktov pre Európu, k tomu povedal: „Celkom nový automobil Note bol pre našich konštruktérov veľkou výzvou, pretože sme do neho chceli zabudovať veľa špičkových technológií, a pritom udržať priaznivú cenu. Podarilo sa nám však všetky tri súčasti bezpečnostného štítu vyvinúť tak, aby využívali jednu kameru, čím sme výrobné náklady obmedzili na minimum, a mohli tak aj v malom vozidle použiť veľmi pokročilé funkcie."

Bezpečnostný štít využíva zadnú parkovaciu kameru, a preto prišli konštruktéri s zväčšiť obrázok pozoruhodným riešením, ako zabezpečiť jej funkčnosť za všetkých okolností. Systém priebežne analyzuje obraz kamery a ak zistí, že na kamere zostali nečistoty, pokropí šošovku malým množstvom vody a očistí ju stlačeným vzduchom. Tento spôsob je spoľahlivý pri všetkých rýchlostiach. Podobných technických "vychytávok" v sebe Note skrýva niekoľko.

A keď k bezpečnostnému štítu Nissan pridáte pokročilý panoramatický kamerový systém vozidla (AVM), zvládne s vozidlom bezpečne zacúvať úplne každý. Vďaka obrazu zo zadnej parkovacej kamery, kamery v mriežke chladiča a dvoch kamier v spätných zrkadlách dokáže systém zobraziť na 5,8-palcovom displeji pohľad na Note z vtáčej perspektívy. Vodič si tak ľahšie predstaví presnú dráhu vozidla, výsledkom čoho je nielen jednoduchšie, ale aj oveľa bezpečnejšie parkovanie.


Základné prvky bezpečnostného štítu Nissan:

- Systém sledovania mŕtveho uhla
Touto funkciou boli doteraz vo väčšine prípadov vybavené iba luxusnejšie autá. Note však k rozpoznávaniu vozidiel v mŕtvom uhle na oboch stranách vozidla využíva zadnú parkovaciu kameru. Ako náhle je rozpoznané vozidlo v mŕtvom uhle, rozsvieti sa decentná kontrolka umiestnená v skle spätného zrkadla Note. Ak sa v čase, keď sa v nebezpečnej oblasti nachádza nejaké vozidlo, pokúsi vodič o zmenu jazdného pruhu, začne kontrolka blikať a zaznie zvukové upozornenie.

- Systém upozornenia na opustenie jazdného pruhu
V segmente malých vozidiel bude mať premiéru aj ďalšia funkcia, ktorú majú skôr luxusné automobily - systém upozorňujúci na situáciu, kedy vozidlo začne nechcene opúšťať jazdný pruh. Aj v tomto prípade Note spolieha iba na zadnú parkovaciu kameru a na pokročilý výpočtový program, ktorý dokáže za všetkých svetelných podmienok rozpoznať aj pomerne vyblednuté dopravné značenie a upozorniť na nechcené priblíženie ku kraju jazdného pruhu. A ak vodič na toto varovanie nezareaguje, zasiahne systém do riadenia. Systém je navyše natoľko inteligentný, že zvládne upraviť citlivosť podľa typu vozovky, po ktorej vozidlo ide. Iný jazdný štýl je totiž potrebný na diaľnici a iný na medzimestských komunikáciách.

- Systém rozpoznávania pohybujúcich sa predmetov
Táto nová funkcia vychádza z jedinečných možností systému zobrazovania okolia vozidla. Je vlastne takým digitálnym spolujazdcom, ktorý dokáže pri cúvaní upozorniť na čokoľvek, čo by sa mohlo dostať do dráhy vozidla. Kým tradičné parkovacie pomôcky upozorňujú na predmety nachádzajúce sa priamo v ceste, systém rozpoznávania pohybujúcich sa predmetov dokáže upozorniť aj na to, čo by sa do dráhy vozidla ešte len mohlo dostať (napr. dieťa idúce k cúvajúcemu vozidlu). Kamera bezpečnostného štítu sa nachádza na zadných výklopných dverách. Je vybavená konvexnou šošovkou, ktorej zorné pole presahuje 180 stupňov. Vodiči tak budú mať doteraz nevídaný výhľad do okolia vozidla.

zväčšiť obrázok Note okrem toho ťaží z výhod pokročilej satelitnej navigácie Connect, rozhrania Bluetooth a zvukového systému Nissan. Navigačné pokyny sa zobrazujú na 5,8-palcovej dotykovej obrazovke a využívajú navigačný softvér "Send to Car" od spoločnosti Google, ktorý umožňuje odoslanie doma pripravenej trasy priamo do vozidla. Medzi ďalšie funkcie patria napríklad body záujmu Google (POI), zobrazovanie cien na najbližších čerpacích staniciach alebo informácie o odletoch či počasí.

Paul Willcox, Senior viceprezident spoločnosti Nissan pre predaj a marketing v Európe, dodáva: „Nový Note nie je obyčajným nástupcom súčasného modelu. Jedná sa o úplne nový automobil, ktorý bude mať úplne inú pozíciu na trhu. Bude sa nachádzať v samom srdci segmentu B a pokúsi sa presadiť proti veľkoobjemovým konkurentom vďaka kombinácii skvelého dizajnu a špičkových technológií za dostupnú cenu."

Výroba nového vozidla Note za začne v lete 2013 a prvý majitelia si budú môcť svoje vozidlá prevziať na jeseň tohto roku (v závislosti na trhu).

Zdroj: Nissan Newsroom Slovensko

  

[ Späť na bezpečnosť | Zoznam sekcií ]