Vitajte na AGENTÚRA AUTO DATA, spol. s r.o.
rss správy | rss magazín | aad.sk | shop.aad.sk | ocenit.eu | download.aad.sk
AGENTURA AUTO DATA, spol. s r.o. eShop

Partneri

Sociálne siete
 

správy
ekológia: Ford P2000 s palivovými článkami dosiahol nový rekord vo vytrvalostnej jazde
29. november 2001 @ 12:07:46 CET, poslal r.blaho

FORD Rekordná dvadsaťštyrihodinová jazda sa uskutočnila v réžii Fordovej skupiny TH!NK, zaoberajúcej sa výskumom a vývojom alternatívnych pohonov. Výsledky rekordnej jazdy potvrdil Americký športový automobilový klub SCCA a oficiálne boli zverejnené v rámci tradičnej akcie Michelin Bibendum Challenge - súťaže, ktorou pneumatikársky koncern Michelin motivuje výrobcov a vývojové tímy na výrobu automobilov priateľských k životnému prostrediu.

Rekordná vytrvalostná jazda sa uskutočnila 7. a 8. októbra na vysokorýchlostnej skúšobnej dráhe automobilky Ford v Dearborne v štáte Michigan (USA) dlhej 2,64 míle. Automobil Ford P2000 krúžil po testovacom okruhu nepretržite 24 hodín len s krátkymi zastávkami v depe, určenými predovšetkým na doplnenie paliva, bežnú kontrolu a údržbu testovaného automobilu a na výmenu jazdcov. V priebehu 24 hodín jazdy dosiahol testovaný automobil priemernú rýchlosť 57,95 míľ/h (93 km/h). Do tohto výsledku sú započítané aj zastávky spojené s čerpaním pohonných hmôt a striedaním pilotov. Čistá priemerná rýchlosť jazdy bez započítania zastávok bola 65 míľ/h (104 km/h). V priebehu 24 hodín najazdil testovaný Ford P2000 celkom 1390,75 míľ (2232.15 km).
Na dodržiavanie presne daných podmienok rekordnej jazdy dozerali komisári športového klubu SCCA, ktorí jeho výsledky potom oficiálne zapísali a potvrdili, že Ford P2000 je novým držiteľom amerického vytrvalostného rekordu pre automobily poháňané palivovými článkami. Predchádzajúci americký aj svetový rekord v tejto kategórii držal automobil s podobným pohonom, ktorý v priebehu 24 hodín dokázal najazdiť 862 míľ celkovou priemernou rýchlosťou 36 míľ/h, pričom čistá priemerná rýchlosť jeho jazdy bola 54 míľ/h.
„Náš výsledok ocenia predovšetkým ľudia, ktorí sa pohybujú v oblasti vývoja pohonov využívajúcich palivové články,“ hovorí Philip Chizek, brand manager skupiny TH!NK a jeden z otcov projektu rekordnej vytrvalostnej jazdy. „Fakt, že náš automobil poháňaný palivovými článkami bol na trati takmer 22 z 24 hodín, predstavuje veľmi dôležitý míľnik na ceste vývoja tejto technológie budúcnosti. Overili sme si, že systémy pohonu s palivovými článkami sú schopné vydržať aj takú extrémnu záťaž, akú predstavuje vytrvalostná jazda a tento poznatok nás posúva o ďalší krôčik ďalej k vytýčenému cieľu: Zaviesť technológiu pohonu s palivovými článkami do sériovej produkcie!“
Model P2000 je jedným z dvoch automobilov poháňaných palivovými článkami, ktoré Ford používa na overovanie možností tejto technológie a na verejné predvádzanie a vysvetľovanie princípu jej fungovania. Automobily P2000 a Ford Focus FCV sú poháňané vodíkovými článkami, v ktorých reaguje plynný vodík so vzdušným kyslíkom. Takto vznikajúca elektrická energia poháňa trakčný elektromotor. Odpadovým produktom sú tak iba neškodné vodné pary, takže automobily poháňané vodíkovými palivovými článkami sa dajú zaradiť do kategórie ZEV (Zero Emission Vehicles) - automobily neprodukujúce žiadne škodliviny.
Pohonná jednotka modelu P2000 má výkon 90 koní a umožní zrýchliť automobilu z 0 na 60 míľ/h za menej než 14 sekúnd. Ford P2000 využíva palivové články typu PEM s protónovou polopriepustnou membránou. Trakčný elektromotor a jeho riadiacu jednotku dodala firma Ballard Power Systems.


Súvisiace správy

Najčítanejšie /FORD/