Vitajte na AGENTÚRA AUTO DATA, spol. s r.o.
rss správy | rss magazín | aad.sk | shop.aad.sk | ocenit.eu | download.aad.sk
AGENTURA AUTO DATA, spol. s r.o. eShop

Partneri

Sociálne siete
 

magazín
pneumatiky: Goodyear Eagle F1  Vytlačiť stránku

Špičkový produkt portfólia pneumatík Goodyear je obzvlášť vhodný pre automobily s vysokým výkonom a vozidlá upravené tuningom a v súčasnej dobe je k dispozícii v rozmere pre 20” disky.

Zoznam úspechov dosiahnutých na pretechoch je ohromujúci: 368 víťazstiev zaznamenaných v priebehu 34 rokov vo Formule 1 – najvyššej kategórii motoristických pretekov. Počas tohto obdobia vyhral Goodyear v pretekoch 25 jazdeckých a 26 tímových titulov. Tieto úspechy zostali dodnes neprekonané.

Svoje know-how, ktoré Goodyear sústavne rozširuje vďaka svojim aktivitám po celom svete, sa teraz odráža v špičkovom produkte. Vysokovýkonná pneumatika Eagle F1 GS-D3 predstavuje pokrokový dizajn technológie OneTRED, ktorá bola v sériovej výrobe použitá vôbec po prvý krát.

Vďaka OneTRED technológii sú vynikajúce jazdné vlastnosti pneumatiky najmä v extrémnych situáciach
Technológia OneTRED prekračuje hranicu filozofie smerového dezénu V-TRED-u Goodyear a je charakteristická najmä výrazne rozšírenými a markantnejšími ramenami dezénu behúňa v tvare „V“. Smerujú od pevných blokov ramien pneumatiky a pokračujú bez prerušenia presne do stredového rebra, kde tvoria pevné stredové rebro. Takéto riešenie garantuje to, že v oboch prípadoch, počas jazdy v priamom smere aj pri zatáčaní, má vysokovýkonná pneumatika permanentne nadpriemerne veľkú kontaktnú plochu s vozovkou – od jedného ramena k druhému neprerušenú – tak, ako pretekárske sliky. Naviac, nová Eagle F1 ďalej používa ako novinku pryž s použitím nového polyméru vyvynutého v úzkej spolupráci s divéziou Goodyear Racing.

Neprerušovaný behúň od ramena pneumatiky k ramenu
Pevná a silná centrálna časť – ktorá je hlavnou charakteristikou technológie OneTRED – je po celom obvode pneumatiky neprerušená. To garantuje presné, no športovo razantné správanie sa pneumatiky. Široká plocha ramien pneumatiky zvyšuje jazdné vlastnosti pneumatiky v zákrutách, čím sú mimoriadne športové vlastnosti a kvality novej Eagle F1 len zvýrazené.

Kompaktný dezén OneTRED umožňuje plynulé rozloženie pozdĺžnych aj priečnych síl na celú plochu behúňa, čo sa odráža vo vyvážených jazdných vlastnostiach. Naviac, pneumatika Eagle F1 dosahuje špičkový výkon pri brzdení a akcelerácii. Inžinieri výskumného a vývojového oddelenia Goodyear navrhli rebrá behúňa do asymetrického tvaru, čím sa nielen zoptimalizovala tuhosť pneumatiky v zákrutách, ale zlepšilo sa aj jej celkové ovládanie.

Pneumatika Eagle F1 GS-D3 má neobvykle rozsiahlu a neprerušovanú styčnú plochu. Tím Andyho Weimera, bývalého šéfinžiniera vývoja pneumatik pro Formulu 1, sa pri návrhu novinky snažil čo najviac priblížiť závodným plášťom. Pravé sliky sú však určené len pre suchú závodnú dráhu a v konečnom dôsledku by ani nebolo vhodné, ani možné ich použiť na bežných cestách.

Andy Weimer k tomu dodáva: „Goodyear dokázal pomocou inovácie technológie OneTRED aplikovať výhody závodných pneumatík do vysokovýkonnej pneumatiky určenej pre každodenné použitie. Porovnateľné výsledky je možné dosiahnuž príve vďaka dezénu neprerušenému po celej šírke behúňa – od jedného ramena pneumatiky k druhému.“

Výnimočná bezpečnosť za mokra – vďaka dezénu V-TRED
Zvláštnu pozornosť venoval Goodyear aj pri tvorbe charakteristiky a vlastností novej Eagle F1 pri aqualaningu. Ďalší vývoj usporiadania dezénu V-TRED, charakteristického svojim ectrémne rozšírenými ramenami tvaru „V“, umožnil zdokonalenie týchto vlastností. Voda z vozovky je tak odvádzaná dimenzovanými kanálikmi smerom dozadu a do strán. Veľký dôraz sa pri vývoji kládol na účinné odstránenie vody zo stopy pneumatiky najmä pri vyšších rýchlostiach.

Športová jazda bez zníženého komfortu
Hlučnosť pneumatiky je základným parametrom pri posudzovaní jazdných vlastností. Pneumatika Eagle F1 v tomto smere určila a posunula hranicu akustického komfortu. Zväčšené odvodové kanáliky zohrávajú v tomto prípade významnú rolu, pretože zabraňujú hromadeniu vzduchu medzi vozovkou a styčnou plochou pneumatiky, čím znižujú jej hlučnosť. Pevné ramenné oblasti Eagle F1 takisto redukujú vznik hluku, vznikajúceho odvalovaním sa pneumatiky počas celej doby jej životnosti.

V porovnaní so svojimi konkurentami je Eagle F1 GS – D3 lepšia vo výsledkoch všetkých porovnávaných parametrov. Charakteristickou je okrem iného aj jej veľmi dlhá životnosť behúňa. Investovanie do kúpy Eagle F1 je v konečnom dôsledku lacnejšie, no pôžitok z jazdy a bezpečnosť zostávajú takpovediac k nezaplateniu.
Pneuamtiky Eagle F1 sú dostupné v 52 rozmeroch od 195/45R15 do 245/35ZR21.

  

[ Späť na pneumatiky | Zoznam sekcií ]