Vitajte na AGENTÚRA AUTO DATA, spol. s r.o.
rss správy | rss magazín | aad.sk | shop.aad.sk | ocenit.eu | download.aad.sk
AGENTURA AUTO DATA, spol. s r.o. eShop

Partneri

Sociálne siete
 

magazín
automobily osobné: Nový Nissan Qashqai (06/2017)  Vytlačiť stránku
redaktor: p.mauer, 2.7.2017;

 • Najpredávanejší crossover v Európe získal luxusnejší charakter
 • Inšpiráciu na vylepšenie kvality, dizajnu, technológií i výkonu sme čerpali z názorov 2,3 milióna majiteľov vozidiel
 • Nová úroveň výbavy Tekna+ predstavuje Qashqai vo vrcholnej forme
 • Viac slobody a rozmanitejší výber z jazdných režimov – technológia ProPILOT pre autonómnu jazdu
 • Inteligentné núdzové brzdenie s rozpoznávaním chodcov – jedna z technológií Inteligentnej mobility Nissan, ktorými sme vozidlo vylepšili
 • V celej Európe v predaji od júna 2017
 • Nissan Qashqai, najpredávanejší mestský crossover v Európe, je teraz k dispozícii v podstatne vylepšenej podobe, ktorá ďalej rozvíja jeho luxusný charakter. Vylepšenia sa týkajú štyroch oblastí, a to moderného dizajnu exteriéru, vyššej kvality interiéru, vylepšených jazdných vlastností a pridaní nových technológií Inteligentnej mobility Nissan. Vozidlo tak zákazníkom ponúka väčšie pohodlie, istotu a spoľahlivosť.
  ______________________________________________________________________________________________

  Cieľom širokého radu zmien, ktoré pramenia z názorov a spätnej väzby zákazníkov, je ešte viac upevniť nespochybniteľnú vedúcu pozíciu, ktorú má model Qashqai v tomto segmente. Zmenila sa i štruktúra úrovní výbavy. Novinkou je úroveň Tekna+, ktorá v segmente crossoverov triedy C-SUV znamená novonastavenú latku.

  Pri svojom prvom uvedení na trh v roku 2007 bol Nissan Qashqai skutočným priekopníkom a odvtedy si stále zachováva výborné jazdné vlastnosti. Vďaka mnohým vylepšeniam pod povrchom karosérie sa výnimočná ovládateľnosť nového Nissanu Qashqai posúva na ešte vycibrenejšiu úroveň.

  Výbava vozidla je doplnená o inovatívne technológie, zatiaľ čo pôvodné technológie boli vylepšené o nové bezpečnostné prvky. Pretože niektorí zákazníci pri riadení túžia po vyššej úrovni flexibility a väčšej slobode, pribudne do výbavy nového Nissanu Qashqai technológia autonómnej jazdy ProPILOT.
  Philippe Saillard, generálny riaditeľ predaja a marketingu spoločnosti Nissan Europe, to komentuje takto: „Nissan Qashqai druhej generácie od svojho uvedenia na trh v roku 2014 vynikajúcim spôsobom reprezentuje nielen náš inovatívny rad crossoverov, ale i celú značku Nissan. Jeho fenomenálna predajnosť nás udržiava na pozícií špičky v danom segmente. Teraz, keď sme vylepšili luxusný dizajn vozidla, kvalitu, technológie i dynamiku jazdy, sme si istí, že špičkou zostaneme i naďalej.“

  Na vylepšeniach modelu Qashqai pracovali konštruktérske tímy, ktoré má spoločnosť Nissan v Spojenom kráľovstve, Španielsku i Nemecku. Vozidlo sa i naďalej vyrába v britskom Sunderlande. Tamojší závod patrí k najefektívnejším výrobným zariadeniam, ktoré sú v automobilovom priemysle v Európe k dispozícii.
  Nový Nissan Qashqai, ktorý bol predstavený už skôr v tomto roku na ženevskom autosalóne, sa v celej Európe začne predávať od júla 2017.

  Nový Nissan Qashqai zblízka

  Nissan Qashqai je vozidlo, ktoré si zaistilo miesto v učebniciach automobilovej histórie. Stal sa priekopníkom crossoverov triedy C-SUV a napriek tomu, že sa dnes predáva už viac než 20 konkurenčných vozidiel, zostáva Qashqai s 10,3 % podielom na trhu latkou, ktorú neprekonal dosiaľ nikto.

  Nissan Qashqai je najúspešnejším modelom v Európe v 83-ročnej histórii spoločnosti Nissan. Od spustenia predaja jeho pôvodnej verzie v roku 2007 sa predalo už približne 2,3 milióna vozidiel. Nissan Qashqai už pozbieral 80 ocenení, medzi ktoré patrí 19 titulov „Automobil roka“.

  Qashqai rovnako prekonal tradičnú podobu životného cyklu produktov automobilového priemyslu. Marec roku 2017 sa stal mesiacom, v ktorom bol predaj tohto modelu za celé trvanie výroby vôbec najúspešnejší – predalo sa viac než 33 000 vozidiel.

  Na modeli Qashqai je už viac než desať rokov tým najpríťažlivejším faktorom jeho pozícia najlepšieho mestského crossoveru. V modeli sa úspešne snúbi praktickosť a príťažlivosť vozidiel SUV s priestrannosťou, prevádzkovými nákladmi a dynamikou jazdy hatchbackov. Pozícia jednotky, ktorá modelu Qashqai v európskom segmente crossoverov patrí, získa vďaka významným novým vylepšeniam ešte pevnejšie a stabilnejšie základy.

  Všetky vylepšenia – malé i tie veľké – sme uskutočnili so zameraním sa na zákazníkov, u ktorých sme aj hľadali inšpiráciu. Tento postup v podstate praktizujeme pri všetkých našich vozidlách. Na základe výskumu sme zistili, že zákazníci túžia po zmene exteriéru, vďaka ktorej by vozidlo vyzeralo modernejšie a sofistikovanejšie. Zákazníci si rovnako želali nové luxusné prvky, možnosť výberu vozidla vo vyšších úrovniach výbavy, väčšiu vycibrenosť, a pokiaľ ide o samotné riadenie, i nové bezpečnostné technológie.

  Presne toto a ešte viac teraz nový model Qashqai ponúka.

  Dokonalý Qashqai: Tekna+ predstavuje pre zákazníkov novú luxusnú možnosť výberu

  Model Qashqai má teraz päť úrovní výbav. Tá piata sa volá Tekna+. Dá sa prirovnať k vlajkovej lodi, ktorá dominuje flotile ostatných úrovní: Visia, Acenta, N-Connecta a Tekna. Výbava Tekna+ už v štandardnej verzii vozidla ponúka exkluzívne nové luxusné prvky. Zameriava sa tým na zákazníkov, ktorí chcú, aby bol ich nový Qashqai čo najdokonalejší.

  Čalúnenie predných sedadiel je z tej najkvalitnejšej mäkkej kože Nappa a je doplnené luxusným 3D prešívaním stredových panelov – vôbec prvý raz pri európskych modeloch značky Nissan. Identicky vyzerajú i zadné sedadlá. Farba čalúnenia je v štandarde čierna, bezplatne je však možné zvoliť i modro-slivkový odtieň.

  Súčasťou sedadla vodiča je i elektricky ovládaná vzduchová bedrová opierka, ktorú je možné nastaviť v štyroch smeroch – ďalšia európska premiéra značky Nissan. Bez ohľadu na to, aký je vodič vysoký, si môže vďaka tejto opierke nastaviť sedadlo do ideálnej polohy. Bude sa mu sedieť pohodlnejšie a z jazdy nebude taký unavený. Sedadlá sú ďalej vybavené funkciou, ktorá umožňuje uložiť dve nastavenia polohy, a to vrátane nastavenia spätných zrkadiel. Funkcia sa ovláda dvoma tlačidlami na spodnej lište sedadla a v súčasnosti ju v inom z modelov Nissan nenájdete.

  Štandardom vo výbave Tekna+ je nový audiosystém Bose Premium s ôsmimi reproduktormi (detaily sú uvedené nižšie). Čo sa týka zovňajšku, súčasťou výbavy Tekna+ sú i spätné zrkadlá a strešné lyžiny v matnej striebornej farbe.

  Vylepšenia interiéru ešte viac zvýrazňujú luxusný charakter modelu Qashqai

  Luxusné vylepšenia vozidla Nissan Qashqai najviac ovplyvnili podobu interiéru kabíny. Úroveň vnímanej kvality a vycibrenosti vzrástla tak, ako to len bolo možné. Interiér sa ešte viac koncentruje na potreby vodiča a na ešte intenzívnejší pocit úplnej istoty a kontroly.

  Prvkom, ktorý si vodič pri nastupovaní do vozidla všimne najskôr, je úžasný nový volant. Jeho podoba je pri všetkých nových modeloch Nissan na celom svete rovnaká. Tento volant nájdete i pri celkom novej Micre a rovnako i pri novom modeli X-Trail. Volant má teraz tvar písmena „D“ – v spodnej časti je sploštený. Vodičom sa tak lepšie nastupuje i vystupuje a navyše majú športovejší dojem z jazdy.

  Kompaktná stredná časť volantu je menšia než doteraz. Rovnako sa zmenšili i tri ramená. Vďaka tomu, že sú štíhlejšie, je cez volant o 17 % lepší výhľad na prístrojovú dosku. Na volante pribudli nové štvorsmerové ovládače združeného prístroja (ľavé rameno) a tempomatu (pravé rameno). Vďaka nim môže vodič ovládať vozidlo intuitívnejšie a viac pozornosti venovať dianiu v premávke.

  Veniec volantu sa z predchádzajúcich 34 mm rozšíril na 37,5 mm, a teraz sa teda drží istejšie a pohodlnejšie. Stredné rameno je vyhotovené v matnej striebornej farbe a jeho luxusný vzhľad i tvar ladí s kultovou mriežkou chladiča v tvare „V“.

  Vylepšenia sa však dočkalo i mnoho iných prvkov kabíny. Vetracie otvory a vnútorné kľučky dverí dostali kvalitnejšiu povrchovú úpravu z materiálov, ktoré sú príjemnejšie na dotyk. Od úrovne Acenta je rovnako na strednej lakťovej opierke medzi prednými sedadlami dômyselné sťahovanie. Od úrovne Tekna je nový Qashqai k dispozícii s tmavým obložením stropu. Modely vozidla Qashqai, ktoré sú vybavené automatickou prevodovkou CVT XTronic, majú ešte kožený návlek voliča.

  Štandardným prvkom sa v celom rade stalo na všetkých dverách umiestené jednodotykové elektrické ovládanie okien. Všetky okná je navyše tiež možné naraz otvoriť či zavrieť na diaľku, a to pomocou ovládania na kľúči. V letných mesiacoch sa týmto spôsobom dá rýchlejšie schladiť interiér vozidla.

  Väčšie pohodlie vďaka novým luxusným sedadlám

  Vysoká úroveň pohodlia je vlastnosťou, ktorú si zákazníci pri modeli Qashqai vždy cenili. Ešte väčší luxusný charakter získalo vozidlo vďaka od základu zmeneným predným sedadlám – tie sú k dispozícii od úrovne N-Connecta a vyššie. Dizajnové sedadlá ponúkajú väčšiu a inak tvarovanú sedačku, ktorá poskytuje posádke väčšiu oporu. Majú tiež vyššiu chrbtovú opierku, ktorá sa v hornej časti na bokoch zužuje, vďaka čomu je kabína priestrannejšia. Posádka sa tak v nej cíti príjemne a má z vozidla i lepší výhľad.

  Prepracovaná zadná časť predných sedadiel je teraz osadená plastovým panelom odolným proti poškriabaniu, ktorý obsahuje dve odkladacie vrecká. Opierky sú štíhlejšie a posádka na zadných sedadlách má viac priestoru na kolená.
  V úrovni výbavy Acenta zostali pôvodné sedadlá, ale dostali nové a odolnejšie čalúnenie.

  Vďaka spätnej väzbe zákazníkov sa nám na modeli Qashqai podarilo vylepšiť tiež dva informačné a zábavné systémy. Súčasťou základnej výbavy sa vôbec prvý raz (na väčšine trhov) stal prijímač digitálneho rádia. Satelitná navigácia NissanConnect s dotykovým displejom (pri výbave N-Connecta a vyššej ako štandard, pri výbave Acenta voliteľne) prichádza s novým používateľským rozhraním, ktoré viac pripomína počítačovú aplikáciu. Verzie modelu Qashqai, ktoré majú vo výbave systém NissanConnect, sú navyše vybavené anténou v tvare žraločej plutvy. Táto anténa ponúka lepší príjem signálu a vozidlo s ňou vyzerá modernejšie. Kvôli lepšiemu snímaniu zvuku pri telefonovaní v režime „hands-free“ vstavaný mikrofón bol premiestnený. Teraz je súčasťou jednotky s čítacou lampou.

  Interiér modelu Qashqai je svetlý a priestranný. Až päťčlenná posádka sa tak môže tešiť z všestrannosti, dômyselne riešeného úložného priestoru a z praktických prvkov, ktoré ocenia tak samostatne žijúci ľudia, ako i páry a rodiny. Batožinový priestor má objem 430 litrov a je ho možné rozčleniť podľa momentálnej potreby. So sklopenými zadnými sedadlami (delia sa v pomere 60 : 40) má batožinový priestor úplne rovnú podlahu a objem 860 litrov. Spoločnosť Nissan tiež vybavila batožinový priestor modelu Qashqai inovatívnym flexibilným systémom priehradiek, ktorý dovoľuje nastaviť priehradky a regály do niektorej z 18 možných konfigurácií.

  Úplne nový luxusný audiosystém BOSE Premium

  Na základe dopytu zákazníkov po možnosti vybavenia modelu Qashqai nadštandardnou zvukovou technikou, Nissan Qashqai prichádza s úplne nový audiosystémom s ôsmimi reproduktormi. Výrobcom je BOSE – značka, ktorá spoločnosti Nissan dodáva luxusné prvky zvukovej techniky. Audiosystém obsahuje dva 25 mm výškové reproduktory (pri spodnej strane čelného skla), dva 165 mm basové reproduktory (v predných dverách) a dva 130 mm stredové reproduktory (v zadných dverách). Systém má ešte dva 115 mm basové reproduktory vstavané do špeciálne prispôsobenej 7,7 l schránky v priestore pre rezervné koleso. Pod sedadlom spolujazdca sa potom nachádza digitálny zosilňovač BOSE, ktorého osem kanálov slúži na digitálne spracovanie signálu a úpravu výsledného zvuku.

  Zákazníci tak majú k dispozícii najucelenejší zvukový systém, ktorý kedy spoločnosť Nissan Europe vo svojich vozidlách ponúkala. Dokáže vytvoriť zvukové prostredie, ktoré sa čistou akustikou a minimálnym skreslením pri vyššej hlasitosti vyrovnáva zvuku na koncertoch. Osadiť model Qashqai audiosystémom BOSE Premium znamenalo tiež zvýšiť počet zvukových jednotiek, ktoré vozidlo má, z dvoch na tri. Dve pôvodné jednotky prešli úpravou a teraz zabezpečujú úpravu zvuku v závislosti od zmien v interiéri. Výsledkom je vyšší výkon a dokonalejšie vyváženie jednotlivých frekvencií – konkrétne tej basovej, a to tak pre miesto vodiča, ako i pre miesta ostatných pasažierov.

  Modernejší vzhľad vďaka vylepšenému exteriéru

  Najvýraznejšie sa vylepšenia modelu Nissan Qashqai prejavili na exteriéri vozidla. Ten je stvárnený v štýle, ktorému spoločnosť Nissan hovorí „Luxusná dynamika“ – zmeny sú vidieť z každého uhla pohľadu.
  Predná časť vozidla sa dočkala kompletného prepracovania a jej súčasťou je už ako prvok štandardnej výbavy i nový integrovaný predný nárazník. Farba karosérie tak môže vyniknúť na ešte väčšej ploche a viditeľný čierny plastový diel má luxusnejšiu lesklú povrchovú úpravu. Nárazník má na oboch stranách otvory, ktoré zlepšujú chladenie motora.
  Uprostred nárazníka sa nachádzajú dve úplne nové vodorovné ozdobné lišty. Pri modeloch v úrovniach Visia a Acenta sú čierne, od úrovne N-Connecta vyššie majú matnú striebornú farbu. Viac integrované a nižšie posadené predné hmlové svetlá sú od úrovne Acenta súčasťou štandardnej výbavy.

  V samom strede prepracovanej prednej časti modelu Qashqai sa nachádza mriežka s kultovým symbolom „V“, ktorá lemuje znak spoločnosti Nissan. Znak Nissan je k dispozícii v dvoch verziách. Od úrovne N-Connecta je znak úplne plochý. Je to kvôli vylepšenému radaru – ten je totiž súčasťou systému inteligentného núdzového brzdenia (IEB) a pri modeli Qashqai našiel miesto práve za znakom spoločnosti. Plochý povrch znaku totiž nedeformuje vlny, ktoré znakom prechádzajú. Pôvodne sa radar nachádzal pod mriežkou a bližšie k jednej strane. Druhá verzia znaku spoločnosti už má reliéf, ktorý viac zodpovedá tradícii značky, a umiestňuje sa na modely bez systému IEB.

  Vďaka inovatívnemu konštrukčnému prístupu sa spoločnosti Nissan podarilo do okolia chrómovaného prvku na mriežke sotva znateľne skryť tiež kameru na výhľad vpred. Táto kamera je prvkom, ktorý v rámci inteligentného panoramatického kamerového parkovacieho systému pomáha vytvárať celkový obraz situácie okolo vozidla. Predtým bola kamera súčasťou znaku spoločnosti Nissan.

  Mriežku rámujú nové kombinované čelné svetlomety, ktorých dizajn sa v závislosti od úrovne výbavy výrazne líši. Pri modeloch s výbavou Visia, Acenta a N-Connecta sú svetlomety halogénové, pri výbave Tekna a Tekna+ (voliteľne i pri výbave N-Connecta) ide potom o plnohodnotné svetlomety LED.
  Súčasťou halogénovej verzie svetlometov sú i nové charakteristické svetlomety na denné svietenie (DRL), ktoré majú tvar bumerangu, a teraz ich tvorí deväť diód LED (predtým len šesť). Nový svetlomet má tiež hrubšiu stenu šošovky. Vozidlo tak vo výslednom dojme vyzerá modernejšie a luxusnejšie.
  Jednotka stretávacích svetiel je rovnaká ako pri predchádzajúcej verzii modelu, a to vrátane výkonnostných parametrov. Diaľkové svetlá sa dočkali úpravy, ktorá rozšírením kužeľa svetla prináša vodičovi väčšiu viditeľnosť pri jazde v noci. Väčšie sú i rozmery vstavaných smerových svetiel.

  Prvok bumerangu je pri modeli Qashqai novinkou i v prípade plnohodnotných svetlometov LED. V tejto verzii svetlometov však prvok LED pokračuje pozdĺž celej hornej hrany svetlometu až na jeho okraj. Stretávacie svetlá sú tu doplnené o systém adaptívneho čelného osvetlenia (AFS) a automatickým prepínaním diaľkových svetiel (použité prvýkrát spoločnosťou Nissan v Európe). Tieto dynamické svetlá sa natáčajú podľa aktuálnej rýchlosti a podľa smeru natočenia volantu. Systém AFS smeruje viac svetla do vrcholu zákruty, a prispieva tým k väčšej viditeľnosti i bezpečnejšej jazde. V spoločnosti Nissan ide opäť o európsku premiéru.
  Pri diaľkových svetlách sa nové vstavané svetlomety DRL/smerové svetlá skladajú zo štyroch nových reflektorov LED.
  Pri kapote v tvare lastúry nahradila oblú líniu vedúcu z jednej strany na druhú priama nábehová hrana. Tvaru kapoty teraz dominujú nové prelisy. Keďže majú polomer iba 5 mm, sú to najostrejšie záhyby, aké sa kedy podarili v továrni spoločnosti Nissan Europe vyrobiť.

  Zadná časť nového modelu Qashqai dostala prepracovaný nárazník, ktorý dodáva vozidlu modernejší a luxusnejší vzhľad. Prvý raz v histórii majú rôzne úrovne výbavy dva odlišné typy zadného nárazníka. Tvar je síce identický, ale pri výbave N-Connecta a vyššej sa v spodnej časti spojlera nachádzajú matné strieborné segmenty.

  Prvok LED v tvaru charakteristického bumerangu pri novej verzii opisuje celú hranu zadného svetlometu, čím celú zadnú časť vozidla opticky rozširuje. Do rámu šošovky konštruktéri vstavali i trojrozmerný aerodynamický prvok, ktorý nepatrne prispieva k zníženiu aerodynamického odporu, a tým i k nižším prevádzkovým nákladom. Vnútorná časť zadného svetlometu je oproti predchádzajúcej verzii tmavšia. Neprehliadnuteľným prvkom strechy vozidla sa stala nová anténa v tvare žraločej plutvy.

  Zásadným faktorom, ktorý sprevádzal vylepšovanie modelu Qashqai, sa stala pozornosť venovaná detailom, ktoré je najviac vidieť na zadných parkovacích senzoroch. Pri predchádzajúcej verzii boli síce senzory vstavané do nárazníka, ale netvorili s jeho povrchom dokonalú rovinu. Teraz už senzory a povrch nárazníka dokonale lícujú. Rozdiel je síce minimálny, ale významne dokladá luxusnú úroveň kvality celého vozidla.

  Čo sa týka bočného pohľadu, dočkal sa profil modelu Qashqai vylepšenia v podobe nového radu luxusných kolies z ľahkej zliatiny. Kolesá môžu mať rozmer 17, 18 i 19 palcov. Všetky rozmerové varianty boli upravené tak, aby bol aerodynamický odpor vozidla čo najmenší. Kolesá najväčšieho rozmeru sú osadené dvoma dizajnovými prvkami, ktoré sú v spoločnosti Nissan Europe novinkou, a dokonale demonštrujú koncepciu „luxusnej dynamiky“ modelu Qashqai. Po celom obvode ráfika vyrobeného z jediného kusa zliatiny sa nachádzajú malé segmenty v tvare schodíka a povrch každého z piatich lúčov kolesa je veľmi jemne zaoblený.

  Vďaka zmenám sa model Qashqai predĺžil o 17 mm – z celkových 4 377 na 4 394 mm. Výška vozidla (1 806 mm) i jeho šírka (1 595 mm) zostávajú bezo zmeny. Paleta farieb exteriéru zahŕňa pastelové, metalické i lesklé odtiene. Zákazníci, ktorí chcú skutočne vyčnievať z davu, si môžu zvoliť ešte z dvoch nových žiarivých odtieňov. Týmito odtieňmi sú modrá Vivid a bronzová Chestnut.

  Ešte lepšie jazdné vlastnosti

  Výborné jazdné vlastnosti považuje spoločnosť Nissan pri svojich produktoch za samozrejmosť, a to pri všetkých svojich modeloch po celom svete. Ide o hladkú a kultivovanú jazdu i riadenie a ovládateľnosť, na ktorú nie je potrebná žiadna námaha. Jazdné vlastnosti sa merajú a hodnotia v troch jazdných prostrediach: na diaľniciach, v mestskom prostredí a na cestách tretej triedy.
  Nissan Qashqai bol vždy uznávaný pre svoje jazdné vlastnosti. I tak sa však nový Qashqai dočkal viacerých zmien i v tejto oblasti. Niektoré zo zmien nemusia byť zákazníkom na prvý pohľad vôbec zrejmé, ale všetky tieto zmeny, naopak, predstavujú najdôležitejšie vylepšenia, ktoré boli na vozidle uskutočnené. Výsledky týchto vylepšení sú však zjavné okamžite a zákazníci sa vďaka nim cítia bezpečnejšie a vozidlu viac dôverujú.
  Vývojový tím technického strediska Nissan Technical Centre Europe vychádzal pri vylepšovaní vozidla zo svojho vlastného výskumu a z názorov majiteľov modelu Qashqai. Vďaka výsledkom sa potom mohol sústrediť na ďalšie vylepšovanie jazdných vlastností, ovládateľnosti a riadenia vozidla.
  Čo sa týka jazdného pohodlia, najdôležitejšie bolo zmierniť pohyb karosérie a vylepšiť tlmenie nárazov. To sa podarilo dosiahnuť iným nastavením tlmičov, znížením tuhosti pružín a úpravou gumových dielov. S cieľom zlepšiť ovládateľnosť došlo tiež k zvýšeniu tuhosti priečneho stabilizátora. Menší pohyb karosérie pri prejazde po veľkých nerovnostiach sa podarilo dosiahnuť vďaka zmenám v systéme aktívnej regulácie jazdy.
  Kvôli lepšej ovládateľnosti zapracoval tím konštruktérov i na zvýšení pocitu bezpečia a rovnako vylepšil schopnosť vozidla držať stopu pri prejazde zákrutou. Vozidlo tak dostalo do vienka nový silnejší hriadeľ volantu a došlo i k zmene hodnoty sily potrebnej na manipuláciu s volantom v okolí polohy na jazdu priamo vpred.
  Riadenie bolo doplnené funkciou aktívneho návratu volantu do priamej polohy. Táto funkcia zaisťuje, že sa volant do polohy na priamu jazdu vracia prirodzenejšie, a počas jazdy je tak riadenie presnejšie. Súčasťou zostavy riadenia je i nový dynamický tlmič, ktorý zaisťuje, že sa do rúk vodiča prenáša ešte menej vibrácií.

  Lepší dojem vďaka vycibrenejšej charakteristike NVH

  Nový Qashqai má v porovnaní s predchodcom výrazne lepšiu charakteristiku NVH (noise, vibration and harshness – hluk, vibrácie a obťažujúci ruch). Vnútorná časť predných dverí a časť konštrukcie za zadnými podbehmi totiž obsahuje väčšie množstvo zvukovej izolácie, ktorá je zároveň i kvalitnejšia, než bola pôvodná. Konštrukciu predných dverí ešte doplnilo ďalšie tesnenie a došlo i na zosilnenie skiel v zadných oknách. Z pôvodnej hodnoty 3,15 mm sa hrúbka skla zvýšila na 3,85 mm, čo prispeje k väčšiemu komfortu pasažierov na zadných sedadlách.
  Pri všetkých verziách modelu Qashqai sa tak podarilo znížiť prenikanie aerodynamického hluku i hluku od pneumatík do interiéru vozidla. Vylepšenou kalibráciou hnacieho ústrojenstva modelov so vznetovým motorom s objemom 1,6 l sa tiež podarilo lepšie odizolovať interiér vozidla od hluku motora.
  Tichšia kabína znamená pre zákazníkov luxusnejší pocit z jazdy a nižší faktor únavy. V takto odhlučnenej kabíne sa zlepšuje i výkonnosť zvukového systému a zvukový zážitok sa stáva ešte dokonalejším. Lepšie je počuť i telefón v režime Bluetooth. Konštruktéri spoločnosti Nissan túto zmenu číselne vyjadrili ako 5 % zlepšenie zrozumiteľnosti reči pri vzájomnej komunikácii posádky v interiéri vozidla, čo je veľmi významné zlepšenie.

  Silnou stránkou modelu Qashqai bol vždy aerodynamický výkon. Ten prispieva k nízkym prevádzkovým nákladom. I po toľkých zmenách podoby exteriéru si nový model zachoval súčiniteľ odporu vzduchu s hodnotou 0,32, čím sa drží medzi absolútnou špičkou triedy. Technológia, ktorá má na tom tiež svoj podiel, je nový „generátor vírov“. Ten sa stal súčasťou spodnej hrany predného nárazníka vozidla. Ide o súčasť, ktorú je možné bežne vidieť v letectve a kozmonautike. Tieto malé výčnelky na hladkom povrchu nárazníka majú za úlohu segmentovať prúd vzduchu pod vozidlom. Výsledkom je nižší odpor vzduchu i nižší aerodynamický hluk. Spoločnosť Nissan je presvedčená, že v automobilovom priemysle ide o nový druh inovácie, a preto si ju dala patentovať.

  Nové technológie Inteligentnej mobility Nissan vrátane technológie ProPILOT na autonómnu jazdu

  Inteligentná mobilita Nissan je súhrnný názov, ktorý označuje pokročilé technológie, ktorými chce spoločnosť zmeniť spôsob riadenia vozidiel, spôsob ich pohonu a integrácie do spoločnosti. Vo výsledku sa majú stať vozidlá Nissan ešte atraktívnejšie. Cieľom je zaistiť, aby sa vodiči vozidiel Nissan za volantom cítili istejšie, jazdu si viac užívali a boli viac prepojení so sieťou – to všetko pri vyššej bezpečnosti cestnej premávky.

  Už od roku 2007, keď bol model Qashqai prvý raz uvedený na trh, sa spoločnosť Nissan zameriava predovšetkým na spôsob, ako tieto technológie sprístupniť širokej verejnosti. S uvedením nového modelu Qashqai sa tento záväzok posúva na ďalšiu úroveň.
  V 4. štvrťroku HR 2017 spoločnosť Nissan vybaví model Qashqai technológiou ProPILOT. Pôjde o prvú fázu cesty, po ktorej sa automobilka uberá k autonómnej jazde. Ak budú vodiči chcieť, budú môcť všedné prvky života za volantom zautomatizovať, a stanú sa tak slobodnejší.
  Technológia ProPILOT bude ovládať smer jazdy, akceleráciu a brzdenie pri jazde v jednom diaľničnom pruhu pri veľmi hustej premávke a pri veľmi rýchlej jazde po diaľnici. Zakladá sa na týchto troch technológiách: asistent pre jazdu v jednom pruhu (LKA), inteligentný tempomat (ICC), autonómna jazda v dopravnej zápche (TJP). Systém ProPILOT bude pri modeli Qashqai možné intuitívne aktivovať tlačidlom na volante. Systémové údaje sa budú zobrazovať na združenom prístroji, medzi rýchlomerom a otáčkomerom. Podrobnejšie informácie o systéme ProPILOT budú k dispozícii neskôr, pred jeho uvedením do predaja.
  Model Qashqai však obsahuje i iné technológie inteligentnej mobility Nissan. Nový Qashqai je prvýkrát vybavený systémom upozornenia na premávku za vozidlom. Tento systém znižuje riziko zrážky v nízkej rýchlosti pri cúvaní z parkovacieho miesta. Ak sa vodič pokúsi zaradiť spiatočku vtedy, keď je zaznamenané priblíženie sa ďalšieho vozidla do priestoru za vozidlom, systém spustí vizuálnu a zvukovú signalizáciu.
  Čo sa týka technológie inteligentného brzdenia, je súčasťou výbavy modelu Qashqai už od roku 2014. Teraz je však ešte rozšírená o funkciu rozpoznávania chodcov. Vďaka tejto inovatívnej technológii je možné zabrániť zrážke s chodcom, prípadne aspoň zmierniť jej následky. Technológia funguje na princípe súčinnosti predného radaru a kamery. K zmenám došlo i pri systéme sledovania mŕtveho uhla. Systém teraz namiesto údajov z kamery využíva údaje z radaru. Vďaka tomu môže sledovať väčšiu oblasť a dokáže presnejšie určiť predmety, ktoré sa v nej nachádzajú.

  Súčasťou výbavy modelu Qashqai zostáva rozpoznávanie dopravných značiek, systém rozpoznania únavy vodiča, inteligentný parkovací asistent, inteligentný panoramatický kamerový parkovací systém a upozornenie na vybočenie z jazdného pruhu. Kvôli optimálnej výkonnosti vybavili konštruktéri veľa technológií vozidla riadiacimi jednotkami novej generácie.
  Nissan Qashqai je teraz vybavený i technológiou asistencie pri zastavení (SSA). Tá pri vozidlách s manuálnou prevodovkou funguje ako doplnok technológie asistenta rozjazdu do kopca (HSA). Technológia SSA aktivuje brzdy a zaisťuje tak vozidlo v pokojovom stave počas troch minút. Potom sa automaticky aktivuje parkovacia brzda. Technológiu SSA je možné využiť nielen počas stúpania či klesania, ale i na rovine, ak si chce vodič odpočinúť a zložiť nohu z pedála brzdy. Vďaka tomu vzrastá úroveň bezpečnosti, vodič sa cíti istejšie a tiež sa tak veľmi neunavuje. Aktivovanú funkciu signalizuje zelené svetlo na združenom prístroji.

  Rovnako ako model z roku 2014, i nový Qashqai absolvoval bezpečnostné testy Euro NCAP s hodnotením v podobe piatich hviezdičiek.

  Účinné hnacie ústrojenstvo, emisie s hodnotou 99g/km CO2 – najmenej vo svojej triede

  Rad úsporných motorov, ktorými je možné Nissan Qashqai vybaviť, pochádza z predchádzajúcej verzie modelu – na výber je medzi zážihovými i vznetovými variantmi. Prevodovku je možné zvoliť buď manuálnu šesťstupňovú, alebo automatickú s označením CVT XTronic. Vozidlo môže mať poháňané dve alebo všetky štyri kolesá. Ponuka motorov obsahuje i vznetový motor 1.5 s výkonom 110 k, ktorého emisie CO2 majú hodnotu iba 99 g/km a spotreba predstavuje len 3,8 l/100 km.

  Podrobné údaje o všetkých verziách motorov sú uvedené v nasledujúcej tabuľke:

  Motor vznetový 1.5 110k vznetový 1.6 130k vznetový 1.6 130k vznetový 1.6 130k zážihový 1.2 115k zážihový 1.2 115k zážihový 1.6 163k
  Prevodovka manuálna šesťrýchlostná (pohon dvoch kolies) manuálna šesťrýchlostná (pohon dvoch kolies) CVT (pohon dvoch kolies) manuálna šesťrýchlostná (pohon štyroch kolies) manuálna šesťrýchlostná (pohon dvoch kolies) CVT (pohon dvoch kolies) manuálna šesťrýchlostná (pohon dvoch kolies)
  Emisie oxidu uhličitého (g/km) 99 116 122 129 129 129 134
  Kombinovaný cyklus (l/100 km) 3,8 4,4 4,7 4,9 5,6 5,6 5,8

  Údaje zodpovedajú 16",17",18" a 19" diskom kolies Prvky štandardnej výbavy, voliteľné prvky, príslušenstvo

  Každá verzia modelu Qashqai je už v štandarde vybavená šiestimi airbagmi a systémami podpory vodiča, medzi ktoré patrí protiblokovací brzdový systém, elektronické rozdeľovanie brzdnej sily a stabilizácia podvozka. Medzi ďalšie prvky štandardnej výbavy patrí manuálna klimatizácia, systém sledovania tlaku v pneumatikách, digitálne rádio (na väčšine trhov), konektivita Bluetooth, tempomat s obmedzovačom rýchlosti a elektricky nastaviteľné vyhrievané vonkajšie zrkadlá.
  V závislosti od zvolenej úrovne výbavy potom medzi doplnkové prvky patrí i dvojzónová klimatizácia, automatické svetlomety a stierače, sklápacie vonkajšie zrkadlá a dymové sklá. Mnohé z prvkov vyšších úrovní výbavy sú navyše k dispozícii ako voliteľná doplnková výbava i pre nižšie úrovne. Medzi také dodatočné prvky patrí napríklad panoramatické strešné okno po celej dĺžke strechy s jednodotykovo ovládaným tienidlom, ozdobné kryty exteriéru a ozdobné bočné rámy. Medzi originálne príslušenstvo Nissan patrí deliaca priehradka na prepravu psov, strešné lyžiny a pevné ťažné zariadenie s elektroinštaláciou.

  Úrovne výbavy sa pri novom modeli Qashqai líšia v závislosti od konkrétneho európskeho trhu. Presné a podrobné údaje vám teda povie zástupca miestneho oddelenia pre komunikáciu značky Nissan.

  Zdroj: Nissan Newsroom Slovensko, 29/06/2017; TS: IČ: 426192046

  ______________________________________________________________________________________________

  Súvisiaci článok:


  Ceny nového Nissanu Qashqai na slovenskom trhu

 • Najpredávanejší crossover v Európe - Nissan Qashqai - prešiel rozsiahlymi zmenami
 • Inovovaný dizajn, vyššia kvalita interiéru, ešte lepšie jazdné vlastnosti a balík nových, inovatívnych technológií
 • Nová úroveň výbavy Tekna+ predstavuje Qashqai vo vrcholnej forme
 • Inteligentné núdzové brzdenie s rozpoznávaním chodcov a systém upozornenia na premávku za vozidlom – technológie Inteligentnej mobility Nissan, ktorými sme vozidlo vylepšili
 • Akčné ceny v Slovenskej republike začínajú od 17 550 €
 • Nissan Qashqai - najpredávanejší crossover v Európe - prešiel kompletnou modernizáciou, zdôrazňujúcou jeho jedinečný charakter. Zmeny sa týkajú štyroch oblastí a zahŕňajú moderný dizajn exteriéru, vyššiu kvalitu interiéru, vylepšené jazdné vlastnosti a pridanie nových technológií Inteligentnej mobility Nissan. Vozidlo tak zákazníkom ponúka väčšie pohodlie, istotu a spoľahlivosť. Rozšíril sa taktiež počet stupňov výbav. Najvyššia výbava Tekna+ stanovuje novú úroveň luxusu v segmente kompaktných luxusných crossoverov.

  Pri svojom debute v roku 2007 bol Qashqai skutočným priekopníkom. Vďaka množstvu vylepšení, ktoré nie sú viditeľné voľným okom, sa ovládanie a jazdné vlastnosti nového Nissanu Qashqai posunuli na ešte vyššiu úroveň. Všetky modely na slovenskom trhu budú vybavené nezávislým zavesením zadnej nápravy typu Multilink.

  Nový Qashqai zachováva už existujúcu ponuku motorov. Zákazníci majú na výber z dvoch zážihových motorov: 1.2 DIG-T 115 k a 1.6 DIG-T 163 k a dvoch vznetových: 1.5 dCi 110 k a 1.6 dCi 130 k; šesťstupňovou manuálnou prevodovkou alebo automatickou prevodovku Xtronic a dva typy pohonu – prednej nápravy alebo 4x4. Naftový motor 1.5 dCi ponúka v danej triede špičkovú hodnotu emisií CO2 (99 g / km) a spotrebu paliva (3,8 l / 100 km).

  Nový Qashqai má päť úrovní výbav: Visia, Acenta, N-CONNECTA, Tekna a najvyššiu Tekna +, ktorá je pre daný model novinkou.

  Základná výbava Visia obsahuje 6 airbagov, asistent rozjazdu do kopce s funkciou Auto-Hold (verzia s manuálnou prevodovkou), tempomat a obmedzovač rýchlosti, LED svetlomety na denné svietenie, elektricky ovládané okná, elektricky nastaviteľné a vyhrievané vonkajšie spätné zrkadlá, manuálnu klimatizáciu, audio systém so 4 reproduktormi, USB a Bluetooth. Cena v tejto verzií začína od 17 550 €.

  Výbava Acenta zahŕňa dvojzónovú automatickú klimatizáciu, elektricky sklopné vonkajšie spätné zrkadlá, predné hmlové svetlá, audio systém so 6 reproduktormi a 17" disky kolies z ľahkých zliatin. V tejto výbave je nový Nissan Qashqai k dispozícii od 19 680 €.

  Vo verzií N-Connecta, ktorá začína od 22 500 €, má nový Nissan Qashqai nad rámec výbavy Acenta, predné a zadné parkovacie senzory, inteligentný panoramatický kamerový parkovací systém, inteligentný kľúč, bezpečnostné systémy Safety Pack, 18" disky kolies z ľahkých zliatin, strešné lyžiny, systém NissanConnect s anténou v tvare žraločej plutvy a úplne nové dizajnové predné sedadlá.

  Tekna prináša v štandarde 19" disky kolies z ľahkých zliatin, LED predné svetlomety so systémom adaptívneho osvetlenia, bezpečnostný balík Safety Shield Plus (Inteligentný parkovací asistent, Inteligentný systém upozornenia na premávku za vozidlom, Inteligentné rozpoznávanie únavy vodiča počas jazdy, Inteligentný systém sledovania mŕtveho uhla), vyhrávané predné sedadlá a predné dizajnové sedadlá čiastočne čalúnené kožou (sedadlo vodiča elektricky nastaviteľné). Za Nissan Qashqai vo výbave Tekna s benzínovým motorom 1.2 DIG-T 115 k zaplatíte 25 200 €.

  Spolu s modernizáciou modelu bola predstavená nová, nevyššia úroveň výbavy, ktorá splní očakávania aj tých najnáročnejších zákazníkov - Tekna+. Obe predné sedadlá a zadné sedadlá sú čalúnené najkvalitnejšou kožou Nappa (v čiernej alebo slivkovo-modrej farbe) s elegantným 3D prešívaním. Predné sedadlá sú elektricky nastaviteľné a navyše sedadlo vodiča je vybavené pamäťovou funkciou. Novinkou je taktiež luxusný audio systém BOSE s 8 reproduktormi, ktoré poskytujú najvyššiu kvalitu zvuku. Charakteristickou črtou tejto verzie sú vonkajšie spätné zrkadlá v matnom striebornom prevedení. Súčasťou výbavy Tekna+ je taktiež presklená panoramatická strecha. Cena modelu v tejto výbave začína od 27 900 €.

  Niektoré z prvkov výbavy vyšších verzií sú k dispozícií ako voliteľné za príplatok v nižších úrovniach. Nový Nissan Qashqai je k dispozícií v 11 farbách exteriéru, vrátane dvoch nových: modrá Vivid a hnedá Chestnut.
  Nový Qashqai bude i naďalej vyrábaný v závode Nissan v Sunderlande vo Veľkej Británii, ktorý je jedným z najmodernejších a najefektívnejších automobilových závodov v Európe.

  Autorizovaní predajci značky Nissanu v Slovenskej republike už začali prijímať objednávky na nový Nissan Qashqai. Prvé vozidlá prídu na predajne do konca júla.

  Zdroj: Nissan Newsroom Slovensko, 20/07/2017; TS: IČ: 426197527

  ______________________________________________________________________________________________

  Spoločnosť Nissan Nissan má v Európe jedno z najväčších zastúpení medzi všetkými zámorskými automobilkami. Konštruktérskej práci, výskumu, vývoju, výrobe, logistike a predajnej a marketingovej činnosti sa tu venuje viac než 17 000 zamestnancov. Výrobné linky závodov spoločnosti Nissan vo Veľkej Británii, Španielsku a Rusku vlani vyrobili viac ako 660 000 vozidiel vrátane oceňovaných crossoverov, úžitkových vozidiel a tiež Nissanu LEAF, najpopulárnejšieho elektromobilu sveta. Spoločnosť Nissan si nedávno predstavenou víziou Inteligentnej mobility kladie za cieľ dosiahnuť nulové emisie a nulový počet nehôd so smrteľnými následkami. Toto komplexné poňatie má slúžiť ako inšpirácia pre portfólio výrobkov i technológií a určovať štýl rozhodovania o tom, ako majú byť automobily poháňané, ovládané a aké bude ich miesto vo fungovaní spoločnosti. Spoločnosť Nissan má všetky predpoklady stať sa najžiadanejšou ázijskou značkou v Európe.

    

  [ Späť na automobily osobné | Zoznam sekcií ]