Vitajte na AGENTÚRA AUTO DATA, spol. s r.o.
rss správy | rss magazín | aad.sk | shop.aad.sk | ocenit.eu | download.aad.sk
AGENTURA AUTO DATA, spol. s r.o. eShop

Partneri

správy
ekológia: Honda FCX Clarity - sériová verzia vozidla na palivové články
30. november 2007 @ 09:15:51 CET, poslal k.zechmeister

HONDA Na autosalóne v Los Angeles, 14.11.2007 odhalila spoločnosť Honda sériový model vozidla na palivové články, Hondu FCX Clarity. Tým urobila Honda ďalší krok k budúcnosti bez škodlivých emisií a oznámila plány na začatie limitovanej distribúcie automobilu v USA, počnúc letom 2008.

Honda FCX Clarity FCX Clarity je ďalšia generácia vozidla na palivové články bez emisií založená na úplne novej Honda V Flow platforme, poháňanej vysoko kompaktnými, výkonnými a silnými Honda V Flow palivovými článkami. FCX Clarity zaznamenalo významný pokrok ohromným zvýšením dojazdu, sily, výkonu a honosným nízkym, dynamickým a sofistikovaným vzhľadom, predtým nedosiahnuteľným vo vozidle poháňanom palivovými článkami. Honda pokračuje v približovaní ozajstnej svetovej realizácie vzhľadu a príťažlivosti vozidla poháňaného palivovými článkami.

"FCX Clarity je žiarivý symbol vývoja, ktorý sme uskutočnili s automobilmi na palivové články z nášho presvedčenia o tejto technológii," povedal Tetsuo Iwamura, prezident Honda America a CEO. "Krok za krokom, so snahou, záväzkom a sústredením, pracujeme na prekonaní bariér potenciálu súčasného masového trhu, vozidlami poháňanými palivovými článkami s nulovými emisiami."

Honda America plánuje prenajať FCX Clarity obmedzenému počtu maloobchodných konzumentov v Južnej Kalifornii, s prvými dodávkami v lete 2008.

Honda FCX Clarity Úplné detaily prenájmu budú stanovené s blížiacim sa zahájením, avšak momentálny plán je 3-4 ročný prenájom s cenou 600$ mesačne, vrátane údržby a havarijného poistenia. Honda America taktiež rozvíja servisnú infraštruktúru, ktorá zabezpečuje zákazníkom rovnováhu medzi pohodlím a vysokou kvalitou servisu. Keď FCX Clarity bude vyžadovať údržbu, zákazníci budú jednoducho zapísaný do kalendára návštev ich lokálneho Honda dealera. Honda America prepraví vozidlá do ich servisného zariadenia pre vozidlá poháňané palivovými článkami, vytvorené v Los Angeles a okolí, kde bude poskytnutý všetok potrebný servis. Po ukončení práce si zákazník vyzdvihne auto u dealera.

Ako to pracuje
FCX Clarity používa Honda palivový článok v kombinácii s novou a výkonnou lítiovou batériou a jednodielnou nádržou na vodík. Palivový článok funguje ako najväčší zdroj sily vozidla. Vodík reaguje s atmosférickým kyslíkom v palivovom článku, kde je chemická energia z reakcie konvertovaná do elektrickej sily použitej na pohon vozidla. Prídavná energia zachytená cez regeneračné brzdenie a spomalenie, je skladovaná v lítiovej batérii použitej ako náhrada sily z palivového článku, ak je to potrebné. Jedinou emisiou vozidla je voda.

V Flow Honda V Flow palivové články
FCX Clarity nová revolučná platforma V Flow obsahuje kompaktné, ľahké a výkonné V Flow palivové články (o 65% menšie ako v predošlé palivové články) umiestnené v centrálnom tuneli vozidla, medzi prednými sedadlami. Vďaka kompletne novej palivovej konfigurácii, vertikálne orientovaného článku dosahuje výkon 100kW (oproti 86kW predchádzajúceho palivového článku) s 50 % nárastom výkonu na objem (67 % na hmotnosť). Jeho kompaktná veľkosť dovoľuje priestrannejší interiér a výkonnejšie pohonné komponenty, ktoré by inak mohli byť nedostupné v štíhlej, nízkej verzii sedanu.

FCX Clarity sa pýši mnohými významnými prednosťami palivových článkov v porovnaní s predchádzajúcimi, vrátane týchto :

 • 20%-ný pokles spotreby paliva (okolo 2-3 krát menej ako benzínom poháňané vozidlo a 1,5 krát menej ako hybridné benzínovo-elektricky poháňané vozidlo, porovnateľnej veľkosti)

 • 30%-ný nárast dojazdu až do 270 míľ (434,5 km)

 • 25%-né zvýšenie výkonu pripadajúceho na jednotku hmotnosti, závisiaceho od zníženia hmotnosti pohonnej jednotky o 180 kg a zvýšenia celkového výkonu aj napriek značnému nárastu celkovej veľkosti vozidla

 • 45%-ná redukcia objemu pohonnej jednotky. Veľkosť motora je porovnateľná s moderným benzínovo-elektrickým hybridným motorom

 • zdokonalená nová lítiová batéria, je o 40% ľahšia a 50% menšia ako súčasná generácia FCX ultra kondenzátora

 • jednodielna 5,000-psi (34474 kPa) vodíková nádrž narástla o 10 %


 • Honda FCX Clarity FCX Clarity Dizajn
  Viac ako len vozidlo poháňané palivovými článkami, FCX Clarity hovorí o vízii Hondy do budúcnosti a oslobodení automobilového dizajnu a vzhľadu od stiesnených a konvenčných technológií prenosu sily. FCX Clarity je 4-dverový sedan s krátkym predkom, priestrannou kabínou a s pohodlným sedením pre štyroch ľudí a ich batožinu. Hlavné komponenty prenosu sily, vrátane elektrického motora, palivového článku, batérie a vodíkovej nádrže, boli vyrobené kompaktnejšie a sú rozložené pozdĺž celého vozidla na ďalšie optimalizovanie priestoru, pohodlia a celkového výkonu vozidla.

  Zdokonalené materiály a komponenty
  V náväznosti na tému o FCX Clarity ako o environmentálne pokročilom automobile, sú poťahy čalúnených sedadiel a obloženie dverí vyrobené z Honda Bio-Fabric, novovytvoreného materiálu rastlinného pôvodu ako náhrada tradičných interiérových materiálov s vynikajúcou životnosťou a odolnosťou voči opotrebeniu, roztiahnutiu a vyblednutiu od slnka.

  Honda FCX Clarity je takisto vybavená zdokonalenou bezpečnosťou, pohodlnosťou, vhodnými funkciami vrátane vstavaného navigačného systému s lokalizáciou vodíkových staníc, zadnou kamerou, luxusným audio systémom, sedadlami s vykurovaním a Bluetooth™ napojením.

  Ďalšími vylepšeniami sú shift-by-wire, elektrický posilňovač riadenia (EPS), palubná doska s novým dizajnom a ľahko čitateľným displejom ukazujúcim spotrebu vodíka ako aj ďalšie ľahko používateľné zlepšenia pre zákazníka.

  CO2 Emisie
  Honda FCX Clarity Jediná emisia vozidla FCX Clarity je voda. Emisie kysličníku uhličitého pochádzajú len z produkcie vodíka, ktoré sa líšia v závislosti od zdroja. Emisie z výroby vodíka, pretvoreného z prírodného plynu, najviac rozšírenej metódy výroby dnes, sú menej než polovica emisií bežného benzínového vozidla. Výrobou vodíka z vody elektrolýzou, môžu byť emisie CO2 ďalej redukované a napokon stiahnuté na nulu, ak elektrina použitá na elektrolýzu je generovaná používaním slnečnej, veternej, vodnej alebo jadrovej energie.

  Honda vyvinula vlastné slnečné články s polovicou CO2 emisií vo výrobnej fáze, v porovnaní s bežnými kremíkovými článkami a začala masovú výrobu a prenájom tejto technológie v Japonsku na obchodné aj na obytné účely.

  Vedúce postavenie palivového článku
  Podľa vízie "Modré nebo pre naše deti", Honda pracovala 40 rokov na redukcii environmentálneho dopadu. Vrátane snahy eliminovať emisie a zároveň posilniť palivový výkon, vyvinula vozidlo na vodíkový pohon. Vozidlo s takou technológiou a palivom, o ktorom Honda verí, že môže dať konečnú odpoveď na čistú a trvalú prepravu budúcnosti.

  Honda FCX Clarity Priekopnícke výsledky Hondy v oblasti vývoja vozidla na palivové články:
 • prvé EPA a CARB certifikácie vozidla s palivovým článkom (2002)

 • prvý prenájom vozidla s palivovým článkom (2002)

 • prvé vozidlo s palivovým článkom s obdržaním EPA ohodnotenia o úspore paliva (2002)

 • prenájom prvého auta do podmienok studeného počasia (2004)

 • prvý a stále individuálny maloobchodný zákazník (2005, 2007)

 • prvé a stále jediné vozidlo na palivové články oprávnené na federálny odpočet dane


 • Zdroj: Ľubomír Konečný, Honda Slovakia spol. s r.o.

  Súvisiace správy

  Najčítanejšie /HONDA/