Vitajte na AGENTÚRA AUTO DATA, spol. s r.o.
rss správy | rss magazín | aad.sk | shop.aad.sk | ocenit.eu | download.aad.sk
AGENTURA AUTO DATA, spol. s r.o. eShop

Partneri

magazín
ekológia: Renault Kangoo Express Z.E. - elektromobil (09/2010)   Vytlačiť stránku
redaktor: j.cvopa, 24.09.2010;

Renault predstavil na medzinárodnom autosalóne úžitkových vozidiel v Hannoveri (23. - 30. 09.2010) prvý čisto elektrický úžitkový automobilu na svete. Plánuje ho v Európe predávať za cenu 20 000 € bez DPH, pričom počíta s tým, že jednotlivé krajiny poskytnú záujemcom rôzne daňové zvýhodnenia za to, že budú prevádzkovať vozidlo s nulovými emisiami.


zväčšiť obrázok Renault Kangoo Express Z.E. (Zero Emision /nulové emisie) je dlhý 4,21 m s objemom nákladového priestoru medzi 3 a 3,5 m3, jeho dĺžku 2,5 m a nosnosť 650 kg. Batérie sú umiestnené v strede vozidla pod podlahou, takže objem nákladového priestoru je presne taký istý, ako má Kangoo Express so spaľovacími motormi. Asymetrické vyklápacie dvere a posuvné bočné dvere poskytujú jednoduchý prístup k nákladovému priestoru, ktorý je dosť veľký na to, aby sa do neho zmestila euro-paleta.

Zákazníci budú mať prístup k rovnakej výbave profesionálneho príslušenstva, na ktorú si zvykli u bežného Kangoo Express: kompletná deliaca priečka, alebo otočná so sklápacím sedadlom spolujazdca, ...., manuálna alebo automatická klimatizácia a audio systém s pripojením Bluetooth.

Dizajn Renaultu Kangoo Express Z.E. je podobný tomu so spaľovacími motormi. Zadný chrómovaný znak Z.E. ho však identifikuje ako elektrické vozidlo Renault. Klapka zástrčky nabíjania je umiestnená na prednej časti vozidla, hneď vedľa pravého stretávacieho svetla. Štandardné dobytie cez 220V 16A domácu zástrčku trvá medzi šiestimi až ôsmymi hodinami počas parkovania v noci alebo počas pracovných hodín.

zväčšiť obrázok Kangoo Express Z.E. má v kombinovanom cykle dojazd 160 km. Manažment dojazdu je jeden z kľúčových faktorov pri elektrických vozidlách. Preto sa Renault snažil, aby bol taký jasný a efektívny, ako je to len možné. Vyvinul preto špeciálny MMI (Man Machine Interface – rozhranie medzi človekom a strojom) displej, ktorý má za úlohu informovať vodiča o zostávajúcej energii v batériách a o dojazde:
- ukazovateľ vedľa rýchlomera informuje o momentálnom nabití batérií,
- tzv. ekonometer zobrazuje spotrebu energie v reálnom čase,
- ekonometer používa nové farebné rozhranie: svetlo modrá je pre „normálne“ používanie, tmavomodrá pre optimálnu prevádzku (obnova energie) a červená pre nadbytočnú konzumáciu, ktorá sa prejaví na dojazde vozidla,
- palubný počítač je prispôsobený charakteristikám elektrického vozidla. Zobrazuje dojazd v počte kWh, takisto ako okamžitú a priemernú spotrebu..

Taktiež dostupné budú nové funkcie ako predhriatie a predchladenie počas nabíjania, aby sa takto maximalizoval dojazd automobilu.

Celkom nová elektrická pohonná jednotka, lepší pôžitok z jazdy
zväčšiť obrázok Táto elektrická dodávka poskytuje zdravý, upokojujúci a dobre vyvážený podvozok, zatiaľ čo jeho dynamické vlastnosti (náklony, odozva riadenia, atď) sú identické s bežným Kangoo Express. Kangoo Express Z.E. je však ešte väčšia zábava šoférovať: je tiché, živé a nie sú pri ňom potrebné žiadne zmeny prevodových stupňov. Akcelerácia je mocná už z nízkych rýchlostí a motor poskytuje maximálny krútiaci moment až 226 Nm ihneď od okamihu, ako sa auto pohne.

Elektrický motor má výkon 44 kW (60 k) a maximálne otáčky 10 500 ot/min. Energetická účinnosť tohto motora je 90%, čo je ďaleko viac, ako 25%, čo dosahujú spaľovacie motory. Pneumatiky s nízkym valivým odporom ešte viac zlepšujú tento energetický výkon.

Keď vodič stlačí plynový pedál, 22 kWh li-ion batérie dodávajú energiu do elektrického motora. Ten ju premení na mechanickú energiu, ktorá sa prenáša na poháňané kolesá. Batérie sa dobíjajú pri spomaľovaní, keď vodič zloží nohu z plynového pedála. Kinetická energia vozidla je potom zachytená motorom, ktorý ju premení na elektrický prúd. Takto vytvorený elektrický prúd dobíja batérie.

Renault Kangoo Express Z.E. bude dostupný v deviatich metalických aj nemetalických farbách. Firemní zákazníci budú mať možnosť objednať si svoje auto aj vo korporátnych farbách svojej spoločnosti.

zväčšiť obrázok Toto vozidlo bude vyrábané vo Francúzsku v závode Renault MCA (Maubeuge Carroserie Automobile) v Maubeuge, na rovnakej výrobnej linke ako verzia so spaľovacími motormi. Bude ťažiť z know-how produkcie bežného Kangoo, a etablovaných dodávateľov a logistických sietí. To zabezpečí rýchly a hladký štart produkcie a zabezpečí vysokú kvalitu konečného produktu.

Prvé elekrické úžitkové vozidlo bude vybavené jedinečným rozsahom výbavy. Vozidlá môžu byť predobjednané už dnes na web stránke www.renault-ze.com. Služba predbežnej objednávky poskytuje zákazníkom prednostný prístup k vozidlu len čo sa dostane na trh.

Hlavné štandardné vybavenie a parametre Kangoo Express
- 15“ kolesá s štyrmi kotúčovými brzdami
- Zadné asymetricky delené dvere
- ABS, Asistent núdzového brzdenia
- Centrálne zamykanie s diaľkovým ovládaním
- El. posilovač riadenia s variabilným účinkom
- Airbag vodiča
- Dve ochranné trubice za vodičom (podľa trhu)
- Koberček kabíny
- Palubný počítač
- Elektricky ovládané spätné zrkadlá s ukazovateľom teploty
- Nosnosť 650 kg
- Šesť upevňovacích ôk v podlahe
- Osvetlený nákladový priestor
- Výškovo nastaviteľné bezp. pásy
- Výškovo nastaviteľný volant
- Svetelná a zvuková signalizácia nezapnutia bezp. pásu
Špeciálna výbava pre Z.E.:
- Špeciálny Z.E. palubný počítač
- Špeciálna Z.E. prístrojová doska
- Predhrievanie a predchladenie kabíny počas nabíjania
- Štandardná 10/16A zásuvka s káblom

Rozmery
Dĺžka (mm) 4 213
Šírka / so spätnými zrkadlami (mm) 1 829 / 2 133
Výška (mm) 1 818
Rázvor (mm) 2 697
Predný rozchod (mm) 1 522
Zadný rozchod (mm) 1 536
Svetlá výška prázdna / naložená (mm) 186 / 143
Hmotnosť (kg) 1 410
Objem nákladového priestoru 3 – 3,5 m3
Nosnosť 650 kg
Počet sedadiel 2
Technické údaje
Motor Synchrónny elektromotor s rotorovou cievkou
Výkon 44 kW/60 k
Max. otáčky (ot/min.) 10 500
Krútiaci moment 226 Nm
Prevodovka Priama prevodovka s redukčným stupňom
Batérie Lítium – iónové
Kapacita batérii 22 kWh
Výkony
Dojazd 160 km v kombinovanom cykle
Max. rýchlosť (elektronicky obmedzená) (km/h) 130

Súvisiaci článok ...
Ďalšie elektromobily Renault ...

Zdroj: Renault Slovensko, s.r.o.

  

[ Späť na ekológia | Zoznam sekcií ]