Vitajte na AGENTÚRA AUTO DATA, spol. s r.o.
rss správy | rss magazín | aad.sk | shop.aad.sk | ocenit.eu | download.aad.sk
AGENTURA AUTO DATA, spol. s r.o. eShop

Partneri

Sociálne siete
 

magazín
automobily osobné: Ford predstavuje nový Ford Mustang pre Európu  Vytlačiť stránku
redaktor: p.purdeš, 26.1.2018;

Spoločnosť Ford predstavila nový model Mustang pre Európu. Tento kultový športový automobil prináša elegantný nový štýl, sofistikovanú modernizáciu motora a zavesenia kolies, pokročilé asistenčné technológie a viac možností osobného prispôsobenia.

Výkonný Mustang s okamžite rozpoznateľným profilom má teraz elegantnejší a športovejší vzhľad, zdokonalený technológiou osvetlenia LED, a ponúka na výber 11 výrazných farieb karosérie a nových diskov kolies z ľahkých zliatin. Očakáva sa, že nový Mustang bude mať historicky najvyššie zrýchlenie, pričom modernizovaný 5,0-litrový motor V8, ktorý dodáva očakávaný výkon 450 k, je spojený s novou 10-stupňovou automatickou prevodovkou od spoločnosti Ford.

Model Mustang s atraktívnym charakterom, ktorý prináša potešenie z jazdy, je vyladený pre európskych vodičov s ohľadom na ich očakávania a optimalizovaný v podobe dômyselného nového nastaviteľného zavesenia kolies MagneRide a funkcie voliteľných jazdných režimov Drive Modes, ktorá obsahuje aj nastaviteľný vlastný režim „My Mode“. Nová technológia výfuku s aktívnym ventilom dokonca prináša inovatívny režim „Good Neighbour“ („Dobrý sused“), ktorý je vhodný pre jazdu v skorých ranných alebo neskorých nočných hodinách.

Pokročilé asistenčné technológie v modeli Mustang, ku ktorým patrí napríklad prednárazový bezpečnostný systém s funkciou detekcie chodcov či asistent pre udržanie vozidla v jazdnom pruhu, dodávajú vodičovi väčší pokoj, a prinášajú mu tak príjemnejší zážitok z jazdy. Moderný a luxusný interiér obsahuje mäkké materiály príjemné na dotyk a 12-palcový digitálny združený displej, ktorý zaisťuje cestujúcim vynikajúci zážitok.

„Nadšenie Európy pre Mustang sa ukázalo byť ešte väčšie, než sme si mysleli – na uliciach starého kontinentu jazdí už takmer 30 000 týchto kultových automobilov,“ uviedol Steven Armstrong, viceprezident skupiny a prezident spoločnosti Ford Motor Company pre Európu, Blízky východ a Áziu. „Na cestách je len veľmi málo vozidiel, ktoré dokážu priniesť takéto spojenie tradície, štýlu a výkonu takej širokej verejnosti. Nový Ford Mustang prichádza s doposiaľ najatraktívnejšou ponukou.“Nepochybne Mustang
Exteriér nového modelu Ford Mustang má elegantnejší a športovejší vzhľad, no súčasne si zachováva okamžite rozpoznateľný charakter, ktorý nadobudol postupným vylepšovaním v priebehu svojej viac ako 50-ročnej existencie. Profil kapoty je teraz nižší a má integrované vetracie otvory, ktoré v spojení so spodnou mriežkou chladiča v prepracovanej úprave dodávajú Mustangu ostrejší a dravší výraz a zároveň zlepšujú aerodynamiku.

Dramatický dizajn zadnej časti Mustangu umocňuje aj prerobený nárazník a difúzor, kde sa nachádzajú štandardné štyri koncovky výfuku pre model s 5,0-litrovým motorom V8, ktoré podávajú svedectvo o dostupnom výkone vozidla. Okrem toho je Mustang v rámci voliteľnej výbavy v ponuke aj s novým spojlerom na dverách batožinového priestoru, ktorý mu dodáva ešte športovejší profil.

Jasné a energeticky úsporné svetlomety modelu Mustang, ako aj svetlá na denné svietenie, smerové svetlá a kultové koncové svetlá tvorené tromi trojrozmernými svetelnými pruhmi majú odteraz všetky technológiu LED, ktorá je súčasťou štandardnej výbavy všetkých modelov Mustang v Európe, pričom v ponuke sú aj hmlové svetlá LED. Obruby predných svetlometov majú taktiež nový dizajn, ktorý odráža lichobežníkovitý tvar hornej mriežky chladiča.

Vďaka širšej ponuke možností osobného prispôsobenia sa budú môcť majitelia vozidiel Mustang v Európe ešte výraznejšie odlíšiť od ostatných. V ponuke sú tri nové, výrazné, dynamické farby metalízy – modrá Kona Blue, oranžová Orange Fury a tmavočervená Royal Crimson. Nové 19-palcové kované disky kolies z ľahkých zliatin sú v ponuke s rôznymi druhmi povrchovej úpravy, ako je napríklad niklová úprava, ebenová čierna či leštený hliník, pričom každá z nich má jedinečný charakter.

Interiér nového Mustangu má ešte luxusnejší vzhľad. Na obloženie dverí sa použili mäkké materiály príjemné na dotyk a kľučky dverí majú hliníkovú povrchovú úpravu. Stredová konzola má nový, ručne prešívaný mäkký poťah, ukončený ozdobným prešívaním v kontrastnej farbe, ktoré umocňuje pocit dynamiky a luxusu. Lemovanie prístrojového panela je v ponuke v štyroch nových hliníkových povrchových úpravách.

V celom rade modelov Mustang je v ponuke aj balík pre interiér v uhlíkovej športovej úprave Carbon Sport, ktorého súčasťou sú výplne dverí a sedadiel z materiálu Alcantara a k tomu obruba prístrojového panela a hlavica radiacej páky z uhlíkových vlákien. Na zabezpečenie maximálnej miery pohodlia sú v celom modelovom rade prvý raz v ponuke aj kožou potiahnuté sedadlá s funkciou vyhrievania a chladenia a tiež vyhrievaný volant. Zákazníci, ktorí si zvolia možnosť kožených pretekárskych sedadiel Recaro, majú odteraz na výber tri farby poťahu: červenú Show Stopper Red, modrú Midnight Blue a čiernu Ebony.Maximálny výkon
Vzrušujúci výkon a potešenie z jazdy sú jadrom DNA modelu Mustang od samého začiatku, teda od roku 1964, keď bol uvedený na trh prvý model. Vďaka novej hnacej sústave, podvozku a technologickým vylepšeniam prináša nový Mustang doposiaľ najvďačnejší zážitok z jazdy.

Spoločnosť Ford zdokonalila vývoj motora V8 s objemom 5,0 l, ktorý teraz dodáva vyšší výkon a má vyššiu hranicu maximálnych otáčok než doposiaľ. Očakávanému maximálnemu výkonu 450 k napomáha zavedenie nového systému od spoločnosti Ford s technológiou vysokotlakového priameho vstrekovania a nízkotlakového vstrekovanie paliva do sacieho kanála, ktorý zároveň zvyšuje krútiaci moment pri nízkych otáčkach.

Motor EcoBoost s objemom 2,3 l v novom Mustangu vyvinie výkon 290 k a prináša vodičom zážitok citlivejšej a podmanivejšej jazdy, a to nielen vďaka novej 10-stupňovej prevodovke od spoločnosti Ford, ale aj vďaka funkcii dočasného zvýšenia plniaceho tlaku pre turbodúchadlo, ktorá sa spúšťa pri prudkom zrýchlení, a poskytuje tak dodatočný nárast výkonu po každom preradení nahor.

Vyspelá nová 10-stupňová automatická prevodovka ponúka vyššiu úsporu paliva a lepšiu akceleráciu. Elektronický systém riadenia prevodovky aktivuje nastavenia, ktoré optimalizujú výkon funkcie režimov jazdy, a systém adaptívneho radenia prevodových stupňov v reálnom čase umožňuje prevodovke prispôsobovať sa meniacim sa podmienkam, a zvoliť tak správny prevodový stupeň v každej situácii – od pokojnej ustálenej jazdy po ceste až po akceleračné preteky. Radiace páčky na volante zabezpečujú vodičom maximálnu kontrolu nad vozidlom.

„Zvyčajne, keď preraďujete, vzdávate sa času,“ hovorí Matthias Tonn, hlavný konštruktér programu Mustang v spoločnosti Ford of Europe. „Nová 10-stupňová prevodovka zaisťuje, že motor v modeli Mustang pri preraďovaní nahor dodáva maximálny výkon i krútiaci moment, čo zabezpečuje rýchlejšiu akceleráciu a plynulý výkon. Očakávame, že výsledkom bude Ford Mustang s doposiaľ najvyšším zrýchlením, aký sme kedy vyrobili.“

Šesťstupňová manuálna prevodovka od spoločnosti Ford je vylepšená tak, aby zvládla výkon 5,0-litrového motora V8 s dvojkotúčovou spojkou a dvojhmotným zotrvačníkom, v záujme vyššej odolnosti a rýchlejšieho preraďovania. Motor je štandardne vybavený funkciou kontroly rozjazdu, ktorá zabezpečuje maximálnu trakciu a plynulý rozjazd zo státia. Funkcia Line Lock, ktorá uzamkne predné brzdy, umožňuje vodičovi nechať počas státia bežať zadné kolesá, a zahrievať tak pneumatiky. Okrem 5,0-litrového motora V8 je odteraz súčasťou štandardnej výbavy aj v modeloch s 2,3-litrovým motorom EcoBoost a pomáha dosiahnuť optimalizovaný výkon pri štarte.

Konštruktéri spoločnosti Ford ďalej optimalizovali jazdnú dynamiku, vďaka čomu nový Mustang prináša doposiaľ najpodmanivejší zážitok z jazdy. Nanovo kalibrované tlmiče zvyšujú stabilitu vozidla pri prejazde zákrutami, kým zavesenie zadných kolies je spevnené spojom bočnej osi, ktorý zmierňuje nežiaduci pohyb v každej zákrute, ktorý by mohol viesť k ohýbaniu karosérie. Hrubšie stabilizátory lepšie regulujú klopenie karosérie, čo zaisťuje presnejšiu ovládateľnosť.

Nový voliteľný systém tlmenia MagneRide dokáže bleskovo reagovať na meniaci sa stav vozovky. Unikátnu kvapalinu vo vnútri tlmiča možno elektronicky stimulovať, aby v závislosti od scenára jazdy dodala vyšší alebo nižší odpor tlmenia. Senzory monitorujú stav vozovky tisíckrát za sekundu, čím je zabezpečená optimálna ovládateľnosť a správanie vozidla počas jazdy.

Aktuálne sú v ponuke dva nové režimy jazdy, vďaka ktorým môže vodič zosúladiť so scenárom jazdy elektronický systém riadenia stability, odozvu škrtiacej klapky, schémy automatického radenia prevodových stupňov, nastavenie riadenia a nastavenia výfuku s aktívnym ventilom. Okrem existujúcich režimov „Normal“ (bežná jazda), „Sport“ (športová jazda), „Track“ (jazda na trati) a „Snow/Wet“ (jazda na snehu alebo mokrej vozovke) sú v ponuke aj dva nové:  Pretekársky režim „Drag Strip“ – optimalizuje výkon tak, aby sa zabezpečil rozjazd zo státia s maximálnym zrýchlením a schopnosť absolvovať šprint na štvrť míle  Vlastný režim „My Mode“ – umožňuje vodičom zvoliť si vlastné nastavenia výkonu a dynamiky vozidla, ba dokonca aj zvuk výfuku.

Nová technológia výfuku s aktívnym ventilom po prvý raz prináša vodičom vozidiel Mustang možnosť prispôsobiť si intenzitu zvuku výfuku tak, aby vyhovovala ich nálade a scenáru jazdy. Inovatívny režim „Good Neighbour“ („Dobrý sused“) je možné naprogramovať tak, aby automaticky obmedzoval výstupný hluk výfuku vo vopred naprogramovanej dennej či nočnej hodine, a nerušil tak susedov, čo je ohľaduplné najmä pri štartovaní legendárneho 5,0-litrového motora V8 v skorých ranných hodinách.Inteligentné technológie pre bezpečnosť a pohodlie
Nový Ford Mustang bude pre európskych zákazníkov v ponuke s komplexným sortimentom asistenčných technológií, ku ktorým patrí aj prednárazový bezpečnostný systém s funkciou detekcie chodcov. Jeho úlohou je znižovať mieru závažnosti, či v niektorých prípadoch dokonca zmierňovať čelné nárazy s inými vozidlami alebo chodcami.

Model Mustang bude po prvý raz v ponuke aj s adaptívnym tempomatom a technológiou upozornenia na dodržiavanie vzdialenosti, ktoré pomáhajú vodičom udržiavať adekvátnu vzdialenosť od vozidla pred nimi. V ponuke je aj systém upozornenia na nežiaduce vybočenie z jazdného pruhu, ktorý upozorní vodičov v prípade, ak sa neúmyselne vychýlia zo svojho jazdného pruhu, a tiež asistent pre udržanie vozidla v jazdnom pruhu, ktorý môže použiť krútiaci moment na volant a stočiť vozidlo späť do jazdného pruhu. Tieto dômyselné technológie nesporne prispejú k lepšiemu hodnoteniu v bezpečnostných skúškach organizácie Euro NCAP.

Nastaviteľný 12-palcový digitálny združený prístroj LCD prináša informácie, ktorých zobrazenie je – podobne ako v superšportovom modeli Ford GT– optimalizované pre každý režim jazdy, vďaka čomu môžu vodiči vyťažiť z každej jazdy maximum. Konfigurácia displeja združeného prístroja sa automaticky mení v závislosti od zvoleného režimu jazdy a vodič ho môže naprogramovať tak, aby zobrazoval údaje rôznych ukazovateľov v niektorej zo siedmich farieb. Vodiči modelov Mustang, ktoré sú vybavené 12-palcovým displejom, navyše uvidia pri aktivácii funkcie Line Lock animáciu v štýle videohry, čo je novinka v odvetví.

Nový Mustang je vybavený komunikačno-zábavným systémom Ford SYNC 3, prostredníctvom ktorého môžu vodiči ovládať svoje pripojené mobilné telefóny, ako aj funkcie audiosystému, navigácie a klimatizácie vozidla pomocou konverzačných hlasových príkazov alebo pomocou pohybu palca a ukazováka na centrálnej osempalcovej dotykovej obrazovke. Systém je kompatibilný so systémami Apple CarPlay a Android Auto™.

Nový Ford Mustang sa začne dodávať zákazníkom v Európe v roku 2018.

Zdroj: Summit Motors Slovakia, spol. s r. o

  

[ Späť na automobily osobné | Zoznam sekcií ]