Vitajte na AGENTÚRA AUTO DATA, spol. s r.o.
rss správy | rss magazín | aad.sk | shop.aad.sk | ocenit.eu | download.aad.sk
AGENTURA AUTO DATA, spol. s r.o. eShop

Partneri

Sociálne siete
 

testy
Test: Hyundai ix20 1.6i LPG Style (11/2014)  Vytlačiť stránku
redaktor: j.čík, 21.11.2014;

Na týždňové zoznámenie nám importér vozidiel Hyundai tentoraz poskytol rodinné mini MPV ix20. Aj keď nám tento model robil spoločnosť už pred vyše tromi rokmi a doteraz nestihol absolvovať facelift, predsa sa môže pochváliť niečím novým. Do ponuky sa dostala úsporná alternatíva, spaľujúca okrem benzínu aj plyn LPG. Otestovali sme verziu s agregátom 1.6i vo výbavovom stupni Style.

testoval Jaroslav Čík
Rodinný sporiteľ

Podrobnejší opis ix20-tky nájdete už v spomínanom teste, takže sa tentoraz zameriam hlavne na použitý alternatívny pohon, s ktorým sa v poslednej dobe stretávame u viacerých automobiliek čoraz častejšie. Či už ide od zemný plyn CNG alebo ako v tomto prípade LPG. Úprava benzínových pohonných jednotiek na spaľovanie plynu priamo z výroby je zaujímavou úspornou alternatívou ku naftovým agregátom. Poďme sa ale pozrieť ako si ix20-tka s touto úpravou počínala v praxi.

Nestarnúci look
Komu by sa pri pohľade na úvodné fotky predsa len zdala ix20-tka nejaká iná, než na akú je zvyknutý z našich ciest, nemýli sa. Testovaná ix20-tka bola totižto vybavená (na Slovensku síce nedostupným, no napr. v susednej ČR áno) paketom Cross, ktorý dodáva vozidlu vďaka oplastovým lemom blatníkov a spodnej časti nárazníkov zaujímavý off-road štýl.

Hyundai ix20 Hyundai ix20 ix20-tka nesie, rovnako ako ostatné modely, stále aktuálne výrazové prostriedky „fluidic sculpture“. Prednej časti nechýba špecifická šesťuholníková predná maska chladiča s chrómovaným lemovaním. Zaujímavým dizajnovým prvkom je lišta masky plynulo prechádzajúca do predných reflektorov, ktoré sú vybavené prídavnou žiarovkou nasmerovanou do boku. Tá ma za úlohu prisvecovať do zákrut pri vytočení volantu, a môžem potvrdiť, že toto jednoduché riešenie funguje pohotovo a veľmi dobre osvetľuje vozovku po stranách. V ničom nezaostáva ani bočná a zadná časť vozidla, a celkovo pôsobí ix20-tka proporčne veľmi vyvážene.

Napriek tomu, že ix20-tka sa predáva v nezmenenej podobe od jesene 2010 a doteraz neprešla vizuálnym omladením (ten by mal prísť pravdepodobne v budúcom roku), stále vie v segmente rodinných mini MPV očariť a pôsobí veľmi sviežo. Vidno, že si v európskom vývojovom a dizajnovom centre značky v Nemecku dali záležať. Dôkazom je aj veľmi slušný predaj, za prvých desať mesiacov sa na Slovensku predalo 340 kusov.

Priestor a ergonómia na jednotku
zväčšiť obrázok Kórejské mini MPV opäť pochválim za priestranný interiér s vyšším posedom, ktorý som ocenil pri nastupovaní a vystupovaní z vozidla. Rovnako tak za dobrý výhľad vpred, napriek rozdvojeným A-stĺpikom s malými bočnými okienkami. Prístrojová doska z tvrdých plastov je prehľadná a výborne ergonomicky navrhnutá. Nemôžem povedať, že by bola nemoderná, to nie, ale vek modelu je už tu trochu badateľný a jemné omladenie by nebolo na škodu. Tlačidlá na stredovej konzole sú veľké a prehľadné, pochvalu si zaslúži aj ovládanie (aj keď iba) jednozónovej automatickej klimatizácie s dvojúrovňovým otočným ovládačom teploty a intenzity. Na koženom volante s dobrým rozsahom nastavenia nechýbajú ovládače audiosystému a palubného počítača. A ako sa na správne rodinné auto patrí, je tu aj množstvo odkladacích priestorov. Za zmienku stojí napr. nadpriemerne objemná a hlboká schránka pred spolujazdcom vpredu.

zväčšiť obrázok Na nedostatok komfortu sa nemôžu sťažovať pasažieri vpredu a rovnako aj vzadu. Vodičove sedadlo je výškovo nastaviteľné a má integrovanú sklopnú lakťovú opierku. Pri častom radení rýchlostí napr. v meste bude pre väčšinu vodičov kvôli svojej šírke a absencii nastavenia "nepoužiteľná", pri dlhšej ceste som ju však ocenil. V blížiacej sa zime padne vhod vyhrievanie predných sedadiel. Tu som si všimol jednu zmenu, ovládače vyhrievania na stredovej konzole sa presunuli zospodu vyššie vedľa displeja automatickej klimatizácie.

zväčšiť obrázok Priestor pre hlavu aj nohy cestujúcich vzadu je výborný. Ocenil som aj vyšší posed pri nakladaní detí do detských sedačiek, na krajných sedadlách nechýbajú úchyty Isofix. Plusom je aj rovná podlaha bez zvýšeného stredového tunela. Zadné sedadlá navyše poskytujú slušnú variabilitu. Síce tu nenájdeme tri samostatné sedadlá, ale delené sedáky sa môžu pochváliť pozdĺžnym posuvom a operadlá nastavením sklonu. Sklápanie operadiel ide jednoducho a ľahko, vracanie do pôvodnej polohy si už vyžaduje trochu viac sily. Vďaka posuvu sedadiel sa tak dá operovať s veľkosťou batožinového priestoru podľa potreby, k dispozícii je 440 až 570 litrov, po sklopení operadiel až 1486 litrov. ix20-ka disponuje dvojitým dnom podlahy, ktorú však zaberá dojazdová rezerva a povinná výbava, nakoľko priestor pre rezervu využíva nádrž na LPG. Vôbec by som sa ale nenahneval, keby pri prestavbe na LPG tento priestor (buď samotný výrobca prípadne dovozca) dôkladnejšie domysleli a zabránili tak neželanému pohybu spomínanej výbavy.

Ticho benzínu, dojazd nafty
Dostávame sa k tomu hlavnému. Pod kapotou je umiestnený benzínový agregát s objemom 1,6 litra s výkonom 91,5 kW (125 koní), disponujúci maximálnym krútiacim momentom 156 Nm pri 4200 ot./min. Ide o klasický atmosférický motor, ktorý ožíva až vo vyšších otáčkach. Pod hranicou 3000 ot./min. výraznejší záťah neočakávajte, ale na pokojnú jazdu je nižšie spektrum plne postačujúce.

zväčšiť obrázok Agregát nie je však totožný, oproti štandardnému benzínovému motoru dostal už priamo z výroby prispôsobené komponenty, ktoré sú pri dlhodobom spaľovaní LPG náchylné na poškodenie a zníženie životnosti, ako napríklad ventily, sedlá ventilov, tesnenia ventilov, piesty, piestne krúžky a podobne. Samotná prestavba na LPG sa vykonáva až po dodaní vozidla k predajcovi a zabezpečujú ju autorizované spoločnosti. Plnú 5-ročnú záruku na celý systém preberá Hyundai a prestavbou sa nemenia ani pôvodné servisné intervaly.

Povedzme si ale niečo viac o samotnom plyne. V našich končinách je už dlhodobo zaužívané palivo LPG (skvapalnený ropný plyn) ako úsporná alternatíva k naftovým agregátom. Plyn LPG je vedľajší produkt pri spracovaní ropy a jeho hlavnou zložkou sú Propán a Bután. Je uchovávaný v kvapalnom skupenstve a je ťažší ako vzduch. Z toho dôvodu je zakázaný vjazd takto upravených vozidiel do niektorých podzemných garáží (kde je to uvedené). Táto úprava sa už roky využíva hlavne pri benzínových motoroch s vyššími objemami a teda vyššou spotrebou, ale majú ju v ponuke niektoré značky aj priamo z výroby aj pri bežných (menej objemových) jednotkách. V ostatných rokoch však začali niektoré automobilky ponúkať aj prestavby na zemný plyn CNG (stlačený zemný plyn), ktorý sa objavoval skôr v autobusoch a nákladných autách. Ide o prírodné fosílne palivo, ktoré je ľahšie ako vzduch a uchováva sa vo vysokotlakových nádobách pod tlakom max. 200 bar. Úprava na CNG sa síce môže pochváliť o niečo nižšími prevádzkovými nákladmi a netrpí obmedzením vjazdu do podzemných garáží, ale nemá u nás takú rozšírenú sieť čerpacích staníc ako je to pri LPG. Nevýhoda oboch úprav sú však počiatočné náklady a zmenšenie batožinového priestoru vďaka umiestneniu plynovej nádrže.

Späť ale ku ix20-tke. V priebehu týždňa som s ňou prešiel 450 km po mestských, mimomestských cestách či diaľnici a spotreboval takmer všetok plyn z 37 litrovej nádrže. Tabuľkový dojazd výrobca udáva síce len 427 km, ale pri studených štartoch sa až do nevyhnutného zahriatia spaľuje benzín a až následne motor automaticky prejde do plynového režimu. Spolu s udávaným benzínovým dojazdom 862 km, vďaka pôvodnej 50 litrovej benzínovej nádrži, sa tak dostávame na vynikajúci údaj - 1 289 km. Mne ale palubný počítač pri vrátení vozidla zobrazil celkový dojazd len 490 km. Ide však len o veľmi orientačný údaj, počítač pri plynovom režime nedokáže vypočítať dojazd, iba priemernú spotrebu (tiež však iba veľmi nepresne), ktorá bola počas testu 6,9 l/100 km. Dojazd na plyn sa treba naučiť odsledovať na ukazovateli s diódami pod volantom vľavo. Horná dióda zobrazuje či sa aktuálne spaľuje LPG (zelená farba), alebo benzín (červená) a spodné diódy zobrazujú stav plynovej nádrže. V strede sa nachádza aj tlačidlo, s ktorým sa dá manuálne prejsť z jedného režimu do druhého. A aj keď som presné merania nerobil, rozdiely v dynamike a správaní sa pri spaľovaní benzínu a LPG som nepocítil.

  Palivo     Priemerná cena za l    Priemerná spotreba    Náklady na 1 km 
  LPG 0,711 €   7,9 l/100 km   0,056 €  
  Benzín 1,411 €   6,4 l/100 km   0,090 €  
  Nafta 1,194 €   4,7 l/100 km   0,056 €  

Ak by ste si chceli jednoducho zrátať návratnosť investície, Hyundai umiestnil na svojej web stránke dobrú pomôcku: http://www.hyundai.sk/predaj-a-sluzby/lpg/kalkulator

zväčšiť obrázok Manuálna 6-stupňová prevodovka sa môže pochváliť presnými dráhami s ľahkým chodom. Koncové polohy sú ale sprevádzané neprehliadnuteľným "cvakaním". Sprevodovanie je nastavené do krátka a teda na mestskú jazdu. Šiesty stupeň zvládne aj rýchlosť 50 km/h a motor pri tom "točí" 1450 ot./min. Samozrejme pružné zrýchlenie bude chýbať, ale keď sa neponáhľate, poradí si. Naopak, diaľničným tempom už motor na 6-tke "točí" celkom vysoko 3500 ot./min., čo sa prejaví na vyššej spotrebe a hluku.
V nasledujúcej tabuľke sú uvedené otáčky motora pri rôznych prevodových stupňoch a rýchlostiach podľa tachometra.

50 km/h 5. stupeň 1600 ot./min.
50 km/h 6. stupeň 1450 ot./min.
90 km/h 6. stupeň 2500 ot./min.
110 km/h 6. stupeň 3000 ot./min.
130 km/h 6. stupeň 3500 ot./min.


Komfort s miernymi nedostatkami
zväčšiť obrázok Skladbu tvorí osvedčená kombinácia zavesenia McPherson vpredu a polotuhej nápravy s vlečenými ramenami spojenými torznou priečkou vzadu. Naladenie podvozku je pomerne komfortné, avšak väčšie priečne nerovnosti nedokáže úplne odfiltrovať a je ich cítiť. Pri svižnejších prejazdoch zákrutami s horším povrchom si, za minimálnych náklonov, podvozok rád poskočí. Pri dodržovaní povolených rýchlostí sa však správa sebaisto a navyše na všetko dozerá stabilizačný systém ESP, ktorý je vybavený okrem protipreklzového systému aj asistentom rozjazdu do kopca. Mierne nedostatky vidím aj v odhlučnení podvozku, najmä od zadnej nápravy preniká do kabíny hluk od odvaľujúcich sa kolies.

Riadenie s elektrickým posilňovačom je celkom presné, avšak s trochu slabšou spätnou väzbou od vozovky a mierne preposilované. To je naopak výhodou pri parkovaní v mestskej džungli. Kotúčové brzdy na oboch nápravách sú dostatočne výkonné s dobrým dávkovaním. V prípade náhleho brzdenia je pripravený zasiahnuť, dnes už povinný prvok bezpečnostnej výbavy, brzdový asistent.


Cenové porovnanie verzií: benzín / benzín+LPG / nafta

Hyundai ix20 Style
1.6i 92 kW = 14.090 € (- 1500 €) 1.6i LPG 92 kW = 15.590 € 1.6 CRDi 94 kW = 15.890 € (+ 300 €)


Obstarávacia cena (spracované dňa 11.11.2014)

Najnižšia cena:
ix20 1.4 Classic
11.290 €
Základná cena s danou motorizáciou a výbavou:
ix20 1.6 LPG Style
15.590 €
Cena testovanej verzie vrátane príplatkov:
ix20 1.6 LPG Style
15.970 €
Štandardná výbava Bezpečnosť a ochrana:
ABS + elektronický rozdeľovač brzdnej sily, stabilizačný systém ESP s protipreklzovým systémom TCS, brzdový asistent HBA, asistent pre rozjazd do kopca HAC, airbag vodiča a spolujazdca, bočné airbagy vpredu, hlavové airbagy vpredu a vzadu, aktívne predné opierky hlavy, funkcia varovných svetiel pri núdzovom brzdení, posilňovač riadenia, imobilizér, centrálne uzamykanie s diaľkovým ovládaním a alarmom, kotviace miesta ISOFIX pre uchytenie detskej sedačky na zadných sedadlách
Interiér:
el. ovládané predné a zadné okná, manuálne nastaviteľný volant výškovo a pozdĺžne, sedadlá poťah látka, výškovo nastaviteľné sedadlo vodiča, vyhrievané predné sedadlá, 5x hlavová opierka, delené, posuvné a sklopné zadné sedadlá, sklopná lakťová opierka vzadu, volant potiahnutý kožou s ovládaním rádia, radiaca páka potiahnutá kožou, automatická klimatizácia, palubný počítač, ukazovateľ vonkajšej teploty, multifunkčný displej, autorádio s CD a MP3 prehrávačom, 6 reproduktorov, USB a AUX port, roleta batožinového priestoru, vyhrievané čelné sklo pod stieračmi
Exteriér:
nárazníky vo farbe karosérie, el. nastaviteľné, sklopné a vyhrievané spätné zrkadlá vo farbe karosérie s ukazovateľmi smeru, chromované kľučky dverí, hmlovky s funkciou prisvecovania do zákrut, disky z ľahkých zliatin 16“, pneumatiky 205/55 R 16, parkovací asistent vzadu
Výbava za príplatok k základnej cene: lak - metalíza = 380 €


Porovnanie s konkurenciou (spracované: 11.11.2014 z aktuálnych cenníkov, ceny vrátane DPH)

HYUNDAI ix20 CITROEN C3 PICASSO FIAT 500L OPEL Meriva
Značka / model Hyundai ix20 Citroën C3 Picasso Fiat 500L Opel Meriva
Motor 1.6 LPG 1.4 LPG 1.4 T-Jet LPG 1.4 Turbo LPG
Stupeň výbavy Style Best Collection Plus Enjoy
Zdvihový objem motora 1591 1397 1368 1364
Uloženie / počet valcov R/4 R/4 R/4 R/4
Preplňovanie nie nie áno áno
Max. výkon (kW) pri ot. (min-1) 91,5/6300 67/5700 88/5000 88/4800-6000
Krútiaci moment (Nm) pri ot. (min-1) 156/4200 133/3900 215/2500 175/1750-4800
Prevodovka manuálna 6-stupňová 5-stupňová 6-stupňová 6-stupňová
Pohon predný predný predný predný
Max. rýchlosť (km/hod) 184 178 189 188
Zrýchlenie (s) 10,9 12,6 10,6 11,8
Priemerná spotreba B (l/100 km) 6,4 6,6 5,6 5,8
Priemerná spotreba LPG (l/100 km) 7,9 8,5 7,2 7,3
Objem nádrže (l) (benzín/LPG) 50/37 50/33 50/38,4 54/34
Pohotovostná hmotnosť (kg) 1270 1285 1310 1411
Dĺžka (mm) 4100 4101 4147 4300
Šírka (mm) 1765 1766 1784 1812
Výška (mm) 1600 1631 1658 1615
Rázvor (mm) 2615 2540 2612 2644
Počet dverí/miest 5/5 5/5 5/5 5/5
Objem batožinového priestoru (l/VDA) 440-570/1486 385-500/1506 330-396/1380 400/1500
Záruka 5 rokov bez obmedzenia km 2 roky 5 rokov/100.000 km 5 rokov/150.000 km
Cena modelu bez príplatkov (€) 14.690 17.770 20.720 18.290
Akčná cena (€) 14.090 14.190 16.820 14.590
Cena testovaného / porovnateľne vybaveného modelu (€) 15.970 15.470 18.685 16.625

Rozdiely vo výbave porovnateľne dovybaveného modelu oproti testovanému modelu:

 • Citroën C3 Picasso
  nemá (výrobca neponúka)
  - vyhrievané predné sedadlá
  má naviac (obsiahnuté v štandardnej výbave)
  - dvojzónovú automatickú klimatizáciu (ix20 má iba jednozónovú), tempomat s obmedzovačom rýchlosti, dažďový a svetelný senzor, Bluetooth

 • Fiat 500L
  nemá (výrobca neponúka)
  - lakťovú opierku sedadla vodiča
  má naviac (obsiahnuté v štandardnej výbave)
  - tempomat, Bluetooth, dotykový displej

 • Opel Meriva
  nemá (výrobca neponúka)
  -
  má naviac (obsiahnuté v štandardnej výbave)
  - dvojzónovú automatickú klimatizáciu (ix20 má iba jednozónovú), tempomat, zatmavené zadné bočné okná


  Záverečné hodnotenie

  ix20-tka vo verzii LPG je veľmi zaujímavý rodinný mini van, ktorý je vhodnou alternatívou pre priaznivcov benzínových motorov, túžiacich však po úspornejšej prevádzke. Môžem potvrdiť, že prepnutie do režimu spaľujúceho LPG nemá citeľný vplyv na chod a charekteristiku motora. Najväčšou nevýhodou je zákaz vjazdu a parkovania v niektorých podzemných garážach. Plusom je však väčší dojazd vďaka pôvodnému objemu benzínovej nádrže a zachovanie plnej 5-ročnej záruky od výrobcu. Návratnosť tejto investície je však rôzna. Pri vyššom ročnom kilometrovom nájazde sa môže vrátiť už v prvom roku, pri menšom aj po štyroch. To si už musí zrátať každý sám.


  Fotogaléria

  zväčšiť obrázok zväčšiť obrázok zväčšiť obrázok zväčšiť obrázok
  zväčšiť obrázok zväčšiť obrázok zväčšiť obrázok zväčšiť obrázok
  zväčšiť obrázok zväčšiť obrázok zväčšiť obrázok zväčšiť obrázok
  zväčšiť obrázok zväčšiť obrázok zväčšiť obrázok zväčšiť obrázok
  zväčšiť obrázok zväčšiť obrázok zväčšiť obrázok zväčšiť obrázok
  zväčšiť obrázok zväčšiť obrázok zväčšiť obrázok zväčšiť obrázok
  zväčšiť obrázok zväčšiť obrázok zväčšiť obrázok zväčšiť obrázok
  zväčšiť obrázok zväčšiť obrázok zväčšiť obrázok zväčšiť obrázok
  zväčšiť obrázok zväčšiť obrázok zväčšiť obrázok zväčšiť obrázok
  zväčšiť obrázok zväčšiť obrázok zväčšiť obrázok zväčšiť obrázok
  zväčšiť obrázok zväčšiť obrázok zväčšiť obrázok zväčšiť obrázok


  Prezentácia noviniek: Hyundai ix20 (02/2010)

  Test: Hyundai Grand Santa Fe 2.2 CRDi Premium
  Test: Hyundai i10 1.2 MPI Comfort
  Test: Hyundai i40 kombi 1.7 CRDi Business Edition
  Test: Hyundai Genesis Coupe 3.8 GDI V6 Premium
  Test: Hyundai Santa Fe 2.2 CRDi Premium
  Test: Hyundai i20 1.1 CRDi Comfort
  Test: Hyundai i20 1.2i Comfort
  Test: Hyundai i30 1.6 CRDi Comfort
  Test: Hyundai i30 1.6 MPI Comfort
  Test: Hyundai i40 1.7 CRDi Premium
  Test: Hyundai Elantra 1.6i D-CVVT Style
  Test: Hyundai Veloster 1.6 GDI Extreme
  Test: Hyundai i40 1.6 GDI Style
  Test: Hyundai ix20 1.4 CRDi Style 4x2
  Test: Hyundai ix35 1.6 GDI Style 4x2

  Dňa: 21.11.2014
  Text a foto: Jaroslav Čík

 •   

  [ Späť na Test | Zoznam sekcií ]