Vitajte na AGENTÚRA AUTO DATA, spol. s r.o.
rss správy | rss magazín | aad.sk | shop.aad.sk | ocenit.eu | download.aad.sk
AGENTURA AUTO DATA, spol. s r.o. eShop

Partneri

Sociálne siete
 

magazín
prezentácie noviniek: Opel Combo Life (06/2018)  Vytlačiť stránku
redaktor: j.čík, 08.06.2018;

Prvý júnový týždeň sa na nábreží Dunaja pred bratislavským nákupným centrom Eurovea v statickej predpremiére predstavila nová generácia rodinne založeného modelu Opel Combo Life. Na prvé "ochytanie" tejto horúcej novinky sme mali k dispozícii jeden z troch doposiaľ vyrobených kusov z predsériovej výroby.

Legendárny model Opel Combo sa dočkal už piatej generácie a nadväzuje tak na svoju už vyše 30-ročnú tradíciu. Najnovší počin využíva úplne novú architektúru, po novom zdieľanú, namiesto doterajšej spolupráce pri 4-tej generácii s Fiatom (model Fiat Dobló), s koncernovými dvojičkami rodiny PSA, Peugeotom Rifterom a Citroënom Berlingo novej generácie.Nové Combo Life bude v ponuke v dvoch karosárskych verziách. Štandardnej s dĺžkou 4,40 metra i v predĺženej verzii o 35 cm (4,75 m), na želanie môže byť vozidlo vybavené bočnými posuvnými dverami na obidvoch stranách. Obidve verzie majú výšku 1,8 metra a sú k dispozícii s piatimi alebo siedmimi sedadlami. Vďaka tomu môžu v nich cestovať aj početnejšie rodiny, pokojne aj so svojimi zvieracími príslušníkmi. Preprava veľkého množstva batožiny, rozličného športového vybavenia alebo aj veľkých psov do dovolenkovej destinácie je pre Combo Life hračkou. Štandardná verzia s piatimi sedadlami má batožinový priestor so základným objemom 597 litrov. Zákazníci s väčšími nárokmi na prepravnú kapacitu si môžu objednať verziu s predĺženým rázvorom, ktorá pri piatich sedadlách poskytuje základný objem batožinového priestoru 850 litrov.

No Opel Combo Life je nielen priestranným a komfortným rodinným vanom. Rovnako dobre môže poslúžiť aj ako malá dodávka. So sklopenými zadnými sedadlami objem batožinového priestoru štandardnej verzie vzrastie viac ako trojnásobne na 2126 litrov, takže prepraviť kempingový nábytok, bicykle alebo veľké balíky nie je problémom. A predĺžená verzia Combo Life so sklopenými zadnými sedadlami poskytuje maximálny objem batožinového priestoru až 2693 litrov. Ak je potrebné prepravovať dlhé predmety, dá sa sklopiť operadlo sedadla spolujazdca, čím sa pohodlne do kabíny zmestí aj surfová doska.

Sedadlá v druhom rade sú pri obidvoch verziách na výber v dvoch vyhotoveniach. Zákazníci si môžu zvoliť lavicu pre tri osoby, delenú v pomere 60:40 percent alebo tri samostatné sedadlá, ktoré sa dajú pohodlne sklopiť aj z batožinového priestoru . V obidvoch prípadoch je každé miesto vybavené štandardne úchytmi Isofix pre detské sedačky. Vďaka tomu môžu vedľa seba sedieť tri deti v sedačkách, čo je zriedkavý prvok na trhu.

Nové Combo Life zaujme okrem veľkej priestrannosti a výnimočnej flexibility aj príjemným a dôstojným dizajnom s vyváženými proporciami. Oproti iným automobilom v tomto segmente má kratší predný previs karosérie a vyššiu kapotu. Vďaka tomu pôsobí vyváženejšie, robustnejšie a sebavedomejšie. Predná časť karosérie avizuje príslušnosť k značke Opel modelovanými detailmi. Vysoká kapota s dvoma výraznými hranami, tiahnúca sa od čelného skla po masku chladiča s typickou delenou chrómovanou lištou, lomenou okolo loga a nechýbajú ani reflektory s dennými svetlami z LED v profile krídla. Výrazné lemy blatníkov, spojené bočnými prahmi karosérie zvýrazňujú robustnosť. Zadná časť karosérie má funkčný dizajn s vertikálnym členením okolo rozmerných dverí batožinového priestoru, ktoré disponujú (za príplatok) aj samostatným otváraním, resp. vyklápaním okna.

zväčšiť obrázok zväčšiť obrázok zväčšiť obrázok zväčšiť obrázok
zväčšiť obrázok zväčšiť obrázok zväčšiť obrázok zväčšiť obrázok


V interiéri hrá rozhodujúcu rolu ergonómia pracoviska vodiča. Dobre štruktúrovaný kokpit obsahuje všetky ovládacie prvky v optimálnom dosahu. Stredová konzola je jasne rozdelená do troch sekcií. V hornej časti väčšinu priestoru zaberá systém infotainmentu s displejom. V strednej časti sú ovládacie prvky kúrenia a ventilácie, v dolnej časti je odkladací priestor, dostatočný pre fľaše s objemom 0,5 litra. Chrómované akcenty na koženom volante, vnútorných kľučkách dverí a mriežkach ventilácie dodávajú interiéru nádych elegancie.

Combo Life ponúka aj moderné systémy infotainmentu Opel, kompatibilné s Apple CarPlay a Android Auto, ktoré môžu byť vybavené dotykovým displejom až do formátu 20,3 cm (8 palcov). Pohodlie posádky ďalej zvyšujú rozhrania USB na nabíjanie mobilných telefónov a iných koncových zariadení vpredu a v druhom rade sedadiel. Zásuvka 230 V v prednej časti kabíny pri podlahe umožňuje pripojenie laptopu. Okrem toho sa kompatibilné smartfóny dajú nabíjať aj bezdrôtovo pomocou indukčnej plochy umiestnenej pod ovládacími prvkami klimatizácie.

Množstvo odkladacích priestorov je tu samozrejmosťou, podľa výrobcu by ich malo byť až 28. Za zmienku rozhodne stojí veľký odkladací box s objemom 36 litrov, namontovaný na strope nad krytom batožinového priestoru. Tak sa v prípade, že vozidlo nie je naložené až po strop, dá zmysluplne využiť ďalší voľný priestor v kabíne bez obmedzenia výhľadu smerom dozadu spätným zrkadlom. Stropný odkladací box je ideálny na odloženie šiat, kníh alebo malých hračiek. Prístup do boxu je zozadu po otvorení dverí batožinového priestoru alebo zadného okna a spredu cez pár posuvných dvierok na jeho prednej časti.

Nový Opel Combo Life vďaka asistenčným systémom, používanými skôr v kompaktnom segmente alebo v modeloch SUV, posúva latku v oblasti bezpečnosti a komfortu vo svojom segmente na novú úroveň. Je vybavený napríklad protikolíznym výstražným systémom Forward Collision Alert s rozoznávaním chodcov a funkciou automatického núdzového brzdenia Automatic Emergency Braking, systémom monitorovania únavy vodiča, cúvacou kamerou so širokouhlým záberom 180°, head-up displejom či adaptívnym tempomatom ako aj komfortnými prvkami ako sú vyhrievané sedadlá a vyhrievaný kožený volant. Jednou z noviniek v portfóliu asistenčných systémov značky Opel je ochrana bokov Flank Guard. Tento asistenčný systém pomáha chrániť boky vozidla pri manévrovaní malou rýchlosťou v obmedzenom priestore.

zväčšiť obrázok zväčšiť obrázok zväčšiť obrázok zväčšiť obrázok
zväčšiť obrázok zväčšiť obrázok zväčšiť obrázok zväčšiť obrázok


Zákazníci, ktorí potrebujú ešte väčšiu prepravnú kapacitu, si môžu objednať pevné alebo odnímateľné ťažné zariadenie, umožňujúce ťahať brzdený nákladný alebo obytný príves do hmotnosti 1500 kg. Pri vybavení ťažným zariadením má Opel Combo Life pre maximálnu bezpečnosť štandardne stabilizačný systém prívesu Trailer Stability Control (TSC). Táto prídavná funkcia elektronického stabilizačného systému ESP automaticky stabilizuje rozkmitaný príves alebo spomalí vozidlo, ak je to potrebné.

Dobrodružne založené rodiny sa vďaka regulačnému systému trakcie IntelliGrip, známemu z modelu Opel Grandland X, nemusia báť vyraziť ani na nespevnený povrch. Tento voliteľný systém upravuje prenos krútiaceho momentu na predné kolesá podľa nastaveného režimu, pričom podľa potreby umožňuje aj istú mieru prešmykovania poháňaných predných kolies a pri automatickej prevodovke prispôsobuje body preraďovania a reakciu škrtiacej klapky. To zabezpečuje optimálnu trakciu a bezpečné jazdné vlastnosti bez ohľadu na to, či Combo Life jazdí v blate, na piesku, mokrom povrchu alebo snehu. Neskôr má však ponuku rozšíriť aj plnohodnotná štvorkolka dodávaná renomovanou značkou Dangel.

Pod kapotou Opel Combo Life sa objavia výhradne turbodúchadlom preplňované agregáty s priamym vstrekovaním paliva z produkcie PSA. Priaznivci benzínu si budú musieť spočiatku vystačiť iba s jediným agregátom, ktorým je trojvalec 1.2 Turbo s výkonom 81 kW (110 koní) skombinovaný so 6-stupňovou manuálnou prevodovkou. Počas roka 2019 ho však doplní silnejšia, 130-koňová verzia s rovnakým objemom vybavená 8-stupňovou automatickou prevodovkou. Naftovú ponuku bude tvoriť rovnako jediný agregát 1.5 Turbo Diesel, ale v troch výkonových verziách (75, 100 a 130 koní). Vznetové motory sa štandardne montujú s 5- alebo 6-stupňovou manuálnou prevodovkou, na želanie s 8-stupňovou automatickou prevodovkou, ktorá predstavuje novinku v tomto segmente. Zaujímavosťou je, že namiesto klasickej radiacej páky bude vybavená šikovným minimalistickým otočným voličom.

Ceny nového Combo v tejto chvíli nie sú známe. Zahájenie predaja verzií Combo Life i Combo Van je naplánované na polovicu júla. Prvé vozidlá Combo Life sa na Slovensku objavia koncom septembra a úžitkové verzie Combo Van až v priebehu novembra.


Text: Jaroslav Čík
Foto: autor

  

[ Späť na prezentácie noviniek | Zoznam sekcií ]