Vitajte na AGENTÚRA AUTO DATA, spol. s r.o.
rss správy | rss magazín | aad.sk | shop.aad.sk | ocenit.eu | download.aad.sk
AGENTURA AUTO DATA, spol. s r.o. eShop

Partneri

magazín
motoršport: Toyota predstavila jazdcov a špeciál WRC pre sezónu 2017  Vytlačiť stránku
redaktor: k.zechmeister, 16.12.2016;

Tím TOYOTA GAZOO Racing predstavil svoj špeciál Toyota Yaris WRC a súčasne odhalil zloženie jazdeckej zostavy na pretekársku sezónu 2017. Novou posilou je Jari-Matti Latvala.

Do začiatku sezóny 2017 svetového šampionátu rely FIA (WRC) v monackom Monte Carle ostáva viac ako mesiac a tím TOYOTA GAZOO Racing WRC dolaďuje posledné detaily. Viac ako rok príprav predstavuje tisíc hodín tímovej práce v dielňach a praktického testovania. Všetko sa pritom sústreďuje na jediný cieľ: dokonale sa pripraviť na štart pretekov Rely Monte Carlo.

Účasť na seriáli WRC, ktorý je zlatým klincom všetkých súťaží rely, stavia Toyotu pred nové výzvy a je príležitosťou na ďalší rozvoj ľudského potenciálu, skúmanie nových technológií a testovanie najrôznejších povrchov po celom svete, čo následne prispeje k výrobe „stále lepších automobilov“.


„Nesmierne sa teším, že dnes môžem spoločne s tímom a partnermi predstaviť naše pretekárske vozidlo pre seriál WRC. Rád by som vyjadril vďačnosť a tiež rešpekt všetkým fanúšikom, ktorí na tento deň čakali dlhých 17 rokov, rovnako ako všetkým usporiadateľom súťaží rely, účastníkom a automobilovým výrobcom, ktorí počas našej absencie tento šport udržiavali a posúvali dopredu. Ďakujeme vám všetkým, teraz sme späť,“ povedal predseda tímu Akio Tojoda.

„Keď ľudia a vozidlá čelia súťažným podmienkam, ktoré sú náročnejšie než všetky predchádzajúce predstavy, mimoriadne ich to vyškolí a zocelí,“ pokračoval Tojoda a poslal súperom odkaz: „Tím TOYOTA GAZOO Racing ,nenávidí‘ prehry a v seriáli WRC samozrejme nechceme zaostávať. Nedávno som mal možnosť šoférovať Yaris WRC spoločne s Tommim a obaja sme presvedčení o našich schopnostiach postaviť sa s týmto vozidlom všetkým súperom.“

„My všetci, t. j. členovia tímu z Fínska, Nemecka a Japonska, vynaložíme počas tohto posledného mesiaca maximálne úsilie na to, aby sme mohli svojich fanúšikov čo najrýchlejšie ubezpečiť, že Toyota je späť, presvedčiť ich, prečo je dobré fandiť práve Toyote a vyčarovať im úsmev na tvári. Verím, že budeme mať ich plnú podporu,“ dodal Tojoda.

Yaris WRC: nová generácia vozidiel špecifikácie World Rally Car
Yaris WRC bol pripravený v súlade s technickými pravidlami FIA pre súťažnú sezónu 2017 a je jedným zo zástupcov novej generácie vozidiel špecifikácie World Rally Car, ktoré tejto najvyššej športovej kategórii v nasledujúcich sezónach dodajú úplne nový rozmer. Vozidlo poháňané 1,6-litrovým motorom s priamym vstrekovaním paliva disponuje výkonom 380 koní a zaujme pôsobivým zovňajškom, ktorý vyplýva z nových voľnejších pravidiel v oblasti aerodynamiky. Yaris WRC navrhol, vyvinul a postavil tím skúsených konštruktérov: Tom Fowler, Simon Carrier a Mikko Ruoha.

„Yaris WRC je dobre navrhnuté vozidlo s neuveriteľným potenciálom,“ odhalil Tommi Mäkinen, šéf tímu TOYOTA GAZOO Racing WRC, a doplnil: „Nové pravidlá nám v rámci vývoja poskytli oveľa viac slobody. Preskúmame síce všetky potenciálne možnosti, ale už teraz môžeme konštatovať, že vozidlo je spoľahlivé a rýchle. Naozaj sa už nemôžem dočkať, až uvidíme výsledky pri súťažných podmienkach.“


Tím jazdcov pre prvú sezónu
Úvodného kola svetového šampionátu rely v Monte Carle sa 19. januára budúceho roka zúčastnia dve vozidlá Yaris WRC, pričom za ich volant si sadnú Jari-Matti Latvala a Juho Hänninen. K tímu sa v priebehu sezóny pripojí ako testovací jazdec i mladý fínsky pretekár Esapekka Lappi, víťaz tohtoročného šampionátu WRC 2.

Jari-Matti Latvala: hlavní pretekársky jazdec
Jari-Matti Latvala, ktorý sa pretekov rely WRC zúčastňuje už od roku 2002, dosahuje jeden úspech za druhým a sezónu 2016 zakončil s celkovým skóre 16 víťazstiev v súťažiach WRC. So 169 štartmi na konte a tromi umiestneniami medzi finalistami WRC (so spolujazdcom Miikkom Anttilom) je Jari-Matti nepochybne jedným z najlepších pretekárskych jazdcov svetového šampionátu rely. Jeho neoceniteľné skúsenosti budú pre tím TOYOTA GAZOO Racing WRC v sezóne 2017 skutočnou hybnou silou.

„Svoje pôsobenie v rely som začal v roku 2001 s Toyotou Corolla GT a moja prvá účasť s vozidlom špecifikácie World Rally Car bola za volantom Corolly WRC v roku 2003 v Estónsku. Takže po mnohých rokoch mám pocit, ako by som sa vracal domov,“ zaspomínal si na svoje začiatky Latvala a dodal: „Som veľmi rád, že som členom tímu TOYOTA GAZOO Racing WRC od samého začiatku a na toto nové dobrodružstvo sa vydávam práve s nimi. Beriem to ako šťastnú náhodu, že som súčasťou tohto diania, a verím, že si vybojujeme mnoho víťazstiev.“

Juho Hänninen: Sila skúseností
Juho Hänninen, ktorý bude v tíme TOYOTA GAZOO Racing WRC pretekať so spolujazdcom Kajom Lindströmom, sa do vývoja špeciálu Yaris WRC zapojil od samého začiatku. Vďaka bohatým skúsenostiam zo šampionátu WRC a znalostiam samotného vozidla bude pre tím nepochybne veľkým prínosom.

Esapekka Lappi: talentovaný mladík vymenovaný za testovacieho jazdca
Mladý fínsky jazdec, inak čerstvo korunovaný majster sveta vo WRC 2, na všetkých zapôsobil svojou rýchlosťou, pokojnými reakciami a flexibilitou. Po tom, ako sa s vervou pustil do súťaží kategórie R5 v rámci európskych majstrovstiev sveta rely a rozvinul svoje schopnosti na svetovej scéne na šampionáte WRC 2, je tento fínsky jazdec pripravený postaviť sa novej výzve. Bude pôsobiť v úlohe testovacieho jazdca tímu TOYOTA GAZOO Racing WRC.

„Pre mňa samého i pre môjho spolujazdca Janneho Ferma je to obrovská príležitosť. Je to ako splnený sen. Mnoho rokov sme tvrdo pracovali na tom, aby sme dospeli až do tejto fázy, a teraz je to tu,“ uviedol Lappi a doplnil: „Z nástupu do tímu máme veľkú radosť, cítime veľkú motiváciu a sme za túto príležitosť nesmierne vďační. Už sa nemôžem dočkať, až začneme testovať vozidlo Yaris WRC v tíme TOYOTA GAZOO Racing.“


Vyjadrenie predsedu tímu Akia Tojodu
„Keď som sa ako divák v roku 2014 zúčastnil súťaže WRC vo Fínsku, pýtali sa ma mnohí fanúšikovia, kedy sa Toyota vráti do sveta rely. Pre návrat do WRC sme sa rozhodli o šesť mesiacov neskôr a dnes môžem s veľkým potešením predstaviť vozidlo určené pre seriál WRC, spoločne s členmi nášho tímu, ktorí ho pripravili, rovnako ako s našimi partnermi, ktorí nás v tomto úsilí podporujú. Nesmierne ma prekvapilo a zároveň potešilo, že na účasť Toyoty v súťažiach WRC si pamätá toľko ľudí aj po viac než 10 rokoch. V prvom rade by som rád vyjadril vďaku a zároveň rešpekt všetkým fanúšikom, ktorí na tento deň čakali dlhých 17 rokov, rovnako ako všetkým usporiadateľom súťaží rely, účastníkom a automobilovým výrobcom, ktorí počas našej absencie tento šport udržiavali a posúvali dopredu. Ďakujeme vám všetkým, teraz sme spať.

Zároveň by som rád využil túto príležitosť a vyjadril rešpekt všetkým, ktorí sa podieľali na vytvorení pevnej väzby medzi relyovým športom a Toyotou, a dokázali tak vštepiť toto spojenie do pamäti toľkým ľuďom. Sem patrí už zosnulý Ove Andersson, ktorý v 70. rokoch minulého storočia založil tím Toyota a potom stál celý čas na jeho čele. Ďalej už zosnulý Bjorn Waldegard, ktorý v 80. rokoch dokázal Toyotu katapultovať k slávnym úspechom vo WRC. A tiež Carlos Sainz, Juha Kankkunen a Didier Auriol, ktorí pre Toyotu v 90. rokoch vybojovali tituly majstrov sveta. Preteky rely sa organizujú na vozovkách všetkých možných typov, a tak ich môžeme považovať za optimálne prostredie na zdokonaľovanie ľudského potenciálu i samotných automobilov. Toyota sa v tomto prostredí už nejaký čas nepohybovala, ale naozaj ma veľmi teší, že sme späť.

Keď ľudia a vozidlá čelia súťažným podmienkam, ktoré sú náročnejšie než všetky predchádzajúce predstavy, mimoriadne ich to vyškolí a zocelí. Tommi Mäkinen si na podujatiach WRC vybojoval mnoho víťazstiev a má skúsenosti s najrôznejšími vozidlami vrátane špeciálov od Mitsubishi a Subaru. Pochopili sme, že Tommi by mohol Toyote priniesť rôznorodé skúsenosti, ktoré boli doteraz nepredstaviteľné, a preto sme ho požiadali, aby sa postavil do čela projektu budovania nášho vozidla i tímu. Ako som už povedal po tohtoročných vytrvalostných pretekoch 24 hodín Le Mans, TOYOTA GAZOO Racing ,nenávidí‘ prehry. A ubezpečujeme vás, že to isté platí aj pre WRC.

Nedávno som mal to potešenie riadiť náš Yaris WRC a zajazdiť si niekoľko kilometrov spoločne s Tommim. Pri spomienke na zvuk a vôňu tohto vozidla, spätnú väzbu od volantu a pedálov, a predovšetkým výraz na Tommiho tvári, sme oba vyjadrili presvedčenie o našich schopnostiach postaviť sa s týmto vozidlom všetkým súperom. My všetci, t. j. členovia tímu z Fínska, Nemecka a Japonska pod Tommiho vedením, vynaložíme počas tohto posledného mesiaca pred začiatkom WRC maximálne úsilie na to, aby sme mohli svojich dlhoročných fanúšikov čo najrýchlejšie ubezpečiť, že Toyota je späť ako kráľ tejto súťažnej kategórie, a súčasne vyčariť úsmev na tvárach starých i nových fanúšikov a potvrdiť im správnosť ich rozhodnutia podporiť práve náš tím. Verím, že budete v priebehu šampionátu WRC podporovať práve náš tím TOYOTA GAZOO Racing, teda tím, ktorý nado všetko nenávidí prehry.“Zloženie tímu
Vedenie tímu:
Predseda tímu: Akio Tojoda
Šéf tímu: Tommi Mäkinen
Zástupca šéfa tímu: Koei Saga

Jazdci:
Jari-Matti Latvala
Jazdec
Dátum narodenia: 3. apríla1985
Vek: 31 rokov
Národnosť: Fín
Hlavné body kariéry:
2002: Prvá účasť na šampionáte WRC
2008: Prvé víťazstvo (švédska Uddeholm Rally)
2010, 2014 a 2015: Finalista svetového šampionátu rely (WRC)
Štatistiky WRC:
Počet štartov vo WRC: 169, Víťazstvá vo WRC: 16, Umiestenie na stupňoch víťazov: 57, Bodový zisk: 1310, Etapové víťazstvá: 466

Miikka Anttila
Spolujazdec
Dátum narodenia: 10. septembra1972
Vek: 44 rokov
Národnosť: Fín
Hlavné body kariéry:
1999: Prvá účasť na šampionáte WRC
2008: Prvé víťazstvo (švédska Uddeholm Rally)
2010 / 2014 a 2015: Finalista svetového šampionátu rely (WRC)
Štatistiky WRC:
Počet štartov vo WRC: 180, Víťazstvá vo WRC: 16, Umiestnenie na stupňoch víťazov: 57, Etapové víťazstvá: 466

Juho Hänninen
Jazdec
Dátum narodenia: 25. júla 1981
Vek: 35 rokov
Národnosť: Fín
Hlavné body kariéry:
2006: Prvá účasť na šampionáte WRC
2008: Prvé víťazstvo (Rely Rusko)
2011: Zisk majstrovského titulu FIA SWRC
2012: Zisk majstrovského titulu FIA ERC
Štatistiky WRC:
Počet štartov vo WRC: 43, Bodový zisk: 54, Etapové víťazstvá: 3

Kaj Lindström
Spolujazdec
Dátum narodenia: 31. júla 1969
Vek: 47 rokov
Národnosť: Fín
Hlavné body kariéry:
1996: Prvá účasť na šampionáte WRC
2002: Prvé víťazstvo (Rely Monte Carlo, spoločne s Tommi Mäkinenom)
Štatistiky WRC:
Počet štartov vo WRC: 99, Umiestnenie na stupňoch víťazov: 5, Etapové víťazstvá: 28

Testovací jazdec:
Esapekka Lappi
Jazdec
Dátum narodenia: 17. januára1991
Vek: 25 rokov
Národnosť: Fín
Hlavné body kariéry:
2007: Motokárový majster Fínska
2008: Rallysprint (zvíťazil vo všetkých pretekoch)
2009: Prvá rely
2011: Prvá účasť na šampionáte WRC
2013: Prvé víťazstvo vo WRC 2 v rámci Vodafone Rally de Portugal
2014: Zisk majstrovského titulu FIA ERC
2016: Zisk majstrovského titulu WRC 2
Štatistiky WRC 2:
Počet štartov vo WRC 2: 17, Víťazstvá: 7, Umiestnenie na stupňoch víťazov: 11, Bodový zisk: 245, Etapové víťazstvá: 126

Janne Ferm
Spolujazdec
Dátum narodenia: 29. augusta 1980
Vek: 36 rokov
Národnosť: Fín
Hlavní body kariéry:
2007: Prvá rely
2011: Prvá účasť na šampionáte WRC
2013: Prvé víťazstvo vo WRC 2 v rámci Vodafone Rally de Portugal
2014: Zisk majstrovského titulu FIA ERC
2016: Zisk majstrovského titulu WRC 2


Toyota Yaris WRC – technická špecifikácia vozidla
Toyota Yaris WRC je vozidlo novej generácie pripravené na preteky svetového šampionátu rely v súlade s technickými pravidlami asociácie FIA pre relyové špeciály WRC v súťažnej sezóne 2017. Preplňovaný 1,6-litrový motor s priamym vstrekovaním dosahuje maximálny výkon viac ako 380 koní.

Motor
• Typ: preplňovaný radový štvorvalec, priame vstrekovanie paliva
• Zdvihový objem valcov: 1600 cm3
• Maximálny výkon: viac ako 380 k
• Maximálny krútiaci moment: viac ako 425 Nm
• Vŕtanie x zdvih: 83,8 x 72,5 mm
• Škrtiaci vzduchový ventil: 36 mm, v súlade s predpismi FIA
Prenos výkonu
• Prevodovka: 6-st. hydraulické radenie
• Pohon všetkých kolies, 2x mechanický diferenciál, aktívny centrálny diferenciál s možnosťou
upravovať rozdelenie krútiaceho momentu
• Spojka: dvojkotúčová spojka, kompozit

Podvozok/zavesenie kolies
• Vpredu/vzadu: vzpery McPherson
• Riadenie: hydraulické hrebeňové
• Sústava bŕzd: štrk: 300 mm chladené vzduchom a kvapalinou; asfalt: 370 mm chladené vzduchom a kvapalinou

Rozmery a hmotnosti
• Dĺžka/šírka/výška: 4085 mm (vrát. aerodynamickej súpravy)/1875 mm/nastaviteľná
• Rozchod kolies: nastaviteľný
• Rázvor: 2511 mm
• Min. hmotnosť: 1190 kg

Jazdné výkony
• Maximálna rýchlosť: 201 km/h (závisí od prevodu)

O projekte TOYOTA GAZOO Racing
Projekt TOYOTA GAZOO Racing stelesňuje odhodlanie automobilky Toyota vyrábať stále lepšie vozidlá. Aby mohla prichádzať s novými technológiami a riešeniami pre extrémne podmienky vo svete motoristického športu, nikdy neprestane inovovať. Nasadzuje svoje vozidlá do pretekov, aby sa poučila zo skúseností získaných za tých najnáročnejších podmienok. Súťaženie na vozovkách všetkých možných typov a bez ohľadu na náročnosť pretekov Toyotu inšpiruje k vytváraniu stále lepších automobilov. Navrhuje tak genetickú výbavu budúcich vozidiel Toyota. V pretekárskych súťažiach bude značka pokračovať aj naďalej, aby naozaj každému mohla sprostredkovať slobodu, atmosféru dobrodružstva a radosť zo šoférovania.

Toyota sa v priebehu rokov zúčastnila širokej škály motoristických podujatí, vrátane Formuly 1, svetového šampionátu vytrvalostných súťaží (WEC) a vytrvalostných pretekov 24 hodín Nürburgringu. Tieto aktivity v rámci automobilky Toyota pôvodne vykonávali samostatné subjekty, ako napr. „Toyota Racing“, „Lexus Racing“ a „GAZOO Racing“.

Konkrétne tím „GAZOO Racing“ sa v roku 2007 prvýkrát zúčastnil pretekov 24 hodín Nürburgringu s dvomi jazdenými vozidlami Toyota Altezza, za podpory tímu mechanikov zloženého zo zamestnancov rôznych oddelení automobilky Toyota a pod hlavičkou filozofie „cesty dávajú dokopy ľudí a ľudia dávajú dokopy automobily“.

To do veľkej miery zodpovedalo myšlienkam Kiičira Tojodu, zakladateľa automobilky Toyota, ktorý už v roku 1952 hovoril: „Motoristický šport nie je len zábava. Pre vývoj v automobilovom priemysle je úplne kľúčový. Podobne ako atléti testujú svoje schopnosti podávaním najlepších možných výkonov na Olympiádach, automobilky využívajú pretekanie ako príležitosť posúvať jazdné výkony až na samotné hranice možností a bojovať o prevahu nad ostatnými, vďaka čomu môžu objavovať nové cesty k posúvaniu automobilových technológií.“

Na pozadí tejto filozofie sa Toyota v apríli 2015 vrátila ku koreňom a zjednotila svoje aktivity na poli motošportu pod hlavičkou projektu „TOYOTA GAZOO Racing“, čím motoristické aktivity de facto uznala za jadro svojho odhodlania vyrábať stále lepšie automobily.

Technológie spoločnosti Toyota sa priebežne zdokonaľovali aj prostredníctvom účasti na najrôznejších pretekoch, čo sa následne odrazilo na mnohých vylepšeniach sériovo vyrábaných vozidiel. V období medzi prvými pretekmi na svetovom šampionáte vytrvalostných súťaží FIA (WEC) v roku 2012 a ziskom majstrovského titulu WEC v roku 2014 nazbierala Toyota cenné skúsenosti s mimoriadne výkonným pohonom modelov TS030 a TS040 HYBRID kategórie LMP1, vďaka čomu sa značne urýchlil i vývoj technológie hybridného pohonu pre homologované modely Toyota, napr. v otázke znižovania objemu alebo chladenia motora.

Účasťou na podujatiach motoristického športu si Toyota rozšírila svoje know-how aj tým, že bola nútená opustiť tzv. komfortnú zónu. Vďaka takto získaným skúsenostiam dokázala posunúť dopredu svoje schopnosti, čo sa prejavilo na ďalšom zlepšovaní vlastných pracovníkov. V neposlednom rade tak Toyota prostredníctvom motoristického športu prenáša radosť zo šoférovania na svojich zákazníkov a fanúšikov, s ktorými sa delí o svoje nadšenie pre vec.

S návratom Toyoty do svetového šampionátu rely FIA WRC, naplánovaného už na sezónu 2017, vstupuje „TOYOTA GAZOO Racing“ do ďalšieho veľmi náročného seriálu motoristických súťaží, kde budú vozidlá opäť čeliť maximálnemu zaťaženiu, opäť v súlade s východiskovou filozofiou „stále lepších automobilov“.

Návrat automobilky Toyota do seriálu WRC
Od hladkého asfaltu až po drsné a nespevnené cesty – to čaká všetkých účastníkov súťaže. Šampionát WRC zahŕňa strhujúce, rýchle a neľútostné naháňačky, organizované na prakticky všetkých typoch verejných komunikácií po celom svete. V rámci každých pretekov je súťažný jazdec nútený pri plnom zaťažení bleskovo posudzovať aktuálny stav vozovky v danej lokalite.

Vývoj relyových špeciálov pre svetový šampionát však ani zďaleka nespočíva len na čistej teórii. Na základe praktických skúseností a znalostí je nevyhnutné pripraviť také vozidlo, ktoré bude schopné jazdiť na samej hranici možností na cestách akéhokoľvek druhu. Tím TOYOTA GAZOO Racing sa preto rozhodol pre účasť na súťažiach WRC, a to počnúc sezónou 2017.

V rámci projektu pod vedením Tommiho Mäkinena je už takmer hotové pretekárske vozidlo Yaris WRC. Tím pozostáva z mimoriadne oddaných špecialistov s obrovským zápalom pre preteky rely. „Ak chcete vytvoriť víťazné vozidlo, je najdôležitejšie mať tím ľudí so spoločným cieľom, ľudí, ktorí vo svojej práci nachádzajú potešenie,“ vysvetľuje Mäkinen a dodáva: „Chceme svetu ukázať tím, ktorý sa zišiel v duchu filozofie ,Milujem autá!‘ automobilky Toyota a ktorý bude s nasadením pracovať na splnení cieľov, ktoré sme si predsavzali.“Význam pojmu GAZOO
Pojem „GAZOO“ dnes odkazuje na výraz „Garáž“, teda akýsi dôverný priestor, kde sa ľudia spoločne snažia zlepšovať aj tie najmenšie detaily, s cieľom ponúkať stále lepšie vozidlá a služby všetkým zákazníkom, v každej garáži. Názov ako taký stelesňuje ducha, na ktorom projekt TOYOTA GAZOO Racing stavia.

Názov však vznikol takmer pred dvadsiatimi rokmi, keď vznikli webové stránky GAZOO.com, na ktorých boli k dispozícii fotografie skladových vozidiel jednotlivých predajcov. Označenie „GAZOO“ bolo odvodené od japonského slova „gazō“, čo znamená obrázok alebo fotografiu. Využívanie obrazového materiálu na webe je dnes úplne bežné, ale v čase uvedenia, teda v polovici deväťdesiatych rokov minulého storočia, to bolo pre japonský automobilový priemysel revolučné, lebo internetové technológie boli ešte v prvopočiatkoch. Webové stránky GAZOO.com ponúkali zákazníkom široký sortiment výrobkov s možnosťou vyhľadania najvýhodnejšej ponuky, čo stálo aj pri zrode filozofie poskytovať zákazníkom Toyota stále lepšie automobily.

Zdroj: TOYOTA CENTRAL EUROPE - SLOVAKIA s. r. o.

  

[ Späť na motoršport | Zoznam sekcií ]