Vitajte na AGENTÚRA AUTO DATA, spol. s r.o.
rss správy | rss magazín | aad.sk | shop.aad.sk | ocenit.eu | download.aad.sk
AGENTURA AUTO DATA, spol. s r.o. 



eShop

Partneri

správy
ekológia: Nová éra mobility - BMW Hydrogen 7
19. september 2006 @ 14:20:04 CEST, poslal l.kiss

BMW BMW ako prvý výrobca na svete predstavuje luxusnú limuzínu do bežnej každodennej prevádzky, poháňanú vodíkom, už v sériovej podobe. Je to jeden z najdôležitejších výsledkov stratégie CleanEnergy (čistá energia), ktorý prinesie mobilitu nezávislú od zdrojov fosílnych palív a produkujúcu prakticky nulové emisie.

BMW Hydrogen 7, postavené na báze limuzíny radu 7, poháňa dvanásťvalcový motor s objemom 6,0 litra, maximálnym výkonom 191 kW/260 k a krútiacim momentom 390 Nm pri 4300 ot/min. Automobil s ním zrýchli z 0 na 100 km/h za 9,5 sekundy. Maximálna rýchlosť je elektronicky limitovaná na 230 km/h. Pohonný agregát pracuje v duálnom móde, to znamená, že po vyčerpaní nádrže vodíka sa dokáže prepnúť na spaľovanie vysokooktánového benzínu. Prepnutie je kedykoľvek možné aj manuálne pomocou tlačidla na multifunkčnom volante. Na jazdných parametroch tento proces nie je nijako citeľný, keďže uvedené charakteristiky motora sú presne zhodné pri vodíkovom aj benzínovom pohone.

zväčšiťZ rôznych alternatív sa BMW rozhodlo pre pohon tekutým, kryogénnym vodíkom, ktorý poskytuje až o 75 percent väčšie energetické rezervy, než plynný vodík, stlačený na 700 barov. To automaticky prináša aj výhodu podstatne dlhšieho dojazdu v prospech tekutého vodíka, v porovnaní s plynným. Pri pohone iba na vodík predstavuje dojazd vyše 200 kilometrov, ďalších 500 km dojazdu pridáva pohon na benzín. Duálny mód spaľovania tak robí vodíkové BMW Hydrogen 7 bez problémov využiteľným aj v prípade, že v blízkosti nie je vodíková čerpacia stanica.

Vodík, na rozdiel od fosílnych palív, je k dispozícii prakticky v neobmedzených množstvách. Jeho získavanie je možné z biomás, pomocou slnečnej energie, vodnej energie a ďalšími spôsobmi.

Pri prevádzke motora v režime spaľovania vodíka je najpodstatnejšie vylučovanou látkou čistá vodná para. V úplne nepodstatných množstvách sa môžu objaviť emisie HC, CO alebo CO2, ako výsledok spaľovania motorových mazív alebo vyplachovania karbónového filtra, pri režime spaľovania vodíka. Jedinými ďalšími relevantnými sú emisie NOx, aj to však najmä pri plnom výkone, keď priame vstrekovanie pracuje s bohatou zmesou. Pri slabej prevádzke s chudobnou zmesou sú aj tieto emisie minimálne.

Vývoj pohonnej jednotky, spaľujúcej vodík, odštartovalo BMW už v roku 1978. V roku 2000 sa automobilka stala prvým výrobcom na svete, ktorý na svetovom veľtrhu Expo v Hanoveri predstavil flotilu prezentačných vozidiel s vodíkovým pohonom. V tom istom roku sa otvorila prvá verejná vodíková čerpacia stanica na mníchovskom letisku.

Na propagáciu využitia vodíka ako paliva uzavrelo BMW spoluprácu s olejárskou spoločnosťou Total, ktorá už od roku 2004 prevádzkuje v Berlíne integrovanú čerpaciu stanicu s konvenčnými palivami aj vodíkom. Okrem toho otvoril Total v nemeckom hlavnom meste ďalšiu čerpaciu stanicu na vodík v marci 2006. Ešte do konca tohto roka sa má otvoriť aj integrovaná čerpacia stanica v Mníchove blízko BMW Group Research and Development Centre (Centrum výskumu a vývoja skupiny BMW), ktorá nahradí spomenutú prvú vodíkovú stanicu, otvorenú v roku 2006. Zmluva so spoločnosťou Total ráta s otvorením čerpacej stanice aj v ďalšom z európskych veľkomiest.

Vďaka doteraz získaným skúsenostiam sa čerpanie vodíka jednoduchosťou vyrovná čerpaniu klasických palív. Vodič najprv manuálne pripojí hadicu k tankovaciemu hrdlu, zvyšok procesu potom prebehne plne automaticky. Kompletné naplnenie nádrže trvá približne 8 minút. Vodík sa čerpá do samostatnej nádrže, ktorá ho v tekutom stave pojme približne 8 kilogramov. Tankovacie hrdlo vyvinulo BMW do štandardizovanej formy pre všetky vodíkové čerpacie stanice na svete. BMW 7 Hydrogen je vybavené aj 74-litrovou nádržou na klasický vysokooktánový benzín.

zväčšiťVodíková nádrž má špeciálnu konštrukciu. Je zhotovená z nehrdzavejúcej ocele hrúbky 2 mm. Medzi jej vonkajšou a vnútornou časťou je 30 mm široké pásmo vákua s vynikajúcimi tepelnoizolačnými vlastnosťami. Obe časti sú spojené karbónovými konzolami s minimálnym tepelným prenosom. Takto izolovaná nádrž dokáže udržať kvapalný vodík pri teplote -250 °C a pod tlakom 3 až 5 barov po veľmi dlhý čas. Tepelnoizolačné vlastnosti nádrže pomôže lepšie pochopiť iný príklad: ak by ste do nej naliali vriacu kávu, trvalo by až 80 dní, kým by sa ochladila na teplotu, pri ktorej by sa už dala piť.

BMW Hydrogen 7 sa od klasickej limuzíny BMW radu 7 odlišuje okrem pohonu aj v ďalších detailoch. Prvý navonok viditeľným je výraznejšie a vyššie vstupujúci prelis na prednej kapote, zapríčinený vyššou konštrukciou motora, v porovnaní s klasickým benzínovým dvanásťvalcom. Množstvo komponentov vodíkového pohonu je uložených za zadnými sedadlami. To zmenšilo batožinový priestor na 225 litrov, posunulo zadné sedadlá oproti klasickej verzii s dlhým rázvorom asi o 115 mm viac dopredu, miesta na zadných sedadlách je však oproti verzii s krátkym rázvorom stále viac asi o 25 mm. Tento model je homologovaný ako štvormiestny, so zadnou strednou lakťovou opierkou nie sklopnou, ale pevne integrovanou medzi sedadlami.

BMW Hydrogen 7 je prvou sériovou vodíkom poháňanou limuzínou. Už vo fáze vývoja však automobilka upútala pozornosť na svoj vodíkový program. Najprv to bol koncept BMW 750 hL, v roku 2004 však dokonca rekordné vozidlo H2R. Tomu sa na vysokorýchlostnom okruhu Miramas vo Francúzsku podarilo prekonať deväť medzinárodných rekordov vodíkom poháňaných spaľovacích motorov. Rekordné vozidlo dosiahlo rýchlosť vyše 300 km/h a akceleráciu 0-100 km/h iba za 6 sekúnd.

Zdroj: BMW Group Slovakia


Súvisiace správy

Najčítanejšie /BMW/