Vitajte na AGENTÚRA AUTO DATA, spol. s r.o.
rss správy | rss magazín | aad.sk | shop.aad.sk | ocenit.eu | download.aad.sk
AGENTURA AUTO DATA, spol. s r.o. eShop

Partneri

správy
ekológia: Toyota s najnižším flotilovým priemerom emisií CO2
10. január 2012 @ 10:34:55 CET, poslal k.zechmeister

TOYOTA V nedávno vydanej správe Európskej komisie a Európskej agentúry pre životné prostredie pre rok 2010 bolo potvrdené, že spoločnosť Toyota Motor Europe (TME) zaujíma prvú pozíciu medzi výrobcami automobilov s najnižším flotilovým priemerom emisií CO2.

Celkový flotilový priemer emisií CO2 pre vozidlá vyrábané TME bol 112,2 g/km (zahŕňa vozidlá značiek Toyota a Lexus), čo je hodnota výrazne pod priemerom 140 g/km celého odvetvia. Cieľová hodnota určená Európskou komisiou pre spoločnosť TME bola pritom o 16 g/km vyššia, konkrétne 128,35 g/km.

Nedávno publikované výsledky sú neoddeliteľnou súčasťou snáh Európskej komisie o znižovanie produkovaných emisií CO2. Výsledky za roky 2010 a 2011 publikované v prvej správe svojho druhu budú slúžiť ako odvetvový ukazovateľ pri určovaní cieľových hodnôt jednotlivých výrobcov pre rok 2012. Podľa súčasných pravidiel sa v správe za rok 2010 vyhodnocuje 65 % vozidiel daného výrobcu s najnižšími emisiami.

Cieľová hodnota pre TME predstavujúca 128,35 g/km bola nastavená na základe 564 633 novo registrovaných vozidiel Toyota a Lexus v roku 2010 (platí pre všetky členské krajiny Európskej únie). Ak použijeme spôsob výpočtu flotilových emisií platný pre rok 2015, keď sa bude brať do úvahy 100 % všetkých vyrábaných vozidiel, celkový flotilový priemer emisií CO2 spoločnosti TME v roku 2010 činil 129 g/km, teda len 0,7 g/km nad cieľovou hodnotou tohto výrobcu, a v predstihu tak spĺňal odvetvový cieľ Európskej komisie pre rok 2015, ktorým je 130 g/km so zahrnutím 100 % vyrábaných vozidiel.

Nedávno publikované výsledky sú dokladom o vedúcom postavení automobilky Toyota v oblasti ochrany životného prostredia, ale súčasne tiež potvrdzujú správnosť dlhodobej celosvetovej stratégie tejto spoločnosti na poli trvale udržateľnej mobility prostredníctvom zavádzania a masového presadzovania vozidiel využívajúcich plnohodnotný hybridný systém pohonu. Toyota Prius, predstavená v Japonsku v roku 1997 a potom v roku 2000 v Európe, bola celosvetovo prvým sériovo vyrábaným vozidlom s plne hybridným pohonom, ktorý si zákazníci veľmi rýchlo obľúbili. Rodina vozidiel Prius sa v tomto roku rozšíri o dvoch nových členov: sedemmiestny Prius+ a nový Prius Plug-in Hybrid.

V roku 2011 presiahli celosvetové kumulatívne predaje modelov Toyota a Lexus s plne hybridným pohonom hranicu 3,5 mil. vozidiel, pričom tento údaj naďalej porastie vďaka postupnému rozširovaniu modelov Toyota s týmto druhom pohonu. Viac než 10 % vozidiel značiek Toyota a Lexus predaných v roku 2011 na európskych trhoch je poháňaných hybridným pohonom. V roku 2012 Toyota po prvýkrát predstaví svoju technológiu plne hybridného pohonu v triede malých vozidiel, kde ponúkne úplne nový Yaris Hybrid. V tom istom roku sa bude ponúkať nový Lexus GS 450h predstavený na medzinárodnom autosalóne vo Frankfurte 2011.

Toyota zastáva názor, že technológia hybridného pohonu je v krátkodobom a strednodobom horizonte jeden z najefektívnejších a najpraktickejších spôsobov, ako znižovať emisie a spotrebu paliva. Spoločnosť pokračuje v neustálom zlepšovaní svojej osvedčenej hybridnej technológie cestou znižovania hmotnosti akumulátorových modulov a zvyšovania účinnosti pohonu Hybrid Synergy Drive. Toyota okrem toho vyvíja ďalšie technológie na zaistenie ekologickej mobility v budúcnosti, či už ide o biopalivá, elektromobily alebo vozidlá poháňané vodíkovými palivovými článkami. Na nedávnom tokijskom autosalóne boli predstavené dve úplne nové vývojové štúdie: veľmi kompaktný a ľahký elektromobil FT-EV III vhodný pre krátke jazdy po meste, a ďalej sedan FCV-R poháňaný palivovými článkami, predstavujúci základ modelu s plánovaným uvedením v roku 2015.

Zdroj: TOYOTA MOTOR SLOVAKIA, s.r.o.


Súvisiace správy

Najčítanejšie /TOYOTA/