Vitajte na AGENTÚRA AUTO DATA, spol. s r.o.
rss správy | rss magazín | aad.sk | shop.aad.sk | ocenit.eu | download.aad.sk
AGENTURA AUTO DATA, spol. s r.o. eShop

Partneri

magazín
výstavy: Ford na autosalóne vo Frankfurte 2017  Vytlačiť stránku
redaktor: p.purdeš, 12.09.2017;

Spoločnosť Ford predstavila európskej verejnosti výkonnejší nový športový automobil Ford Mustang, športové úžitkové vozidlo (SUV) EcoSport s lepšími jazdnými vlastnosťami a luxusnejší mikrobus Tourneo Custom. Vozidlá sa predstavili v premiére na Medzinárodnom autosalóne v nemeckom Frankfurte nad Mohanom 2017.

K novým modelom Mustang, EcoSport a Tourneo Custom sa pridal aj nový pickup Ranger Black Edition (limitovaný len na 2 500 kusov), ktorý je taktiež vystavovaný po prvý raz.

Spoločnosť Ford predstavuje vo Frankfurte ukážku rozmanitosti svojej európskej ponuky modelov, od úplne novej verzie Fordu Fiesta – z ktorého sa za štyri desaťročia vyrobilo vo svete približne 18 miliónov kusov – až po exkluzívny Ford GT – ktorého potvrdená výroba v priebehu štyroch rokov bola limitovaná len na 1 000 vozidiel a teraz sa predstavuje v nedávno uvedenej špecifikácii edície ’67 Heritage.

„Rozsah sortimentu našich produktov umožňuje spoločnosti Ford demokratizovať inovácie a dômyselné technológie – prinášať ich majiteľom každého typu vozidla. Náš výskum ovládacích prvkov a displejov pre superšportový automobil Ford GT mal vplyv na 12-palcový digitálny displej v našom novom modeli Ford Mustang ako aj na ergonomické rozloženie ovládacích prvkov v novom EcoSporte,“ uviedol Steven Armstrong, viceprezident skupiny a prezident spoločnosti Ford Motor Company pre Európu, Blízky východ a Áziu.

Nemecko je významným výskumným, dizajnovým a výrobným centrom spoločnosti Ford. Základný kameň jej výrobného zariadenia v nemeckom Kolíne nad Rýnom – kde sa dnes vyrába úplne nová Fiesta – bol položený v roku 1930. Kolín je tiež domovom Dizajnového centra a Centra pre vývoj produktov spoločnosti Ford.

Výrobné zariadenie spoločnosti Ford v nemeckom meste Saarlouis – kde sa montujú modely Focus, C-MAX a Grand C-MAX – minulý rok vyrobilo svoje 14-miliónte vozidlo. Jediné Centrum pre výskum a inovácie, ktoré má automobilka mimo územia USA, sídli v nemeckom Aachene.

Nepochybne Mustang
Elegantnejší, rýchlejší a technologicky vyspelejší nový Ford Mustang pre Európu má športovejší vzhľad, prepracovanejší motor, vylepšené zavesenie kolies a pokročilé asistenčné funkcie. Od začiatku roku 2015, keď sa toto kultové vozidlo začalo po prvý raz vo svojej viac ako 50-ročnej histórii predávať v Európe, predala spoločnosť Ford na starom kontinente takmer 30 000 kusov.

Výkonný Mustang s okamžite rozpoznateľným profilom má teraz nižší profil kapoty a dravší výraz prednej časti. Dramatický dizajn zadnej časti Mustangu umocňuje prerobený nárazník a difúzor.

Ford Mustang

Vzrušujúci výkon modelu Mustang a potešenie z jazdy, ktoré prináša, umocňuje 5,0-litrový motor V8, ktorý po vývojovom zdokonalení spoločnosťou Ford dodáva očakávaný výkon 450 k. Tento agregát, ako aj 2,3-litrový motor EcoBoost s výkonom 290 k, je spojený s pokročilou novou 10-stupňovou automatickou prevodovkou, ktorá využíva systém adaptívneho radenia prevodových stupňov v reálnom čase, vďaka čomu sa znižuje spotreba paliva* a zvyšuje sa zrýchlenie vozidla.

„Zvyčajne, keď preraďujete, vzdávate sa času,“ hovorí Matthias Tonn, hlavný konštruktér programu Mustang v spoločnosti Ford of Europe. „Nová 10-stupňová prevodovka zaisťuje, že motor v modeli Mustang pri preraďovaní nahor dodáva maximálny výkon i krútiaci moment, čo zabezpečuje rýchlejšiu akceleráciu a plynulý výkon. Očakávame, že výsledkom bude Ford Mustang s doposiaľ najvyšším zrýchlením, aký sme kedy vyrobili.“

Nový voliteľný systém tlmenia MagneRide dokáže bleskovo reagovať na meniaci sa stav vozovky. Dva nové voliteľné režimy jazdy – pretekársky režim „Drag Strip“ a nastaviteľný vlastný režim „My Mode“ – rozširujú doterajšiu ponuku jazdných režimov, do ktorej patril režim „Normal“ (bežná jazda), „Sport“ (športová jazda), „Track“ (jazda na trati) a „Snow/Wet“ (jazda na snehu alebo mokrej vozovke). Technológia výfuku s aktívnym ventilom obsahuje inovatívny režim „Good Neighbour“ („Dobrý sused“), ktorý umožňuje automaticky obmedzovať výstupný hluk výfuku, a nerušiť tak susedov. Spoločnosť Ford očakáva, že pri aktívnom režime „Drag Strip“ bude nový Mustang s 5,0-litrovým motorom V8 najvyššie akcelerujúcim modelom, aký kedy vyrobila: očakávané zrýchlenie 0 – 97 km/h dosiahne za menej než štyri sekundy – čo je čas, ktorý bol kedysi doménou len tých najexotickejších superšportových automobilov.

K asistenčným technológiám nového Mustangu patrí prednárazový bezpečnostný systém s detekciou chodcov, adaptívny tempomat, systém upozornenia na dodržiavanie vzdialenosti, upozornenie na nežiaduce vybočenie z jazdného pruhu a asistent pre udržanie vozidla v jazdnom pruhu. V ponuke je aj nastaviteľný 12-palcový digitálny displej združeného prístroja LCD. Komunikačno-zábavný systém SYNC 3 od spoločnosti Ford – kompatibilný so systémami Apple CarPlay a Android Auto™ – je možné ovládať prirodzenými hlasovými príkazmi alebo pohybom palca a ukazováka na centrálnej osempalcovej dotykovej obrazovke.

Pohodlnejší EcoSport s lepšími jazdnými vlastnosťami
Nové kompaktné SUV Ford EcoSport prináša vyššiu mieru všestrannosti, vylepšené jazdné vlastnosti, kultivovanejší štýl a dômyselnejšie technológie. Od roku 2014, keď bol model po prvý raz uvedený na európsky trh, predala spoločnosť Ford v tomto regióne 150 000 vozidiel EcoSport.

Nové SUV po prvý raz ponúka inteligentný pohon všetkých kolies (AWD) od spoločnosti Ford, ktorý zabezpečuje lepšiu trakciu na cestných komunikáciách aj v teréne, spolu s vyspelým novým 1,5-litrovým vznetovým motorom EcoBlue, ktorý dodáva až 125 k výkonu a produkuje optimalizovanú hladinu emisií CO2. V ponuke bude aj mnohonásobne ocenený 1,0-litrový zážihový motor EcoBoost z autorskej dielne spoločnosti Ford, a to v troch verziách výkonu, až po 140 k.

Ford EcoSport

Dynamický, robustný a kultivovaný štýl karosérie nového modelu EcoSport, v ktorom sa odráža dizajn modelu Kuga strednej triedy a veľkého SUV Edge, je v ponuke v 12 výrazných farbách. Možnosti osobného prispôsobenia sa rozšírili a teraz k nim patria aj kontrastné farby strechy, ktorej lakovanie prechádza až k okenným stĺpikom, hornému rámu dverí, zadnému strešnému spojleru a vonkajším spätným zrkadlám.

Luxusný interiér nového modelu EcoSport orientovaný na používateľa obsahuje ovládacie prvky s jednoduchšou obsluhou a mäkké materiály príjemné na dotyk, ako aj otočnú osempalcovú farebnú dotykovú obrazovku uprostred. Nová séria vozidiel EcoSport bude prvý raz obsahovať aj nový športový variant EcoSport ST-Line, ktorého unikátny štýl exteriéru aj interiéru je inšpirovaný vozidlami športovej divízie Ford Performance.

V rámci sortimentu dômyselných asistenčných technológií a komfortných funkcií nového modelu EcoSport je po prvý raz v ponuke tempomat s nastaviteľným obmedzovačom a zadná kamera. V ponuke sú aj automatické svetlomety a stierače čelného skla s dažďovým senzorom, rovnako ako aj informačný systém o slepom uhle (BLIS) od spoločnosti Ford, ktorý upozorňuje vodiča na vozidlá približujúce sa zboku, nový 4,2-palcový digitálny združený displej, vonkajšie spätné zrkadlá s elektrickým sklápaním a funkciou vyhrievania, systém konektivity SYNC 3 a nový exkluzívny audiosystém B&O PLAY, ktorý je špeciálne kalibrovaný pre model EcoSport.

„Zlepšili sme kvalitu, technológie a univerzálnosť nového Fordu EcoSport, vďaka čomu prináša vyššiu spoľahlivosť a pocit kontroly, ktorý vodiči vozidiel SUV požadujú,“ uviedol Gary Boes, riaditeľ modelového portfólia automobilov triedy B pre svetový trh v spoločnosti Ford Motor Company. „Vodiči sa budú za volantom cítiť bezpečnejšie a sebaistejšie než doposiaľ.“

Mimoriadne všestranný mikrobus Tourneo Custom
Nový mikrobus Tourneo Custom ponúka prvotriednu úroveň cestovania až pre deväť osôb. Má nový dizajn exteriéru prednej časti, ktorý má rovnakú dizajnovú DNA ako najnovšie osobné automobily značky Ford. Nový Tourneo Custom je jediným vozidlom vo svojom segmente, ktoré ponúka šesť samostatných zadných sedadiel s možnosťou usporiadať dva zadné rady do konferenčného formátu, čo poskytuje cestujúcim vynikajúci prístup a lepšiu vzájomnú interakciu, alebo do dvoch radov po tri sedadlá otočené v smere jazdy.

Cestujúci na zadných sedadlách majú k dispozícii aj efektívnejší klimatizačný systém, šesť konektorov USB a audiosystém so sústavou 10 reproduktorov. Kvalitu použitých materiálov zvyšujú hrubé tkaniny z priadze a koža s jemnou zrnitosťou. Vodiči ocenia lepšiu konektivitu v podobe systému SYNC 3 od spoločnosti Ford s osempalcovou dotykovou obrazovkou.

„V novom modeli Tourneo Custom má každý cestujúci to najlepšie sedadlo,“ uviedol Pete Reyes, riaditeľ modelového portfólia spoločnosti Ford of Europe. „Tento univerzálny mikrobus prešiel kompletnou transformáciou a v jeho štýlovom interiéri sa spája komfort a kvalita luxusného automobilu s vynikajúcou úrovňou priestrannosti a praktickosti.“

Nový Tourneo Custom je jediným vozidlom vo svojom segmente, ktoré ponúka inteligentný obmedzovač rýchlosti. Okrem toho nový model ponúka aj systém BLIS s upozornením na okolitú premávku. Tieto nové funkcie rozširujú komplexnú súpravu technológií, ktoré Tourneo Custom už obsahuje; patrí k nim prednárazový bezpečnostný systém s funkciou detekcie chodcov, výstražný systém pre udržanie vozidla v jazdnom pruhu, stabilizačný systém na ochranu pred bočným vetrom a adaptívny tempomat.

Ford Turneo Custom

Špičkový 2,0-litrový vznetový motor Ford EcoBlue vyvinie výkon až 170 k a súčasne prináša významné výhody v oblasti prevádzkových nákladov a výkonu. Šesťstupňová automatická prevodovka SelectShift sa vyznačuje plynulým preraďovaním a citlivou odozvou, kým systém pneumatického odpruženia zadnej nápravy, ktorý je unikátom v segmente, zabezpečuje pružnú a vyrovnanú jazdu v širokom rozsahu zaťaženia.

Luxusný balík výbavy Titanium X obsahuje kožené obloženie, systém SYNC 3 so satelitnou navigáciou a zadnou kamerou a xenónové svetlomety s vysokou svietivosťou (HID) v rámci štandardnej výbavy. V ponuke je aj dynamická séria Sport – ktorá ponúka motor s výkonom 170 k, kompletnú súpravu pre karosériu s dvojitými pruhmi na kapote a jedinečnými 17-palcovými diskami kolies z ľahkých zliatin, a polokožené čalúnenie interiéru.

Exkluzívny Ranger Black Edition
Nový Ranger Black Edition, limitovaný len na 2 500 exemplárov, predstavuje osobitú novú verziu najpredávanejšieho pickupu v Európe a prichádza s nápadným farebným vzhľadom. Model edície Black Edition vychádza z obľúbenej série Limited a má odchrómovanú karosériu absolútne čiernej farby s čiernou povrchovou úpravou mriežky chladiča, zliatinových diskov kolies, športovej lišty a ozdobných prvkov exteriéru.

Ranger Black Edition je v ponuke iba vo verzii karosérie s dvojitou kabínou a k špecifikácii jeho štandardného vybavenia patrí satelitná navigácia, predné parkovacie senzory a zadná kamera. K tomu, samozrejme, obsahuje aj všetky funkcie série Limited, ako je multimediálny systém Ford SYNC 3 s osempalcovou dotykovou obrazovkou, dvojzónová elektronická klimatizácia, kožené obloženie sedadiel a elektrické sklápacie spätné zrkadlá s funkciou vyhrievania.

Pocta víťazstvu v Le Mans
Začiatkom tohto roka predstavila spoločnosť Ford exkluzívnu edíciu Ford GT ’67 Heritage na počesť pretekárskeho automobilu GT40 Mark IV, ktorý v roku 1967 priviedli k víťazstvu na pretekoch Le Mans piloti Dan Gurney a A. J. Foyt.

Edícia Ford GT ’67 Heritage prináša exteriér s lesklou úpravou v červenom odtieni Race Red s bielymi pruhmi a súpravou z exponovaného uhlíka. Vozidlo sa pýši grafikou čísla 1 na kapote a dverách v kruhu bielej farby Frozen White a 20-palcovými diskami kolies z hliníkovej zliatiny kovanými z jedného kusu so strieborno-saténovým priesvitným lakom a čiernymi maticami. Vzhľad dopĺňajú červené brzdové strmene a strieborné kryty vonkajších spätných zrkadiel.

Interiér prináša novú koženú úpravu sedadiel z uhlíkových vlákien s červeným prešívaním, ktoré prechádza až na volant. Popruhy bezpečnostných pásov sú teraz červené a radiace páčky na volante sú eloxované sivou farbou. Každý exemplár obsahuje unikátnu identifikačnú tabuľku série, exponované matné prahy dverí z uhlíkových vlákien, kryty vetrania a stredovú konzolu.

Motor V6 EcoBoost s objemom 3,5 litra v modeli Ford GT má hodnotenie SAE na úrovni 647 k výkonu a 745 Nm krútiaceho momentu podľa americkej špecifikácie. S najvyššou rýchlosťou 347 km/h je Ford GT najrýchlejším sériovo vyrábaným vozidlom značky Ford, aké kedy jazdilo na trati.

Úplne nová Fiesta
Úplne nová Fiesta je technologicky najvyspelejší malý automobil, aký sa predáva v Európe. Ponúka dômyselné asistenčné technológie pre vodiča, ako je napríklad funkcia detekcie chodcov, ktorá po prvý raz dokáže zabrániť zrážkam v tme, alebo prvý aktívny parkovací asistent od spoločnosti Ford, ktorý dokáže aplikovať zásahy brzdového systému, a zabrániť tak nárazom pri nízkych rýchlostiach počas parkovania bez používania rúk.

K prvkom konektivity patrí exkluzívny audiosystém B&O PLAY, komunikačno-zábavný systém SYNC 3 od spoločnosti Ford a dotykové obrazovky inšpirované tabletmi s uhlopriečkou až osem palcov. Úplne nová Fiesta prichádza so štýlovým novým exteriérom a revolučným interiérom s väčšími možnosťami osobného prispôsobenia než doposiaľ; ako prvá Fiesta ponúka otvárateľnú panoramatickú presklenú strechu po celej dĺžke kabíny a atraktívny charakter, ktorý prináša ešte väčšie potešenie z jazdy.

Kompletnú zostavu úplne nových modelov Fiesta tvorí štýlová Fiesta Titanium, Fiesta ST-Line inšpirovaná športovou divíziou Ford Performance, luxusná Fiesta Vignale a napokon Fiesta Trend. Na budúci rok sa začne predávať aj crossover Fiesta Active – prvý z novej série vozidiel Active, ktoré budú prichádzať na trh v nadchádzajúcich rokoch – a úplne nová Fiesta ST s výkonom 200 k.

Ford Performance a športová séria ST-Line
Sériu športových modelov ST-Line, inšpirovaných divíziou výkonných športových automobilov Ford Performance, teraz tvoria modely EcoSport ST-Line, Edge ST-Line, Fiesta ST-Line, Focus ST-Line, Kuga ST-Line, Mondeo ST-Line a S-MAX ST-Line – ktoré sú vystavené na autosalóne vo Frankfurte počas dní vyhradených pre verejnosť. Modely Ford ST-Line prinášajú odvážny štýl a športovo vyladenú dynamiku spolu s výkonnými a úspornými motormi – zážihovými EcoBoost a vznetovými EcoBlue a TDCi.

Vo Frankfurte budú v dňoch určených pre verejnosť vystavené aj modely Ford Performance Focus ST a Focus RS a tiež kompaktný, no pritom priestranný päťdverový hatchback KA+.

Zdroj: Summit Motors Slovakia, spol. s r.o.

  

[ Späť na výstavy | Zoznam sekcií ]