S Das WeltAuto v Driving Academy (09/2014)
redaktor: k.zechmeister, 15.10.2014;

Bez skúšobnej jazdy by sa obstaranie jazdeného vozidla rovnalo kúpe mačky vo vreci, preto nás Porsche Slovakia (garant značky Das WeltAuto) požiadal o nezávislé testy jazdených vozidiel. Z aktuálnej ponuky sme si vybrali štyri automobily a podrobili ich jazde na výcvikovej trati Driving Academy pri Slovakia Ringu v Orechovej Potôni. Tvorili ich prémiový sedan Audi A3 1.4 TFSI, nový VW Golf Sportsvan 1.4 TSI, osobná dodávka VW Caddy Maxi 1.6 TDI a úžitkový VW Crafter 2.0 BiTDI. Na vozidlách sme si okrem správania sa v kritických situáciách za podpory bezpečnostných systémov všímali aj ich mieru opotrebenia a celkovú prípravu na ďalší predaj.
______________________________________________________________________________________________

Das WeltAuto je značka, ktorá poskytuje dôkladne preverené jazdené osobné a úžitkové automobily prevažne Volkswagen, Audi a Seat. Okrem optického preverenia technického stavu, odstránenia zistených porúch zaškolenými pracovníkmi zmluvného autoservisu, je každé jazdené vozidlo ošetrené profesionálnou autokozmetikou. S jazdeným automobilom kúpeným pod značkou „Das WeltAuto“ si majiteľ odnesie aj certifikát istoty so zárukou na 12 mesiacov. Predajcovia kupujúcemu garantujú možnosť výmeny vozidla za iný model vrámci ponuky Das WeltAuto. Financovanie, poistenie, originálne náhradné diely vrátane príslušenstva a garancia mobility sú ďalšie služby garantované značkou Das WeltAuto. Na Slovensku má 9 zmluvných partnerov.

logo Weltauto Najlepšie jazdené vozidlá.
S garanciou.

______________________________________________________________________________________________

Nad areálom Slovakia Ringu sa prevaľoval jeden mrak cez druhý, ich farby by sa dali opísať názvom knihy 50 odtieňov sivej. Vietor sa nám pohrával s vlasmi a z vedľajšej cieľovej rovinky k nám doliehal hluk nahnevaných motoriek. My sme sa však sústredili na štvoricu vozidiel, kvôli ktorým sme na okruh prišli. Tvoril ju prémiový sedan Audi A3 1.4 TFSI, nový VW Golf Sportsvan 1.4 TSI, osobná dodávka VW Caddy Maxi 1.6 TDI a akoby ich ochranca pôsobil veľký VW Crafter 2.0 BiTDI.

S týmito vozidlami sme absolvovali nasledujúce testy:

 • Ako prvá prišla na rad skúška na šmykľavom povrchu do ľavotočivej zákruty z kopca. Do nej sme brzdili a snažili sa vyhnúť vodným stenám pri rýchlosti do 40 km/h.
 • Druhou skúškou bol rozbeh do šmykľavého kopca. Rozbiehali sme sa s aktivovaným aj deaktivovaným protipreklzovým systémom.
 • Nasledovne sme zisťovali hranicu nedotáčavosti vozidiel. Jazdili sme v oboch smeroch na šmykľavej kruhovej dráhe.
 • Posledným testom bola jazda cez priečnu odtrhovú plošinu. Nájazdová rýchlosť bola na začiatku 40 km/h, neskôr sme zrýchlili na 60 km/h. V momente, keď predné kolesá plošinu opustili, tá sa aj s vozidlom posunula do strany a zadnú časť vozidla (zadné kolesá) poslala do šmyku. Smer pohybu plošiny (doľava alebo doprava) je náhodný a rýchlosť pohybu regulovaná. Aby bol šmyk simulovaný dokonale, povrch je hladký a polievaný vodou. Vodné steny tvoria ďalšie prekážky. Testy sme najprv absolvovali pri nastavení na základnú obtiažnosť bez vodnej steny. Neskôr aj so stenou.
 • Potom sme už len vykonali statickú obhliadku vozidiel so zameraním na výbavu, známky opotrebenia a pripravenosť k predaju.

 • Podrobnosti o testovaných vozidlách a ako dopadli pri jednotilivých skúškach si môžete prečítať tu:
  Audi A3 Limousine 1.4 TFSI
  VW Sportsvan 1.4 TSI
  VW Caddy Maxi 1.6 TDI
  VW Crafter 2.0 BiTDI

  Text: Karol Zechmeister
  Foto: Karol Zechmeister

  Podobné články:
  S Weltautom na Slovakia Ringu (11/2012)
  Testovali sme jazdené automobily z portfólia Weltauto (09/2011)
  V Pachfurthe sme testovali jazdené vozidlá z portfólia Weltauto (06/2010)  Tento článok nájdete na AGENTÚRA AUTO DATA, spol. s r.o.
  http://www.aad.sk

  Adresa tohoto článku je:
  http://www.aad.sk/sections.php?op=viewarticle&artid=1239