Vitajte na AGENTÚRA AUTO DATA, spol. s r.o.
rss správy | rss magazín | aad.sk | shop.aad.sk | ocenit.eu | download.aad.sk
AGENTURA AUTO DATA, spol. s r.o. eShop

Partneri

magazín
automobily nákladné: Ford Transit Custom – najpredávanejšia európska dodávka  Vytlačiť stránku
redaktor: p.purdeš, 16.2.2018;

Nový Transit Custom stavia na úspechu predchádzajúceho modelu, ktorý sa v rokoch 2015 a 2016 stal najpredávanejšou dodávkou vo svojom segmente a aj tento rok naďalej vládne na trhu, keďže v septembri sa medziročne predalo 86 400 vozidiel. V celej Európe ho bude možné objednávať už v decembri, pričom prvé vozidlá sa k zákazníkom dostanú začiatkom roku 2018.

Prepracovaný model Transit Custom, poháňaný revolučným 2,0-litrovým vznetovým motorom Ford EcoBlue, ponúka významné nové prvky výbavy a schopnosti; nový variant ECOnetic dosahuje nižšiu spotrebu paliva pri emisiách CO2 na úrovni 148 g/km.

Nová jednotonová dodávka v rade Ford Transit zaujme novou, výraznejšou prednou maskou s trojlištovou mriežkou chladiča a vodičom poskytne ideálne prostredie na zriadenie mobilnej kancelárie. Úplne nová kabína ponúka najviac úložného priestoru vo svojej triede, vyššiu úroveň komfortu a ergonómie a jednoduché pripájanie mobilných zariadení vďaka voliteľným prvkom ako systém SYNC 3 alebo konzola MyFord Dock. Medzi technológie použité v segmente úžitkových vozidiel prvýkrát patrí aj inteligentný asistent rýchlosti.„Transit Custom zaznamenáva od svojho uvedenia na trh úžasný úspech a táto nová verzia je pripravená získať ďalšie body,“ povedal Hans Schep, generálny riaditeľ pre segment úžitkových vozidiel spoločnosti Ford of Europe. „Pozorne sme počúvali názory našich zákazníkov a výsledkom je jednotonová dodávka, ktorá je ešte elegantnejšia, ešte efektívnejšia a nabitá inteligentnými riešeniami.“

Transit Custom novej generácie pripravuje pôdu pre ďalšiu významnú inováciu v segmente úžitkových vozidiel; na rok 2019 totiž spoločnosť Ford naplánovala sériovú výrobu verzie Plug-in Hybrid (PHEV), schopnej jazdiť s nulovými emisiami.

Transit Custom PHEV využíva pokročilý hybridný systém, ktorý umožňuje jazdu s nulovými emisiami do vzdialenosti až 50 kilometrov. Vo výbave je viacnásobne ocenený zážihový motor Ford EcoBoost s objemom 1,0 litra, ktorý pracuje vo funkcii rozšírenia dojazdu. Skúšobná prevádzka tejto hybridno – elektrickej dodávky sa začne od decembra tohto roka u londýnskych zákazníkov s vozidlovými parkami.

Transit Custom – uvedený na konci roka 2012 – bol prvý model z úplne nového, rozšíreného modelového radu Ford Transit, ktorý sa dostal do predaja – neskôr sa k nemu pripojili modely Transit Courier, Transit Connect a Transit. Zároveň mal kľúčový podiel na tom, že sa spoločnosť Ford v roku 2015 dostala na pozíciu európskeho lídra v segmente úžitkových vozidiel, ktorú si udržala až doteraz.

Spoločnosť Ford v auguste oznámila rozšírenie kapacity výroby pre modely Transit, Transit Custom a Tourneo Custom, aby uspokojila rastúci dopyt zákazníkov. Investícia vo výške 52 miliónov dolárov v spoločnom podniku Ford Otosan v Turecku umožní rozšírenie výroby vo výrobnom závode v Kocaeli o 40 000 kusov na 330 000 vozidiel ročne.

Motor Ford EcoBlue a nový variant ECOnetic
Nový Transit Custom má pod kapotou špičkový vznetový motor Ford EcoBlue, zaradený do ponuky v roku 2016. Tento nový, moderný motor, dostupný vo verziách s výkonom 105, 130 a 170 koní, ponúka v porovnaní s jeho predchodcom, teda 2,2-litrovým vznetovým motorom, značné výhody čo do nákladov na prevádzku aj čo do výkonu. Pritom dosahuje až o 13 percent nižšiu spotrebu paliva a o 20 percent vyšší krútiaci moment v spodnej oblasti otáčok.

Zákazníkom požadujúcim maximálnu produktivitu a úsporu paliva ponúka omladený modelový rad nový variant ECOnetic s emisiami CO2 na úrovni 148 g/km a spotrebou paliva 5,7 l/100 km, čo je o 6 percent menej než v prípade najúspornejšej verzie súčasného modelu.

Variant ECOnetic, dostupný pre vozidlá radu 300 s krátkym rázvorom, je vybavený špeciálne kalibrovaným 105-koňovým motorom so systémom Auto-Stop-Start, pneumatikami s nízkym valivým odporom, inovatívnym systémom regulácie zrýchlenia od spoločnosti Ford a obmedzovačom rýchlosti s pevne nastaveným limitom 100 km/h.

Nový Transit Custom naďalej ponúka používateľom úžitkových vozidiel mimoriadne široké možnosti. Modelový rad zahŕňa varianty s dvomi rôznymi výškami strechy, dvomi možnými dĺžkami rázvoru náprav, s celkovou hmotnosťou od 2,6 tony do 3,4 tony pri užitočnom zaťažení až do 1 450 kg, a to v rôznych karosárskych verziách ako van, kombi alebo dodávka s predĺženou kabínou.

Aj nový model dbá na zachovanie reputácie vozidiel Transit a ponúka najlepšie prepravné schopnosti vo svojej triede aj vďaka inovatívnym prvkom v nákladovom priestore. Ako príklad možno uviesť otvor na veľmi dlhé predmety v deliacej priečke alebo integrovaný strešný nosič, ktorý môžete sklopiť do strechy, keď ho nepotrebujete.Dynamický vzhľad a ideálna kabína pre mobilnú kanceláriu
Predná maska modelu Transit Custom novej generácie pôsobí dynamicky a profesionálne. Vychádza z rovnakej DNA ako dizajn najnovších osobných automobilov značky Ford s vysoko umiestnenou lichobežníkovou mriežkou chladiča a dynamickým, štíhlym tvarom svetlometov. K dispozícii je najnovšia osvetľovacia technika: najvyšší stupeň výbavy zahŕňa nové, charakteristické LED svetlá na denné svietenie a výkonné xenónové svetlomety.

Kabína má úplne nový interiér. Prístrojová doska vychádza z novej filozofie interiérového dizajnu spoločnosti Ford – prvýkrát aplikovanej v úplne novej Fieste –, ktorá prináša atraktívne, na vodiča orientované usporiadanie, ovplyvnené súčasným rozmachom smartfónov a tabletov.

Nová prístrojová doska s výraznými horizontálnymi dizajnovými prvkami, zdôrazňujúcimi šírku kabíny, je vyrobená z atraktívnych, no pritom vysoko odolných materiálov. Obsahuje množstvo praktických detailov, určených najmä pre vodičov, ktorí vo vozidle trávia dlhé hodiny a kabínu používajú ako mobilnú kanceláriu.

Nový dizajn ponúka najviac úložného priestoru v danej triede; len v samotnej prístrojovej doske je ho k dispozícii až do 25 litrov. Na jej hornej ploche nájdeme tri praktické otvorené priehradky s priestorom na zápisníky alebo mobilné zariadenia. Veľkorysá skrinka pred spolujazdcom zas obsahuje uzavretú dolnú časť, do ktorej možno ukladať závesné fascikle formátu A4.

Medzi ďalšie nové praktické prvky patrí napríklad vyklápací držiak nápojov pod radiacou pákou. Držiaky nápojov a držiaky 2-litrových fliaš sa nachádzajú aj na oboch koncoch prístrojovej dosky. Úplne prepracované a vylepšené z hľadiska úložného priestoru a praktickosti je aj vnútorné obloženie dverí. To teraz obsahuje tri veľké úložné priečinky a novú, praktickú rukoväť, zakomponovanú do ozdobného obloženia.

Prácu vodiča uľahčujú úplne nové displeje a ovládacie panely, ktoré sú ergonomickejšie a jednoduchšie sa používajú. Vyššie stupne výbavy navyše obsahujú „plávajúcu“ 8-palcovú farebnú dotykovú obrazovku, inšpirovanú tabletmi, s komunikačným a zábavným systémom Ford SYNC 3 s možnosťou ovládania gestami spojenia prstov a mávnutia rukou.

Vďaka systému SYNC 3 budú môcť vodiči v modeli Transit Custom ovládať audiosystém, navigačný systém a pripojené smartfóny pomocou jednoduchých hlasových povelov pripomínajúcich bežnú konverzáciu. Stačí stlačiť tlačidlo a povedať „I need fuel“ (musím dotankovať), „I need a coffee“ (dal by som si kávu) alebo „find an address“ (nájdi adresu), a systém, vyhľadá najbližšie čerpacie stanice, kaviarne alebo adresu ďalšieho zákazníka. Systém je kompatibilný s technológiami Apple CarPlay a Android Auto™.

Vo vozidlách, ktoré nie sú vybavené 8-palcovým alebo 4-palcovým displejom, predstavuje konzola MyFord Dock v strede prístrojovej dosky ideálne miesto, kde si môže vodič pripevniť, odložiť alebo dobíjať svoj smartfón, MP3 prehrávač alebo satelitný navigačný systém. USB konektory a 12-voltové napájacie zásuvky v hornom odkladacom priestore pred vodičom a vedľa radiacej páky umožňujú jednoduché dobíjanie zariadení.

Komfort počas celého dňa zaručujú sedadlá s novým dizajnom. Vďaka prepracovanému tvaru penových vankúšov a upravenej geometrii poskytujú optimálnu oporu. Po celej kabíne sú použité nové poťahové materiály, vyberané s dôrazom na prvotriednu kvalitu, odolnosť a estetický vzhľad. Sem patria aj látkové poťahy sedadiel, ktoré boli podrobené doteraz najprísnejším testom odolnosti voči oderu.Moderné technológie a asistenčné systémy
Nový Transit Custom prináša celý rad nových, pokročilých asistenčných systémov pre vodiča, ktoré využívajú technológie najnovších osobných vozidiel Ford. Vo výbave sú sofistikované snímače, radary a kamery, ktoré zaisťujú informácie o jazde a okolí vozidla.

Nový Transit Custom je prvým úžitkovým vozidlom ponúkajúcim inteligentný asistent rýchlosti, ktorý môže pomôcť vodičom zabrániť prekročeniu povolenej rýchlosti a potenciálnym vysokým pokutám za prekročenie rýchlosti.

Systém dokáže automaticky regulovať maximálnu rýchlosť jazdy v súlade s predpismi. Využíva pritom systém rozpoznávania dopravných značiek, ktorý zaznamenáva značky stanovujúce najvyššiu povolenú rýchlosť. Vodič môže aktivovať inteligentného asistenta rýchlosti pomocou ovládacích prvkov na volante a nastaviť maximálnu rýchlosť vozidla. Systém používa na monitorovanie dopravných značiek kameru namontovanú na čelnom skle. Keď je rýchlostné obmedzenie nižšie ako maximálna nastavená rýchlosť, podľa potreby spomalí vozidlo.

Nový model má vo výbave systém sledovania mŕtveho uhla s funkciou detekcie prechádzajúcich vozidiel pri výjazde z parkovacieho miesta, ktorý poskytuje používateľom úžitkových vozidiel dve kľúčové funkcie.

Systém sledovania mŕtveho uhla využíva radarové snímače nasmerované dozadu, ktoré sledujú, či do oblasti mŕtveho uhla vošlo vozidlo, prípadne či sa do nej blíži. Systém upozorní vodiča pomocou výstražnej kontrolky v príslušnom vonkajšom spätnom zrkadle. Transit Custom prináša novú funkciu variabilného zadného dosahu. Ak systém zistí, že iné vozidlo sa približuje vyššou rýchlosťou, vydá upozornenie skôr. Nový model obsahuje aj snímače najnovšej generácie so zvýšeným dosahom a zdokonalenými vlastnosťami, ktoré dokážu zaznamenať aj motocykle.

Funkcia detekcie prechádzajúcich vozidiel pri výjazde z parkovacieho miesta využíva rovnaké snímače a upozorňuje vodiča pri výjazde z parkovacieho miesta na vozidlá alebo bicykle, ktoré môžu čoskoro prejsť za vozidlom. Systém vydá zvukové upozornenie, zobrazí hlásenie na prístrojovej doske a rozsvieti výstražnú kontrolku vo vonkajšom spätnom zrkadle. Systém sa aktivuje po zaradení spätného chodu a je ideálny pre dodávky, ktoré majú pri výjazde z parkovacieho miesta často obmedzený výhľad smerom dozadu a do strán.

Nový Transit Custom obsahuje aj pokročilé funkcie ako je prednárazový bezpečnostný systém s detekciou chodcov, ktorý sa objavil vo vozidlách modelového ročníka 2016. Je vybavený najnovšími radarovými a kamerovými technológiami, ktoré sa montujú aj do úplne nového osobného vozidla Fiesta. Systém teraz dokonca dokáže zaznamenať aj chodcov v noci po ich osvetlení svetlometmi vozidla.

Tieto nové funkcie rozširujú komplexný balík technológií, ktoré sú už k dispozícii pre Transit Custom, vrátane systému varovania pred opustením jazdného pruhu, systému na kontrolu pozornosti vodiča, automatických diaľkových svetiel, spätnej kamery, adaptívneho tempomatu a systému na stabilizáciu vozidla pri bočnom vetre.

Pre najnovšiu generáciu modelu je k dispozícii aj svižná, hladko radiaca šesťstupňová automatická prevodovka SelectShift, pre ktorú sa rozhodlo už 11 percent zákazníkov modelu Transit Custom. Verzia Kombi M1 navyše ponúka v danom segmente unikátne pneumatické odpruženie zadnej nápravy, zaručujúce hladkú, stabilnú jazdu a konštantnú výšku podvozka v širokom rozpätí hmotnosti prevážaného nákladu.

Zákazníci si môžu objednať aj nový modul nadstavbového rozhrania, prostredníctvom ktorého môžu rôzne prídavné a dodatočne montované zariadenia v reálnom čase preberať dáta z elektrických systémov vozidla, aby ich bolo možné efektívnejšie používať a ovládať.

Najvyššia verzia Sport s novým, sviežim vzhľadom
Na čele modelového radu Transit Custom novej generácie stojí dynamická verzia Sport s výkonom 170 k, dostupná v ôsmich variantoch, líšiacich sa vyhotovením karosérie a konfiguráciou sedadiel; k dispozícii sú varianty van, kombi a dodávka s predĺženou kabínou, a to s krátkym alebo dlhým rázvorom.Úpravy v rámci návrhu novej generácie modelu sa dotkli aj dvoch charakteristických pruhov na kapote a súpravy exteriérových karosárskych prvkov, ktorými sa verzia Sport líši od ostatných. Pruhy sú teraz dvojfarebné: základnú čiernu farbu dopĺňajú oranžové alebo strieborné akcenty. Na športovo ladený zovňajšok nadväzuje aj interiér s čiastočne koženými poťahmi vo farbe Ebony, tvorenými kombináciou nových, pôsobivých textilných dielov s reliéfnym vzorom a kožou potiahnutých bočných vankúšov sedadiel.

Zdroj: Summit Motors Slovakia, spol. s r. o

  

[ Späť na automobily nákladné | Zoznam sekcií ]