Vitajte na AGENTÚRA AUTO DATA, spol. s r.o.
rss správy | rss magazín | aad.sk | shop.aad.sk | ocenit.eu | download.aad.sk
AGENTURA AUTO DATA, spol. s r.o. eShop

Partneri

Sociálne siete
 

magazín
prezentácie noviniek: Kia Stinger, Stonic a Optima SW PHEV (10/2017)  Vytlačiť stránku
redaktor: v.neumann, 09.10.2017;

Dostali sme pozvanie od Kia Motors Slovensko na prezentáciu nových modelov Stinger, Stonic a Optima SW PHEV. Event sa odohrával v krásnom, novo zrekonštruovanom zámockom hoteli Galicia Nueva v Halíči a na letisku Boľkovce, kde sa konali testovacie jazdy novučičkého Stingera. V nasledujúcich riadkoch Vám v krátkosti priblížim informácie a dojmy zo spomínaných vozidiel.

STINGER

Tento fastback si plným právom zaslúži prívlastok „vlajková loď“ od Kie. Mal som možnosť vyskúšať si dieselový motor 2,2 CRDi s výkonom 147 kW (200 k), ako aj najsilnejšiu motorizáciu, akú doposiaľ Kia predstavila a to 3,3 T-GDi s výkonom až 272 kW (370 k) a V6 motorom. V ponuke bude ešte aj 2,0 T-GDi s výkonom 190 kW (255 k). Všetky motorizácie prichádzajú s novinkou u Kii, a to 8-stupňovou automatickou prevodovkou. Priznávam sa, že som veľmi milo prekvapený z tohto „žihadla“. Uchvátil ma nielen dizajnovo, keďže vyzerá športovo, ale zároveň si dovolím povedať, že má v sebe aj dávku vznešenosti. Priestrannosť auta je taktiež veľmi dobrá a to, ako u vodiča, spolujazdca, tak aj na zadných sedadlách. Tento Kórejčan napreduje aj v dizajne interiéru, kde je vidieť veľa nových, moderných, najmä guľatých prvkov. Čo sa týka jazdných vlastností Stingera, tak autu nemám čo vytknúť, je dynamické, stabilné, ľahko ovládateľné. Cena za tohto krásavca sa bude pohybovať niekde medzi 40 900 € za základnú verziu, až po cca. 60 000 € za najsilnejšiu verziu.

zväčšiť obrázok zväčšiť obrázok zväčšiť obrázok zväčšiť obrázok
zväčšiť obrázok zväčšiť obrázok zväčšiť obrázok zväčšiť obrázok

Celkový dojem mám veľmi dobrý. Kia môže byť na svoj nový prírastok patrične hrdá a sám som zvedavý, ako sa podarí presadiť Kii Stinger v tvrdej konkurencii.

STONIC

Ďalšou novinkou kórejskej automobilky je model Stonic. Tento mestský crossover je veľmi hravý a pohodlný. Mal som možnosť si vyskúšať motorizáciu 1,4 MPI s výkonom 74 kW (100 k). Ďalej by sa na slovenskom trhu mali predstaviť 1,0 T-GDi s výkonom 88 kW (120 k), 1,2 MPI s výkonom 62 kW (84 k) a dieselová 1,6 CRDi s výkonom 81 kW (110 k).
Moje pocity z jazdy boli zmiešané. Ako som už spomínal auto je hravé, ľahko ovládateľné a je z neho veľmi dobrý výhľad. Osobne mi ale prekážal výkon spomínanej verzie, ktorá je podľa môjho názoru vyslovene na kľudnú jazdu v meste. Nemôžete očakávať žiadne dynamické predbiehanie a podobne. Podobné to bude asi aj pri slabšej motorizácii 1,2 MPI. O niečo zaujímavejšiu jazdu môžeme očakávať s motormi 1,0 T-GDi a 1,6 CRDi, s ktorými sa tento malý fešák určite cíti lepšie.
Cena by mala začínať okolo 14 000 €.

zväčšiť obrázok zväčšiť obrázok zväčšiť obrázok zväčšiť obrázok

V konečnom dôsledku, je Stonic ideálny „parťák“ do mesta na krátke a pohodlné presuny z bodu „A“ do bodu „B“.

OPTIMA SW PHEV

Keďže sa Kia rozhodla ísť pri Stingeri športovou a dynamickou cestou, tak práve Optima PHEV by sa mohla zapáčiť pohodlnejšiemu a hlavne ekonomicky uvažujúcemu zákazníkovi. Máme tu kombináciu pohodlnej jazdy na dlhšiu trať aj do mesta, pri skvelej spotrebe, samozrejme sa jedná o Plug-in Hybrid (hybridný pohon s možnosťou dobíjania zo zásuvky). Keďže samotná Optima nie je žiadnou novinkou na trhu, tak sa tu nebudem o nej moc rozpisovať. Dôležité je, že sa vám tento krásny sportwagon odmení slušným priestranstvom, pohodlnou jazdou a hlavne vám ušetrí financie vďaka hybridnému motoru.

zväčšiť obrázok zväčšiť obrázok zväčšiť obrázok zväčšiť obrázok

Záverečné hodnotenie prezentácie nových vozidiel od automobilky Kia je nadmerná spokojnosť, aspoň za mňa si to dovolím povedať. Stinger dokonca predčil moje očakávania a tak vo všetkých troch prípadoch bude Kia určite silný konkurent vo svojich triedach.

Text: Vlado Neumann
Foto: autor, Kia

  

[ Späť na prezentácie noviniek | Zoznam sekcií ]