Partneri

správy
motoršport: Tím Toyota Racing začal sezónu tretím a štvrtým miestom
17. apríl 2013 @ 12:57:50 CEST, poslal k.zechmeister

TOYOTA MOTORSPORT Tím Toyota Racing absolvoval prvé náročné preteky 6h Silverstone v rámci svetového šampionátu vytrvalostných súťaží FIA, na ktorých získal prvé tohtoročné pódiové umiestnenie.

Tím s vozidlom TS030 Hybrid č. 8 v špecifikácii 2012 (piloti Anthony Davidson, Stéphane Sarrazin a Sébastien Buemi) skončil na treťom mieste, čo znamená piate pódiové umiestnenie v siedmich pretekoch od premiéry v roku 2012.

Vozidlo č. 7 (Alex Wurz a Nicolas Lapierre) štartovalo z prvej štartovacej pozície a dosiahlo cieľ pretekov na štvrtom mieste.

Po sobotňajšej kvalifikácii, na ktorej sa podpísalo počasie, štartovali dve vozidlá TS030 Hybrid z prvého radu štartovacieho roštu a počas úvodných kôl viedli. Za volantom sedeli Alex a Anthony.

Obidve vozidlá však zakrátko prepustili pozíciu dvom vozidlám Audi a zaradili sa na tretie (vozidlo č. 8), resp. štvrté (č. 7) miesto, pretože teplota na trati nevyhovovala zvolenej zmesi pneumatík Michelin.

Zhruba v tretine pretekov sa volantu vozidla č. 7 ujal Nicolas, zatiaľ čo Stéphane si sadol za volant vozidla č. 8. V priebehu niekoľkých minút začalo pršať a podmienky na trati začali byť riskantné, a tak Nicolas rýchlo prešiel na prechodné pneumatiky, ktoré po vyschnutí povrchu opäť vymenil za hladké.

Po polovici pretekov, stále na tretej a štvrtej pozícii, prepustil Stéphane vozidlo č. 8 Sébastienovi a o 30 minút neskôr sa Alex vrátil späť za volant vozidla č. 7, aby dojazdil poslednú časť pretekov. Obe vozidlá prešli na inú zmes pneumatík, ktorá lepšie vyhovovala podmienkam na trati, a hoci jazdili v rýchlom tempe, už nedokázali znížiť náskok vedúcich vozidiel Audi.

S blížiacou sa poslednou hodinou pretekov prebehla posledná výmena pilotov vozidla č. 8 a Anthony zaznamenal ďalšie veľmi konkurencieschopné časy na okruh. Pri mávaní šachovnicovou vlajkou prechádzal Anthony na treťom mieste a Alex v závese za ním na štvrtom mieste.

Ďalšie kolo svetového šampionátu vytrvalostných súťaží FIA sa uskutoční 4. mája v Belgicku (6h Spa-Francorchamps), len 120 km od domovskej základne tímu Toyota Racing v nemeckom Kolíne nad Rýnom, kde sídli spoločnosť Toyota Motorsport GmbH.

TS030 Hybrid – vozidlo č. 7 (Alex Wurz, Nicolas Lapierre)
Preteky: 4. miesto, 196 kôl (+1 kolo), 9 zastávok v boxoch
Najrýchlejšie kolo: 1 min 43,741 s

Alex Wurz: „Boli to pre nás náročné preteky. V prvej časti pneumatiky rýchlo odchádzali kvôli teplote na trati. To malo negatívny vplyv na naše tempo aj na našu stratégiu, pretože sme nemohli absolvovať dva „stinty“ na rovnakých pneumatikách, čo nás stálo čas navyše v boxoch. Potom sme jazdili skutočne na maximum, no náskok Audi už nebolo možné dobehnúť a nakoniec nám teda pódiové umiestnenie uniklo. Takže sa musíme vrátiť do Kolína nad Rýnom a tvrdo zapracovať na tom, aby sme v Spa dosiahli lepší výsledok.“

Nicolas Lapierre: „Boli to pre nás veľmi tvrdé preteky. Počas mrholenia som zvolil nevhodné pneumatiky, zariskovali sme s prechodnými, ale nakoniec to nefungovalo, pretože trať dosť rýchlo vyschla. Pravdepodobne by sme si dokázali udržať tretie miesto, ale nakoniec by sa tímový výsledok aj tak nezmenil, keď na pódiu skončilo vozidlo č. 8 namiesto Alexa so mnou. Teraz sa už tešíme na nové vozidlo na preteky v Spa, aby sme nabrali ešte vyššie tempo a dokázali konkurovať Audi.“

TS030 Hybrid – vozidlo č. 8 (Anthony Davidson, Stéphane Sarrazin, Sébastien Buemi)
Preteky: 3. miesto, 196 kôl (+1 kolo), 7 zastávok v boxoch
Najrýchlejšie kolo: 1 min 43,196 s

Anthony Davidson: „Boli to tvrdé preteky a jedno z najťažších pódiových umiestnení v mojej kariére. Problém bol s pneumatikami, ktoré neboli vhodné pre toto pásmo teplôt. Gumy odchádzali a priľnavosť bola nedostatočná. Obaja s Alexom sme s týmito pneumatikami museli opatrne absolvovať prvú časť pretekov a nemohli sme s nimi odjazdiť dva „stinty“. Koncom pretekov sme prešli na odlišnú zmes a teplota na okruhu poklesla, čo nám pomohlo. Preto sme opäť nabrali rýchlosť, ale stále to nestačilo.“

Stéphane Sarrazin: „Je to frustrujúce, keď nie ste najrýchlejší, takže to boli ťažké preteky. Ale dosiahli sme pódiové umiestnenie, ktoré je pre mňa v tíme Toyota Racing prvé, takže mám radosť aspoň z toho. Dnes sme s vozidlom v špecifikácii 2012 nemali to správne tempo, ale tlačili sme. Teraz sa pozrieme na informácie, ktoré sme na dnešných pretekoch získali, aby sme určili oblasti, v ktorých sa musíme zlepšiť. Teším sa už do Spa, kde dúfam potrápime Audi o niečo viac.“

Sébastien Buemi: „Dnes sme urobili maximum, ale neboli sme schopní bojovať o víťazstvo. Napriek tomu sme dosiahli pódiové umiestnenie, takže by sme nemali byť príliš sklamaní. Je to solídny začiatok sezóny, najmä ak vezmeme do úvahy, že sme jazdili s vozidlom v špecifikácii 2012. Vedeli sme, že Audi zvýšilo s novým vozidlom výkon, takže sme nemohli očakávať, že tu budeme najrýchlejší, ale z tohto víkendu si odnesieme množstvo skúseností. Posunieme sa ďalej a na druhých pretekoch sa zlepšíme. Nemôžem sa už dočkať podujatia v Spa.“

Jošiaki Kinošita, prezident pretekárskeho tímu: „Boli to pre nás tvrdé preteky. Možno by to dopadlo inak, keby sme mohli absolvovať tréningy na suchu, ale pre všetky tímy boli podmienky rovnaké. Hoci sme do Silverstone prišli s vozidlami v špecifikácii 2012, aj tak sme dúfali, že budeme bojovať o víťazstvo, takže nás sklamalo, že nám uniklo. Ale gratulujeme Audi, podľa očakávania urobili počas zimy krok vpred a dnes sa im darilo. My sme však tiež v prípade vozidla TS030 Hybrid v špecifikácii 2013 dokázali zlepšiť parametre, takže s napätím očakávame, čo v Spa najbližšie dokáže. V nadchádzajúcich týždňoch budeme tvrdo pracovať na tom, aby sme sa opäť postavili na najvyšší stupienok na pódiu.“